تازه ترین مطالب

تاریخ : 8. ارديبهشت 1397 - 5:10   |   کد مطلب: 27820
'چارلز کوپچان' استاد روابط بین الملل دانشگاه 'جورج تاون' و عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا گفت که معتقدم اروپا باید حتی درصورت خروج آمریکا، برجام را تائید کند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،به نقل از سرویس سیاسی جام نیـوز، عضو ارشد شورای روابط خارجی آمریکا در گفت وگو با روزنامه ایتالیایی 'کوریره دلاسرا' به اظهارات رئیس جمهوری فرانسه در خصوص احتمال خروج واشنگتن از برجام اشاره کرد و افزود: در صورتی که ترامپ از توافق هسته ای خارج شود، معتقدم اروپایی ها باید در مقابل این توافق را تائید کرده و در عین حال مذاکرات دیگری را با ایران پیرامون موضوع های پیشنهادی مکرون (مبتنی بر چهار محور: الزامات در خصوص فعالیت های هسته ای حتی بعد از سال 2025 میلادی، کنترل بر موشک های بالستیک، مهار نفوذ ایران در خاورمیانه و مذاکرات پیرامون بحران سوریه) آغاز کنند.

وی توضیح داد: طی هفته های آتی خواهیم دید آیا مکرون موفق به متقاعد کردن ترامپ در خصوص توافق هسته ای شده است یا خیر. البته معتقدم تصادفی نیست که بعد از رئیس جمهوری فرانسه، صدراعظم آلمان نیز راهی واشنگتن می شود. مدتی است که اروپا به فعالیت های دیپلماتیک خود در این ارتباط قوت بخشیده است.

کوپچان با تاکید بر اینکه 'اروپایی ها به این ترتیب می توانند زمان لازم را به دست آورند' افزود: تعامل با تهران ممکن است تا ماه نوامبر و به عبارتی تا زمان برگزاری انتخابات میان دوره ای آمریکا نیز به طول انجامیده و جمهوریخواهان اکثریت را در کنگره از دست بدهند و یا پیش از آن، در صورت کارایی گفت و گوها و پیدا شدن تعادلی رضایت بخش میان طرفین، ترامپ ممکن است از تصمیم خود عقب نشینی و این احتمال منتفی نیست.

ایرنا

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب