تازه ترین مطالب

تاریخ : 9. فروردين 1395 - 13:04   |   کد مطلب: 22167
بیکاری معضلی که بیشتر جوانان در سراسر استان زنجان با آن مواجه هستند و این موضوع به گونه‌ای یار همیشگی برای جوانان جامعه تبدیل شده است.
بیکاری همراه جوانان در سال جدید/ رفتار حاکمیتی کارفرمایان در استان زنجان

به گزارش کورنگ ؛ به نقل از موج رسا, بیکاری دغدغه‌ای که گویا در جامعه ما تمامی ندارد و همیشه هست و خواهد بود و اینکه کی این موضوع در جامعه دیگر مطرح نمی‌شود نامعلوم است.

سال 94 گذشت و جوانان از نبود کار در جامعه سخن گفتند گویا صدای این جوانان را شنیداری نبود اما برخی از جوانان به امید رفع تحریم‌ها و تاثیر آن در جامعه و افزایش اشتغال سخن می‌گویند و به خود امید می‌دهند.

افزایش بیکاری و نبود کار در زنجان سبب انجام رفتار حاکمیتی کارفرمایان شده و کارفرمایان با کارگران در مشاغل مختلف به دلخواه زور خود برخورد می‌کنند.

[بیکاری زنجان]

مشکلات مسکن و وضعیت نامناسب اقتصادی و بیکاری در زنجان از مشکلاتی است که معیشت مردم را دچار مشکل کرده و بیشتر جوانان با وجود این مشکلات تحت تاثیر قرار گرفته‌اند.

مشکلات بیشتر واحد‌های تولیدی در استان زنجان و ریزش نیرو‌ها به دلیل مشکلاتی از قبیل نبود بازار فروش و رکود بازار بر مشکل بیکاری در زنجان می‌افزاید.

با وجود شرایط بد اقتصادی در زنجان ترغیب جوانان به ازدواج به دلیل مشکلات کار و مسکن که از اساس و پایه تشکیل یک زندگی بوده کاهش یافته و این شرایط سبب افزایش سن ازدواج در زنجان به ویژه در جامعه شهری شده است.

ایرج غفاری یک جوان زنجانی در باره مشکلات بیکاری خود می‌گوید: برخی از مسئولان امروز از بی‌آری در کار سخن می‌گویند اما این گونه نیست من و بسیاری از دوستانم که بیکار هستند هر کاری که هزینه زندگیم را تامین کند انجام می‌دهم تا نان حلالی را کسب کنم.

وی میزان تحصیلات خود را لیسانس زیست شناسی عنوان کرد و گفت: چند سالی است که با مدرک لیسانس از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدم و خدمت سربازی خود را نیز گذراندم ولی هیچ کاری ندارم و برای حل این مشکل دیگر جایی نمانده که نرفته باشم.

وی گفت: من جوانی که 27 سال دارم با نبود کار چگونه به سمت ازدواج بروم که نه پس‌اندازی دارم و نه کار و نه مسکن آن هم با این وضع و شرایط اقتصادی.

بعد از شنیدن درد و دل این جوان زنجانی به سراغ آقای امیری که 25 سال دارد می‌رویم.

این جوان زنجانی نیز بیکاری را مشکلات خود و بسیاری از دوستان خود عنوان کرد و افزود: این مشکل تنها مشکل من نیست خیلی از جوانان با این مشکل مواجه هستند.

وی می‌گوید: کار آر نیست اینکه گفتن جوانان پشت میز نشینی را می‌خواهند نیز صحیح نیست چرا که من نیز مدرک لیسانس دارم و در طول دوران تحصیلم همه نوع کار کارگری را انجام داده‌ام.

وی افزود: بیکاری در میدان دروازه ارگ و برخی از میادین زنجان که دیگر به میدان کارگران مشهور شده به وضوح مشاهده می‌شود.

محمدی یکی دیگر از جوانان زنجانی بیکاری را معضل و مشکل زندگی خود عنوان کرد و افرود: مسئولان قبل از سرکار آمدن از رفع مشکلات جوانان و بیکاری در جامعه سخن می‌گویند ولی بعد از سرکار آمدن دیگر به شعار خود توجه نمی‌کنند.

وی گفت: مسئولان شعارشان را به عمل تبدیل کنند و تنها به شعار دادن متکی نباشند و امیدواریم که این امر توسط نمایندگان زنجان در مجلس دهم تحقق یابد.

رکود بازار فرش‌های دستبافت نیز از یک سو بر افزایش بیکاری به ویژه در روستا‌ها می‌افزاید و بیشتر جوانان روستایی زنجان نیز به دلیل نبود بازار فرش برای رفع بیکاری به شهر‌ها پناه می‌آورند.

یکی از جوانان روستایی که در میدان دروازه ارگ زنجان در انتظار کار بود، گفت: شغلم فرشبافی است اما به دلیل رکود بازار تاجران به بافندگان فرش نمی‌دهند و به ناچار برای تامین مایحتاج خود از روستا به زنجان آمدیم.

وی بیان کرد: به دلیل کمبود آب در روستای ما کشاورزی وجود ندارد اگر مشکل آب نبود به سمت کشاورزی می‌رفتیم.

وی افزود: یک و نیم ساعت راه روستایی ما است و هر روز این راه را می‌آییم به امید یک روز کار که در بیشتر مواقع با دست خالی به منزل باز می‌گردیم.

[زنجان]

مشکلات بیکاری در زنجان گویا در حال گسترش است و این مشکل به روستا‌های استان زنجان نیز رفته است.

بسیاری از افراد نیز در زنجان به دلیل بیکاری به میوه فروشی وانتی رو آورده و این کار نیز سطح شهر زنجان گسترش یافته است.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

پایگاه خبری نافع همدان
نسیم وصال ایلام
سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا