پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).

تازه ترین مطالب

تاریخ : 15. آبان 1397 - 12:39   |   کد مطلب: 29152
بازار سرمایه در نخستین روز بازگشت تحریم‌ها بیش از 1200 واحد رشد کرد و صف خرید تشکیل شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ به نقل از «وطن‌امروز»، معامله‌گران بورس تهران دیروز در حالی شاهد سبزپوش شدن نماگرها بودند که اقبال برای جمع‌آوری سهام بانک‌ها و گروه‌های شاخص‌ساز باعث شد در نخستین روز از اجرای تحریم‌های آمریکا، بازار سهام ایران واکنش بی‌تفاوتی از خود نشان دهد. شاخص کل قیمت و بازده نقدی بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات دیروز دوشنبه 14 آبان‌ماه 97 با افزایش 1241 واحدی به رقم 184 هزار و 159 واحد رسید.شاخص سهام آزاد شناور نیز با افزایش 1554 واحدی به رقم  193 هزار و 904 واحد دست یافت.

 

شاخص بازار اول اما در حالی با افزایش 872  واحدی به رقم 136 هزار و 677 واحد دست یافت که شاخص بازار دوم با افزایش 2674 واحدی عدد 361  هزار و 986 واحد را به نمایش گذاشت. دیروز همچنین شاخص کل فرابورس (آیفکس) نیز با افزایش 26 واحدی روی رقم 2 هزار و 11 واحد متوقف شد.

 

بر اساس این گزارش، دیروز معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های بانک ملت با 110 واحد، معدنی و صنعتی گل‌گهر با 71 واحد و بانک صادرات با 63 واحد افزایش بیشترین تأثیر مثبت را بر برآورد شاخص کل بورس به نام خود ثبت کردند.

 

در مقابل، معاملات سهام در نماد معاملاتی شرکت‌های نفت بهران با 34 واحد، صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس با 21 واحد و پالایش نفت تبریز با 20 واحد کاهش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، بیشترین تاثیر منفی را در محاسبه این نماگر به دوش کشیدند.

 

به گزارش فارس، ارزش کل معاملات دیروز بورس تهران در حالی بیش از 794 میلیارد تومان نمایش داده شد که ناشی از دست به دست شدن بیش از 2 میلیارد و 357 میلیون سهم  و اوراق مالی قابل معامله طی 132 هزار و 712 نوبت داد و ستد بود. به گزارش فارس، دیروز در بازار 2 بورس تهران که به معاملات درون‌گروهی سهامداران عمده اختصاص دارد 199 میلیون سهم پالایش نفت اصفهان به ارزش بیش از 178 میلیارد و 841 میلیون تومان کد به کد شد.

 

در گسترش نفت و گاز پارسیان نیز 94 میلیون سهم به ارزش 47 میلیارد تومان به کدهای درون‌گروهی سهامدار عمده انتقال یافت. در مخابرات ایران اما 53 میلیون سهم به ارزش بیش از 5/12 میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه شد، همچنین بیش از 26 میلیون سهم گروه مپنا به ارزش بیش از 5/15 میلیارد تومان کد به کد شد. در ایران ترانسفو نیز 25 میلیون سهم به ارزش بیش از 18 میلیارد تومان با معاملات انتقالی میان سهامداران عمده این سهم روبه‌رو شد.

 

دیروز بیش از 7 میلیون سهم ملی صنایع مس ایران به ارزش بیش از 3 میلیارد تومان کد به کد شد و در فولاد مبارکه نیز 4 میلیون سهم به ارزش کمتر از 5/2 میلیارد تومان با معاملات کد به کد از سوی سهامدار عمده مواجه بود.

 

بر اساس این گزارش، دیروز بازار سهام با تقویت نسبی حجم معاملات از سوی معامله‌گران اغلب حقیقی در حالی شاهد شکل‌گیری صف خریدهای پایدار در گروه بانک و مؤسسات اعتباری و در عین حال اقبال برای جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از سرمایه یا سهام شناوری پایین‌تر بویژه در گروه بازار دومی‌ها از جمله گروه قطعه‌سازان بود که اقبال برای جمع‌آوری سهم‌های برخوردار از بازدهی باعث شد در نخستین روز از آغاز اجرای تحریم‌های آمریکا، بازار سهام با بی‌اعتنایی راه پیش‌روی خود را طی کند.

 

این در حالی است که در بازار ارز نیز با توجه به تداوم تزریق اسکناس از سوی بانک مرکزی همچنان با روند کاهشی قیمت‌ها مواجه هستیم. 

 

چشم‌انداز سودآوری شرکت‌های برخوردار از صادرات و در عین حال گزینه‌های پیش‌رو برای حل مشکل فروش در صنایع گوناگون، پیش‌بینی‌ها از وضعیت بازار سهام را دست‌کم تا پایان سال جاری روشن‌تر از سایر بازارها عنوان می‌کند، در حالی که رکود تورمی در صورت باقی ماندن نرخ ارز در محدوده‌های فعلی یا بالاتر می‌تواند چشم‌اندازهای جدید دیگری را برای بازار سهام رقم زند.

 

در برخی روزهای هفته گذشته خودرویی‌ها و بانکی‌ها توانسته بودند شاهد رشد قیمت سهم‌شان باشند و از ابتدای هفته گذشته این سهم‌ها و بویژه خودرویی‌ها با کاهش قیمت روبه‌رو شده بودند اما امروز فعالان بازار سهام شاهد افزایش فزاینده سهم‌ها در گروه خودرو و ساخت قطعات بودند؛ به طوری که تعداد زیادی از سهم‌های این گروه بیش از 4 درصد رشد قیمت را تجربه کردند و بعضا با صف خرید مواجه شدند.

 

 

وزیر اقتصاد: بورس از ابزارهای مهم عبور از شرایط ویژه است

 

وزیر اقتصاد گفت بازار سرمایه یکی از ابزارهای مهم عبور از شرایط ویژه بوده و دولت سرمایه‌های انباشته شده را از طریق بورس و با خصوصی‌‌سازی در اختیار مردم قرار می‌دهد.

 

 

فرهاد دژپسند در جلسه دیروز معاونان وزارت اقتصاد که با حضور روحانی برگزار شد‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، اظهار داشت: شرایط کنونی ویژه‌ بوده و پس از انقلاب  کمتر دوره‌ای از نظر حساسیت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، مشابه این دوره است اما با برنامه‌ای منسجم و با استفاده از ابزار، موقعیت و امکانات عالی می‌توان از این شرایط ویژه عبور کرد.

 

وی ادامه داد: برنامه‌های مشخصی در وزارت اقتصاد تدوین شده تا برای اداره بهتر دولت، بهبود فضای کسب و کار، تسریع سرمایه‌گذاری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌، حل معضل بیکاری، مدیریت تورم و... عملکرد بهتری به دست‌‌‌‌‌‌‌‌‌ آید. این برنامه‌ریزی در قالب گمرکات، کارآمدسازی امور مالیاتی، اصلاح نظام بانکی، استفاده از فرصت‌های سرمایه‌‌گذاری خارجی، مناطق آزاد و بیمه است.

 

دژپسند افزود: در این میان بازار سرمایه یکی از ابزارهای مهم عبور از این شرایط  بوده و دولت سرمایه‌های انباشته شده را از طریق بورس و با خصوصی‌‌سازی در اختیار مردم قرار می‌دهد.

انتهای پیام/رستمی

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان