تازه ترین مطالب

تاریخ : 12. فروردين 1395 - 23:27   |   کد مطلب: 22194
با سفر ایرانیان به باکو در ایام نوروز؛
بی مهری و بی حرمتی آذری ها به مسافران نوروزی ایرانی
ایرانی ها که همیشه با گشاده رویی از مهمانان آذری خود در ایران استقبال کرده اند،این روزها با بی حرمتی از طرف آذری ها در سفرهای نوروزی مواجه شده اند.
بی مهری و بی حرمتی آذری ها به مسافران نوروزی ایرانی

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از آناج، " اَلیمین امه یی یوخدو" ضرب المثل پر مفهوم ما ترک هاست که مصداق فارسی آن " بشکند این دست که نمک ندارد " است. این ضرب المثل روایتگر حال و روز و رفتار این روزهای هم زبانانمان در آن سوی ارس در مقابل مهمانان ایرانی شده است.

کاهش قیمت منات در مقابل دلار در سال جاری و افزایش ناامنی ها در ترکیه با ایجاد فرصتی ویژه سبب جذب توریست بیشتری از کشورهای همسایه به جمهوری آذربایجان در ایام نوروز شد.

با آغاز سال نو خورشیدی، نوروز امسال نزدیک 40 هزار توریست ایرانی برای گذراندن تعطیلات و گشت و گذارهای خود، کشور آذربایجان و شهر باکو را انتخاب کرده اند. این آمار نه تنها از دید کارشناسان آماری بلکه برای شهروندان عادی آنجا نیز قابل لمس بود. افزایش آمار گردشگران ایرانی در باکو در بین مردم باکو نیز بحث ها و مذاکره های بین شهروندی زیادی را ایجاد کرد، اما اکنون چیزی که شاهد آن هستیم اینست که استاتوس های جالب و بسی ناراحت کننده منتشر شده در فضای مجازی از سوی آنها حس محبت و صمیمیت بین دو ملت را زیر سوال می برد. این پست ها کلماتی را با خود یدک می کشید که با خواندن آنها فقط توهین وبی حرمتی آشکار را میشد نتیجه گرفت.  
پستی که یکی از شهروندان آذربایجانی آن را در شبکه های مجازی به اشتراک گذاشته شده بود، حرف ها و واقعیت های تایپ شده اش از سوی یک فرد آذربایجانی الاصل باعث تاسف وناراحتی بود.
 
این شهروند آذربایجانی در پست مجازی خود نوشته بود: " باور دارم که علاقه و احترام هم وطنان ایرانی و ترک های آذری نشین به باکو تنها در فیس بوک و شبکه های مجازی نیست، بلکه در دنیای واقعی هم این احترام به کشورمان را میتوان به وضوح دریافت، چرا که با علاقه، برای گذراندن تعطیلات راهی باکو شده اند. اما همیشه پست ترین افراد دنیا کسانی بودند که از بالا به دیگر انسانها نگاه می کنند و حس برتری نسبت به آنها  را از خود به نمایش میگذارند. نام این رفتار را تنها بی توان " بی فرهنگی"  گذاشت!
 

رانندگان تاکسی در سطح شهر گردشگران را فریب می دهند. بیش تر دلالان بین راهی دلارهای این مسافران را با کمترین قیمت خریده به مانات تبدیل میکنند. زیرا روزهای تعطیل بانک ها کار نمیکنند. چرا باید جمله هایی مثل، "باز هم شهر را پر کردند"،  "کی قرار هست بروند "، "کاش زودتر بروند" و ... از زبان هم شهری هایمان بشنویم که باعث ناراحتی این مهمانان شود؟ اما در حالی که برای بیماری ها، دردهای ناعلاج و سخت و مشکلات درمانی خود و کودکانتان به ایران می روید و با هزار مرتبه مهمان نوازی این ملت روبرو میشوید که با لبی خندان مرهمی بر درد هایتان می شوند. آیا مردم ایران هم چنین بی حرمتی و بی مهری را در میزبانی شما روا می دانند؟ "

انتهای پیام/

تصاویر تکمیلی: 
بی مهری و بی حرمتی آذری ها به مسافران نوروزی ایرانی

دیدگاه شما

نسیم وصال ایلام
سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان