تازه ترین مطالب

تاریخ : 8. آبان 1396 - 11:24   |   کد مطلب: 25872
شاعر کبودراهنگی درباره شخصیت حافظ می گوید:
غزل های حافظ از دل برآمده و بر دل می نشیند
شاعر پیشکسوت کبودراهنگی گفت: به نظر بنده حافظ شاعری بود که به دلیل شب بیداری های معنوی و مداوم اشعارش حواله شده از جانب خداوند است.

به گزارش سایت خبری تحلیلی کورنگ ،غفار حاجی متخلص به صابر کبودراهنگی از شاعران پیشکسوت شهرستان کبودراهنگ و استان همدان در بیان شخصیت الهی حافظ اظهارداشت:به نظر بنده حافظ شاعری بود که به دلیل شب بیداری های معنوی او شعر هایش حواله شده از جانب خداوند است.

وی در ادامه در خصوص چگونگی تشکیل شخصیت حافظ در زمانه خود افزود :خواجه شمس الدین محمدبن بهاالدین حافظ شیرازی شخصیتی است که حدودا یک قرن پس از حمله چنگیزخان مغول به ایران وزمانی که هنوز خرابی های حمله مغولان پابرجابود چشم به جهان گشود، مغولانی که آمدند،کندند و سوختندو کشتندو بردند و حافظ شیرازی در این روزگار سخت پرورش یافته بود.

وی در خصوص ایهام و ابهام در بعضی سروده های حافظ گفت: عرصه بر حافظ شیرازی از جانب حاکمان ظالم  چنان تنگ بود که مجبور بود آنچه که می سراید در هاله ای از ابهام قرار دهد.

غفار حاجی ئی از غفلت مسئولین فرهنگی در معرفی شخصیت هایی هچون حافظ به نسل امروزی و عدم توجه به هنرهایی همچون شعر در جامعه امروزی گفت:متاسفانه امروزه شعر در کشور ما  به جنبه ی سرگرمی تبدیل شده است در حالی که پیرو فرمایشات مقام معظم رهبری شعر  حافظ هویت ملی هر کشور می باشد.

صابرکبودراهنگی با اشاره به معارف اشعار حافظ اضافه داشت:اشعار و گفته های حافظ پشتوانه ای فلسفی و عرفانی را به همراه دارد چراکه نشان از شخصیت الهی و قرآنی دارد که خاستگاه تمام تفکرات این شخص برگرفته از خداوند و قرآن است و به راستی که سروده های حافظ از دل برآمده و بر دل می نشیند.

وی در خصوص دلایل ماندگاری شعر حافظ بیان کرد: قدرت تصویر در اشعار،مضامین پرمحتوا،شورآفرینی،گزیده گویی،ترکیبات شیرین کلمات،گوش نوازی جملات از رموز ماندگاری شعر حافظ است .

شاعر پیشکسوت کبودراهنگی در خصوص شخصیت عرفانی حافظ تصریح کرد:مطمئن هستم که حافظ یک شخصیت عرفانی جهانی است چراکه جهان بینی این فرد معرف این خصلت است که او بدون شک یک عارف است.

وی برگزاری روز نکوداشت این شخصیت بزرگ شعر را با اهمیت دانست و خاطر نشان کرد: هویت بخشی و عظمت این مراسمات در سطح کشور باعث عدم سلطه فرهنگ غربی بر فرهنگ اصیل ایرانی خواهد شد.

انتهای پیام/رستمی

دیدگاه شما

نسیم وصال ایلام
سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان