تازه ترین مطالب

تاریخ : 19. فروردين 1395 - 16:11   |   کد مطلب: 22280
پرونده وزارت نیرو و همراه اول روی میز کمیسیون اصل نود
اخذ هزینه های غیرقانونی از جیب مردم
رئیس کمیسیون اصل نود مجلس از دریافت هزینه مازاد صدور قبض "اخطار قطع برق" از جانب شرکت توزیع نیروی برق و واریز این "درآمد غیر قانونی" به یک حساب غیردولتی خبر داد.
اخذ هزینه های غیرقانونی از جیب مردم

به گزارش کورنگ محمد علی پورمختار در گفتگویی ، با اشاره به پرونده تخلف شرکت توزیع نیروی برق در کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: این شرکت برای اعلام اخطار قطعی برق، اقدام به صدور فیش هایی در ذیل قبض های برق مشترکان  کرده است که برای صدور آنها مبالغ جداگانه ای از 4000 تا 12000 تومان از مشترکان دریافت می کند.
وی افزود: در بررسی ها مشخص شد که درآمد حاصل از این قبوض به یک حساب غیردولتی واریز شده که مربوط به شرکت های زیر مجموعه وزارت نیرو است.
رئیس کمیسیون اصل نودم مجلس اصل صدور قبوض اینچنینی و اقدام مشترکان به پرداخت هزینه مربوط را غیرقانونی خواند و خاطرنشان کرد: موضوع اخذ چنین وجهی از مردم ، دلیل واریز این وجوه به یک حساب غیردولتی و اینکه این درآمد در کجا هزینه می شود را پیگیری می کنیم.
وی در خصوص وضع این پرونده در مجلس گفت: در حال مکاتبه با وزارت نیرو، سازمان حمایت از مصرف کنندگان و دیوان محاسبات هستیم و حذف صدور این قبوض و همچنین تعیین تکلیف پول های اخذ شده از مشترکان در دستور کار است.
* اخذ غیرقانونی هزینه پیامک‌های ارسالی همراه اول از مردم
رئیس کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی از اخذ هزینه پیامک‌های ارسالی اپراتور همراه اول به مشترکان با عنوان «مالیات بر ارزش افزوده» خبر داد و گفت: دریافت این وجه غیرقانونی است.
محمدعلی پورمختار افزود: شرکت مخابرات در قبض های مشترکان همراه اول هزینه ای را با عنوان « مالیات بر ارزش افزوده» اخذ می کرد که در بررسی های ما مشخص شد این مبلغ در واقع هزینه پیامک هایی است که اپراتور همراه اول به مشترکان ارسال می کند.
وی این پیامک ها را همان هایی دانست که مردم از ارسال آنها ناراضی هستند و گفت: دریافت هزینه این پیامک ها از مردم کاملا غیرقانونی است.
پورمختار تصریح کرد: البته پس از پیگیری های صورت گرفته حدود یک ماه است که این هزینه ها از قبوض مشترکان حذف شده است.
رئیس کمیسیون اصل نودم مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: موضوع استرداد پول های گرفته شده از مردم در دستور کار کمیسیون است و ما این تخلف را از طریق سازمان حمایت از مصرف کنندگان و دیوان محاسبات کشور پیگیری می کنیم.
* مجلس؛ پیگیر عوارض غیرقانونی فرودگاه نجف از زایران ایرانی
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس اخذ عوارض های فرودگاه نجف از زائران و شرکتهای هواپیمایی ایرانی را غیرقانونی و آنرا مصداق سوء استفاده دانست.
محمد علی پورمختار در ادامه این گفتگوی اختصاصی ضمن انتقاد از رفتار مسئولان فرودگاه نجف در این باره و بی تفاوتی مسئولان ایرانی تصریح کرد: در فرودگاه نجف دو نوع عوارض غیرقانونی از ایرانیان اخذ می شود که به شکلی اجحاف در حق زوار و شرکتهای هواپیمایی ایرانی است.
وی افزود : فرودگاه نجف به ازای هر مسافر ایرانی مبلغ 10 دلار عوارض اخذ می کند که در هیچ کشوری در دنیا مرسوم نیست و مستقیما از جیب مسافر پرداخت می شود چرا که کاروان داران و دولت مسئولیت پرداخت را بر عهده نمی گیرند.
نماینده مردم کبودر آهنگ در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بر اساس پیگیری های ما از دستگاه های مختلف از جمله وزارت خارجه، دوستان مدعی شدند که این مبالغ طبق مصوبه فرودگاه و برای توسعه آن اخذ می شود در حالی که بخش خصوصی نیز قاعده دارد.
وی در خصوص عوارض مازاد دیگر نیز گفت: همچنین این فرودگاه مبلغی معادل 14000 دلار جهت هزینه های مربوط به نشست و برخاست هر هواپیمای ایرانی( لندینگ) دریافت می کند در حالی که مبلغ معمول جهانی این عوارض 4000 دلار است.
رییس کمیسیون اصل نود مجلس این رفتار را مصداق بارز سوء استفاده مسئولان عراقی دانست و تصریح کرد: ما با وزارت خارجه در راستای پیگیری این موضوع مکاتباتی داشته ایم که دستگاه دیپلماسی کشور مدعی است که فرودگاه نجف توسط بخش خصوصی اداره می شود و چون ما زوار داریم ، باید این هزینه ها را پرداخت کنیم چرا که ما به آنها نیاز داریم!
وی افزود: ما به وزارت خارجه اعلام کردیم که با مذاکره و رایزنی مشکل را حل کنند در غیر اینصورت باید اقدام متقابل صورت گیرد.
پورمختار خاطر نشان کرد: در صورت ادامه روند، اعلام عمومی خواهیم کرد که دیگر زوار از سیستم هوایی استفاده نکنند چرا که باید شان و منزلت زوار حفظ شود.
رییس کمیسیون اصل نود مجلس در پایان یادآور شد: این پرونده درمجلس مفتوح است وما این موضوع را از دستگاه های ذیربط به ویژه وزارت خارجه، وزارت ارشاد و وزارت راه و شهر سازی پیگیری خواهیم کرد.
انتهای پیام/

 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت