تازه ترین مطالب

تاریخ : 28. خرداد 1395 - 20:42   |   کد مطلب: 22830
استاندار همدان گفت: 25 درصد تسهیلات بانک ها به بخش کشاورزی اختصاص دارد که مدیران باید برای تخصیص آن با جدیت عمل کنند.
 25 درصد تسهیلات بانک ها مختص بخش کشاورزی است

به گزارش کورنگ ، محمد ناصر نیکبخت شامگاه پنجشنبه در شورای هماهنگی سازمان جهاد کشاورزی استان همدان افزود: بر اساس قانون ، بانکها باید این میزان از تسهیلات اعطایی خود را به بخش خصوصی پرداخت کنند اما در واقعیت رقم پرداختی حدود 6 درصد است.
وی با اشاره به شرایط بودجه سال گذشته در کشور تصریح کرد: در مقایسه سال 94 با سنوات چندین دهه گذشته ، به صراحت می توان گفت که هیچ سالی در کشور به سختی سال 94 در تاریخ بودجه کشور تجربه نشده است.
استاندار همدان با بیان اینکه اگر به شیوه گذشته که نفت فروش می رفت و پلکانی کاهش می یافت امروز فروش نفت باید به صفر می رسید، افزود: اما امروز به بخاطر نتیجه برجام، فروش نفت به بالای 2 میلیون بشکه رسیده است که افق خوبی را نشان می دهد.
وی ادامه داد: مشکلات را پشت سر گذاشتیم و به طور یقین سال جاری سالی با بهبود شرایط خواهد بود .
وی با اشاره به اینکه 10 سال پیش می گفتند جنگ آینده جنگ آب است افزود: امروز در دنیا مشکلات کم آبی کشورها را با بحران مواجه کرده است.
وی بیان کرد: با توجه به اینکه ایران که در منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته صرفه جویی در مصرف آب بایددر همه بخش ها اولویت قرار گیرد.
استاندار همدان با اشاره به اینکه یک سوم میانگین بارندگی دنیا وسه برابر تعریق و تبخیر دنیا را دارد افزود: همین امر بر بخش کشاورزی واجب می دارد که بیشترین بهره وری را در بهره برداری از آب داشته باشند.
نیکبخت افزود: کارهای خوبی در بخش آبیاری تحت فشار در استان همدان انجام شده است که باید این روند با جدیت دنبال شود.
وی با اشاره با کلنگ زنی 2 گلخانه بزرگ در استان همدان افزود: مساحت این دو گلخانه بیش از 25 هکتار در عرصه بوده است که اینها ارزش دارد و نشان می دهد که استفاده مناسب از گلخانه و افزایش راندمان خواهد داشت.
وی با تاکید بر افزایش صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای همسایه ادامه داد: روسیه و کشورهای اغماری فرصتی است که باید کار بزرگی در بازرگانی مدرن، افزایش کیفیت و حفظ بازارهای هدف انجام داد.
استاندار همدن با تاکید بر حفظ باغات و منابع طبیعی تصریح کرد: آبخیزداری مورد توجه است و پاشنه آشیل بخش کشاورزی است که مراقبت از منابع طبیعی لازم است.
وی ادامه داد: نباید اجازه داد تغییر کاربری های غیر قانونی در باغات و منابع طبیعی صورت گیرد چرا که حفظ حیات وابسته با منابع طبیعی است.
نیکبخت با تاکید بر جلوگیری از ساخت و سازهای غیر مجاز افزود: نباید اجازه بالارفتن این بناها را داد که بعد مجبور به قلع و قمع شویم.
وی تاکید کرد: مسئولان این بخش باید به طور شبانه روزی از منابع طبیعی مراقبت کنند.
استاندار همدان همچنین با تاکید بر ترویج کشت های کم آب بر در استان افزود: کشت های کم آب بر نباید رها شود چرا که در 20 سال آینده بحران جدی جهان بحران غذا خواهد بود و اگر کشوری خود کفا نباشد گدا می شود.
نیکبخت افزود: امروز ایران اسلامی در تولید گندم خود کفا شده که این امر موجب سربلندی است اما از همه مهمتر حفظ این خودکفایی است .
استان همدان یک هزار و 950 هکتار وسعت دارد که 46 درصد آن منابع طبیعی ، 33 درصد اراضی زراعی ، 3.7 درصد باغ ها و حدود 13.1 درصد آن نیز آیش است.
استان همدان در بخش کشاورزی 142 هزار بهره بردار دارد که با داشتن 26 درصد اشتغال استان، سالانه حدود 4.5 میلیون تن محصول کشاورزی را تولید می کند.

منبع/ایرنا

دیدگاه شما

مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت
سایت رهبر معظم انقلاب