تازه ترین مطالب

تاریخ : 9. مرداد 1396 - 11:52   |   کد مطلب: 25572
«ایران در جنگ هشت ساله، قربانی موشک های عراق شده است و اکنون رقبای منطقه ای خود را مجهز به موشک های بالستیک می بینید؛ انتظار آنکه ایران حتی با تحریم های سنگین، روال پیشرفت موشکی خود را متوقف نماید، انتظاری غیر واقع بینانه است...»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،نشریه آمریکایی نشنال اینترست (National Interest) با انتشار گزارشی تحت عنوان "تحریم های آمریکا، ابراز مخالفتی بی نتیجه است" به انتقاد از اعمال تحریم های بی هدف از سوی آمریکا علیه کشورهای دیگر پرداخته است.

در این گزارش می خوانیم:
«لایحه جدید تحریم های آمریکا علیه روسیه، ایران و کره شمالی به روشنی حاکی از مشکلی بزرگ در رویکرد کنگره آمریکا یعنی "استفاده از تحریم های اقتصادی علیه کشورهای دیگر برای ابراز مخالفت با آن ها" است و باید گفت این تحریم ها حتی به گونه ای طراحی نشده اند که اهداف سیاست خارجی آمریکا را تامین نمایند و بیشتر به عنوان ابزاری جهت اعلام بیزاری از دیگر کشورها از سوی مقامات آمریکایی مورد استفاده قرار می گیرند.

اینکه کنگره آمریکا در یک لایحه، تحریم هایی را علیه سه کشور کاملا متفاوت -که چالش های سیاسی کاملا متفاوتی را  پیش روی ما قرار داده اند- وضع کرده است تاکیدی بر این حقیقت است که سیاستگذاران آمریکایی به دنبال استفاده از تحریم ها به عنوان یک ابزار سیاسی تاثیرگذار نیستند.

 

برای آن که تحریم ها نتیجه عملی داشته باشد باید تغییرات سیاسی که آمریکا به دنبال آن است، امکان پذیر باشند؛ چه از نظر سیاسی و چه از نظر عملی.

در صورتی که سیاستگذاران کشور هدف، اقدامی را که اکنون انجام می دهند برای امنیت کشورشان حیاتی بدانند، حتی تحریم های شدیدی که مشکلات فراوانی را برای آن ها به دنبال داشته باشد نیز نمی تواند موجب تغییر سیاستشان گردد؛ باید گفت که در تحریم های اعمال شده علیه ایران این موضوع کمتر در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال "موشک های بالستیک" بیشتر مباحث مربوط به تحریم ایران را به خود اختصاص داده است اما به سادگی می توان گفت که انتظار آنکه ایران حتی با تحریم های سنگین و اقدامات تنبیهی، روال پیشرفت موشکی خود را متوقف نماید، انتظاری غیر واقع بینانه است؛ آن هم ایرانی که در جنگ هشت ساله در دهه 80 میلادی، قربانی موشک های عراق شده است و اکنون رقبای منطقه ای خود را مجهز به موشک های بالستیک می بینید در حالی که این کشورها از نظر نیروی هوایی نیز کاملا مجهز هستند.

 

از سوی دیگر یکی از لازمه های نتیجه بخش بودن تحریم ها آن است که مسیری روشن برای خروج از آن ها تعریف گردد و تضمینی در این رابطه وجود داشته باشد اما نبود این مورد در گفتگوهای کنگره و دیگر نهادهای آمریکا به وضوح پیداست.

 

با توجه به لفاظی های واشنگتن علیه ایران، طبیعی است که سیاستگذاران ایرانی اعتقاد داشته باشند که کشورشان برای همیشه تحت تحریم های آمریکا قرار خواهد داشت؛ فرقی هم ندارد که این کشور چه سیاستی اتخاذ نماید؛ تا هر زمان که جمهوری اسلامی وجود داشته باشد.

و اما یک موضوع بسیار مهم نیز سیاست های دیگری است که کشورهای تحریم کننده، مانند آمریکا، دنبال می کنند؛ که می تواند بر کارآمدی تحریم ها و زاویه دید کشوری که هدف تحریم ها قرار می گیرد، تاثیر داشته باشد.

 

ممکن است روسیه در پاسخ به تنبیهات در نظر گرفته شده برای این کشور به خاطر حمایت از جدایی طلبی قومی در شرق اوکراین، این سؤال را مطرح کند؛ آمریکا در رابطه با کوزوو چه چیزی برای گفتن دارد؟ و یا اگر الحاق اجباری بخش هایی از کریمه باید محکوم شود، در رابطه با الحاق اجباری بلندی های جولان توسط اسرائیل چه می گویید؟

 

ایرانی ها که ما آن ها را به رفتارهای بی ثبات کننده در مناطقی مانند سوریه متهم می کنیم نیز خواهند پرسید چرا چنین برچسبی به ما می زنید در حالی که از دولت دیرینه این کشور حمایت می کنیم و این دیگران هستند که بر آتش شورش در این کشور دامن می زنند؟ و یا از ایران به خاطر سیاست هایش در قبال یمن انتقاد می کنید در حالی که عربستان سعودی و امارات متحده عربی مسؤل مرگ شهروندان یمن و ویرانی این کشور با حمله نظامی به سرزمین آن ها هستند؟

 

همچنین باید به اظهارات برخی مقامات ارشد دولت ترامپ در رابطه با تغییر رژیم ایران و کره شمالی دقت کرد. هیچ چیز مانند این اظهارات نمی تواند مانع از همکاری کشوری که تحت تحریم قرار دارد شود؛ چرا که صریحا اعلام می کنند حکومت آن ها باید در اولین فرصت از بین برود چه همکاری داشته باشد و چه نداشته باشد.»

 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان