تازه ترین مطالب

تاریخ : 19. اسفند 1398 - 21:41   |   کد مطلب: 33024
در پنجمین روز از هفته منابع طبیعی بوستان بین راهی ۸ هکتاری شهید مفتح درمسیرحاشیه جاده همدان به کربلا با مشارکت نیروگاه شهید مفتح ومنابع طبیعی کبودراهنگ افتتاح شد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ، در راستای حفظ و توسعه‌ منابع طبیعی، ایجاد جنگل و فضای سبز بوستان بین راهی در 8 هکتار از مناطق حاشیه‌ای جاده همدان به کربلا، با حضور معاون حفاظت وامور اراضی منابع طبیعی ، مدیرعامل نیروگاه شهید مفتح جمعی از کارکنان منابع طبیعی ونیروگاه شهید مفتح امروز افتتاح شد. 

 

 دکتر عبدالمجید دیناورند مدیر عامل نیروگاه شهیدمفتح در این آئین اظهارکرد: خداوندمنابع ارزشمند طبیعی را  بصورت رایگان برای ما  ارزانی داشته است و ما  باید به درستی از آن ها استفاده کنیم.

 

 وی با توجه به وجود ظرفیت های ویژه در نیروگاه شهید مفتح در حوزه افزایش فضای سبز افرود: فضای مناسبی که در محدوده نیروگاه و در کنار بزرگراه همدان به آزاد راه کربلا واقع شده دارای خاک مناسبی است و از پساب تصویه آب نیروگاه نیز برای آبیاری این بوستان استفاده خواهیم کرد.

 

دیناروند با اشاره به وظیفه همگانی در خصوص حفظ و نگهداری منابع طبیعی گفت: همه ما در حفظ وگسترش فضای سبز وظیفه مند هستیم  وما با تمام توان در این راستا همسو وهمراه با طرحهای منابع طبیعی و توسعه جنگل کاری وفضای سبزهستیم.

 

در ادامه رضا الوندی معاون حفاظت وامور اراضی منابع طبیعی استان همدان با اعلام افزایش ۲۰۰۰ هکتاری وسعت جنگل کاری استان بیان کرد: با دستور وزیرجهاد کشاورزی وحمایت های استاندار محترم طرح توسعه ۱۰۰۰ هکتار جنگل کاری  و ۱۰۰۰هکتار بذرکاری وزراعت چوب برای توسعه جنگل کاری در استان صورت گرفته که در مقایسه با سال‌های گذشته بی نظیر و کار وِیژه ای بوده است.

 

الوندی ادامه داد: شرایط اقلیمی گرم وخشک کشور باعث شده که محیط زیست ومنابع طبیعی شکننده ای داشته باشیم وحفظ آب وخاک در این اقیلیم بسیار حائز اهمیت است .

 

 وی با اشاره به لزوم توسعه منابع طبیعی تصریح کرد: منابع طبیعی پشتوانه بخش کشاورزی وتولید است وهر چه در مسیر توسعه واحیای فضای سبز تلاش کنیم به تبع به نفع جامعه وسلامتی همه مردم خواهد بود.

 

 وی در تشریح طرح  بوستان بین راهی نیروگاه شهید مفتح عنوان کرد:  این بوستان بین راهی اولین بوستان بین راهی بزرگراه همدان  به کربلا محسوب می شود که  در فاز اول آن بیش از 5هزار اصله نهال غرس خواهد شد که در نهگداری وآبیاری این طرح نیورگاه شهید مفتح سهم ویژه ای خواهد داشت.

 

 در ادامه این برنامه محمود زنگنه رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کبودراهنگ با تقدیر از همکاری نیروگاه شهید مفتح با تشریح ابعاد این طرح اظهارکرد: این طرح با مشارکت و همکاری  نیروگاه شهید مفتح در حاشیه جاده همدان به تهران به مساحت ۸ هکتار به بهره برداری خواهد رسید.

 

 زنگنه با اشاره به انواع نهال های غرس شده در این بوستان اضافه کرد: نهال هایی از سنجد،اقاقیا ،گز ،بنه ،کاج و صنوبر در این بوستان کشت شده است.

 

وی با بیان اهداف اصلی ایجاد بوستان های روستایی گفت: ایجاد بوستان های روستایی علاوه بر گسترش فضای سبز سهم بزرگی در تثبیت جمعیت روستایی خواهد داشت.

 

محمود زنگنه با اعلام مساعدت و همیاری ویژه به روستاهای متقاضی این طرح خاطر نشان کرد:کلیه روستاهای علاقه مند به بوستان روستایی می توانند با ثبت درخواست مکتوب خود در این اداره نسبت به ایجاد بوستان های روستایی اقدام نمایند.

 

در پایان این مراسم با اهدای لوح سپاس از طرف مدیر کل منابع طبیعی استان همدان  از زحمات و همکاری های دکتر عبدالمجید دیناروند مدیر عامل نیروگاه شهید مفتح تقدیر به عمل آمد.

 

انتهای پیام /وحید رستمی

تصاویر تکمیلی: 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب