تازه ترین مطالب

تاریخ : 19. فروردين 1395 - 11:50   |   کد مطلب: 22270
معاون رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه دشمن در پی این بود که با روش‌های جدید در حوزه‌های مختلف هسته‌ای ما از جمله غنی‌سازی اختلال ایجاد کند، گفت: با هوشمندی و بصیرت و کار و تلاش، این اقدامات آنها شناسایی و خنثی شد.
تلاش دشمن برای اخلال در حوزه‌های مختلف هسته‌ای ایران /12 دستاورد هسته‌ای ایران به زودی رونمایی می‌شود/ شکستن انحصار تولید سانتریفیوژ اولترا توسط ایران

به گزارش کورنگ ؛ به نقل از واحد مرکزی خبر، اصغر زارعان معاون رئیس سازمان انرژی اتمی با حضور در برنامه «تیتر امشب» شبکه خبر به بررسی فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی در سال گذشته پرداخت و اظهار داشت: از سال 84 در حوزه مذاکرات و برجام اقداماتی شد و همزمان متخصصان هسته‌ای، پرشتاب در مجتمع پی رفع نیازهای کشور در حوزه فناوری هسته‌ای و اثرگذاری آن در سایر صنایع بوده‌اند.

وی افزود: یکی از طرح‌های مهم هسته‌ای که از آن رونمایی خواهد شد در حوزه مجتمع‌های سوخت هسته‌ای غیرمخرب است و 2 دستاورد در حوزه سلامت و بقیه در حوزه‌های دیگر است.

در ادامه حسین خلفی معاون سازمان انرژی اتمی و رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای درباره مجتمع‌های سوخت هسته‌ای غیرمخرب گفت:‌ این مجتمع‌ها،‌ مجموعه‌ای شامل میله‌های سوخت و مجهز به ابزار و تجهیزات اندازه‌گیری است که برای تست سوخت و هم راکتور بازطراحی شده اراک می‌توان از آن استفاده کرد و هم برای راکتورهای قدرت،‌ این ابزار ساخته شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه همه طراحی و ساخت آن در داخل ایران انجام شده است، افزود: جزو 6 کشور نخست دنیا هستیم که توانستیم این مجتمع مجهز به ابزار اندازه‌گیری را تولید کنیم و مجتمع سوخت اراک بر مبنای توافقات برجام و در مدت کوتاهی انجام شده است.

در ادامه زارعان معاون سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه جزو سه کشور دارای فناوری ساخت ماشین اولترا سانتریفیوژ هستیم، تصریح کرد: توانستیم در کمتر از یک سال این ماشین را حتی بهتر از 2 کشور دیگر که از این فناوری برخودارند بومی کنیم.

وی ادامه داد: دیروز قراردادی را با پژوهشگاه صنعت نفت منعقد کردیم تا 10 دستگاه ماشین اولترا را تحویل دهیم.

زارعان با بیان اینکه جزو 6 کشور تولیدکننده ماشین سانتریفیوژ‍‍‍ زونال هستیم، عنوان کرد: این ماشین‌ها را با قیمت پائین و کیفیت بهتر از کشورهای دیگر تحویل انیستیتو پاستور می‌دهیم. 

وی اضافه کرد: 11 مورد قرارداد و تفاهم‌نامه با پژوهشگاه نفت امضا کردیم که کاربرد آن در اکتشاف  نفت و بهره‌برداری است.

زارعان با اشاره به اینکه تنها یک دستگاه از این ماشین‌ها در صنعت نفت وجود دارد، خاطرنشان کرد: در 120 روز کاری 10 دستگاه ماشین سانتریفیوژ به آنها تحویل می‌دهیم.

در ادامه خلفی رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای گفت: گره ما در صنایع، فناوری ساخت و همچنین مواد است و گره اصلی، تکنولوژی مواد و تولید مواد خاص است که در سیستم‌های مخابراتی و حساس بسیار کاربرد دارد.

وی افزود: سازمان انرژی اتمی به کمک صنایع آمده است و صنایع از سرریز دانش فنی آن استفاده می‌کنند.

در ادامه زارعان با اشاره به اینکه تولید کیک زرد بسیار مهم است، اظهار داشت: سال 1388 و سال 1389 به اذن مقام معظم رهبری عملیات ژئوفیزیک هوایی را آغاز کردیم که تاکنون 75 درصد کشور در حوزه معادن پرتوزا اسکن شده است.

وی ادامه داد: فناوری فرآوری عناصر نادر خاکی از دیگر دستاوردهای جمهوری اسلامی ایران است که در مراسم سال روز فناوری هسته‌ای اعلام خواهد شد که کاربردهای فراوانی دارد.

زارعان با اشاره به اینکه 12 دستاورد هسته‌ای در این مراسم اعلام خواهد شد، تصریح کرد: 4 مورد از آن در سالن اصلی توسط رئیس‌جمهور و صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی و بقیه در نمایشگاهی در حاشیه این مراسم رونمایی و معرفی می‌شود.

وی افزود با بیان اینکه در حوزه لیزرهای پرقدرت در صنعت و پزشکی هم دستاوردهایی رونمایی می‌شود، عنوان کرد: در صنایع پتروشیمی برای اسکن سیستم‌های نفت و پتروشیمی دستگاه‌هایی را ساختیم که برای رفع عیب نیاز به خاموش کردن سیستم‌ها نیست.

در ادامه خلفی گفت: صنعت هسته‌ای شامل رشته‌های مختلفی از جمله مهندسی برق، فیزیک، شیمی، مواد، داروسازی و الکترونیک است و دانش هسته‌ای به ارتقای دانش در سایر حوزه‌های صنعتی کمک می‌کند.

وی همچنین خاطرنشان کرد: علت پیش ران بودن صنعت هسته‌ای،‌ شکستن مرزهای دانش و پیشگام بودن آن در سایر علوم است به همین علت کشورهای بزرگ صاحب این فناوری تلاش می‌کنند بقیه کشورها به دانش هسته‌ای دست نیابند. 

زارعان نیز در ادامه افزود: در مراسم سال روز فناوری هسته‌ای به صورت ویدئو کنفرانس بهره‌برداری فاز نخست یکی از سایت‌های هسته‌ای که در چرخه سوخت و آخرین مرحله آن است رسماً اعلام می‌شود.

وی با تاکید براینکه آرمان‌گرایی و انقلابی بودن و حفظ روحیه انقلابی از جمله علل حرکت پرشتاب در صنعت هسته‌ای است، تصریح کرد: مبارزه با نظام سلطه در سازمان انرژی اتمی فقط در حد شعار نیست و این شعارها تبدیل به عمل شده است.

زارعان ادامه داد: مبارزه با استکبار و انحصارشکنی اگر هدفمند باشد هم در حوزه ملی اقتدار می‌آفریند و هم در منافع ملی و امنیت ملی کشور تأثیرگذار است و همین موجب شد 6 کشور قدرتمند در کنار ایران بر روی یک میز مذاکره قرار بگیرند.

معاون سازمان انرژی اتمی افزود: مردم و مسئولان به ویژه مقام رهبری و رئیس جمهور حامی صنعت هسته‌ای هستند. اگر این حمایت‌ها کم شود، حرکت‌ها کاهش می‌یابد لذا باید این حمایت‌ها ادامه یابد.

رئیس پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای هم گفت: فناوری هسته‌ای به مرحله‌ای از رشد و بلوغ رسیده است که هر روز دانش و فناوری در آن گسترش خواهد یافت.

زارعان نیز در با اشاره به اینکه دشمن در پی این بود که با روش‌های جدید در حوزه‌های مختلف هسته‌ای ما از جمله غنی‌سازی اختلال ایجاد کند، خاطرنشان کرد: با هوشمندی و بصیرت و کار و تلاش، این اقدامات آنها شناسایی و خنثی شد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نسیم وصال ایلام
سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان