پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).

تازه ترین مطالب

تاریخ : 9. آبان 1397 - 13:29   |   کد مطلب: 28889
مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی فاطمیه همدان گفت: آمار زایمان طبیعی در همدان رو به افزایش است و طبق داده های آماری در سه ماهه دوم سال نسبت به سه ماهه نخست این آمار 9 درصد رشد داشته است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،جواد جوزی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار نافع اظهار داشت: آمار زایمان طبیعی از 40 به 49 درصد در فصل تابستان رسیده است و در مقابل شاهد سیر نزولی آمار سزارین هستیم.
وی استقرار متخصص مقیم زنان و زایمان در بخش لیبر و اورژانس، برگزاری مستمر و مداوم کلاس های آمادگی زایمان فیژیولوژیک، افزایش شمار ماماهای همراه در مرکز، افزایش روش های زایمان طبیعی بی درد مانند استفاده از گاز آنتونوکس از عوامل موثر در زایمان طبیعی بوده است.
مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی فاطمیه همدان، آموزش ماماهای همراه برای افزایش ارتقای مهارت های بالینی و افزایش کار تیمی متخصصان زنان و زایمان و ماماهای مرکز را از دیگر عوامل رشد زایمان طبیعی عنوان کرد.
جوزی گفت: برای ترویج زایمان طبیعی، کلاس های زایمان فیزیولوژیک، جشنواره های ترویج زایمان طبیعی و کلاس های آموزشی برای ماماها در راستای توانمند سازی آنها در امر زایمان برگزار شده است.
وی انجام زایمان بی درد با گاز آنتونوکس، حضور مامای همراه با هدف حمایت های روحی و روانی از بیماران و رایگان بودن فرانشیز زایمان طبیعی بیماران بیمه شده را از دیگر عوامل استقبال از زایمان طبیعی دانست.
مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی فاطمیه همدان افزود: اطلاع رسانی در زمینه عوارض سزارین به ویژه تاثیر جسمی و روحی بر روی مادر و نوزاد مهمترین علت ترویج و افزایش زایمان طبیعی است.
جوزی عفونت رحم، عفونت های ادراری، احتمال 2 برابری خونریزی در سزارین نسبت به زایمان طبیعی، خطرات ناشی از بیهوشی، عفونت محل بخیه ها و خطر پارگی رحم را از جمله آسیب های احتمالی عمل های سزارین دانست.
وی توضیح داد: مادرانی که با سزارین نوزاد خود را به دنیا می آورند، احتمال چسبیدن جفت به محل بخیه های رحم در حاملگی های بعدی وجود دارد بنابراین خطر برداشتن رحم در مادران سزارینی بیشتر از مادران با زایمان طبیعی است.
مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی فاطمیه همدان، با بیان اینکه زمان بستری مادران سزارین شده در بیمارستان بیشتر است افزود: عوارضی هم ممکن است بعد از گذشت چند هفته، چند ماه یا حتی چندسال بعد از سزارین دیده شود که نمونه آن دردهای شکمی به علت نفخ شکم، انسداد روده به خاطر چسبندگی ناشی از جراحی و باز شدن محل برش جراحی در حاملگی های بعدی است.
جوزی اضافه کرد: این طیف از مادران به علت حالت بیهوشی و درد زیاد بعد از پایان عمل سزارین، نمی توانند یک ارتباط عاطفی مناسب و زودهنگامی با نوزادشان داشته باشند.
وی تاکید کرد: همچنین میزان مرگ و میر در عمل سزارین به علت خونریزی ها، عفونت ها و خیلی از موارد دیگری در حین عمل، چندین برابر بیشتر از زایمان طبیعی است.
مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی فاطمیه همدان، درباره عوارض جنینی سزارین گفت: داروهای بیهوشی می تواند بر روی جنین عوارض منفی بگذارد همچنین احتمال بروز مشکلات تنفسی در نوزادانی که به طریق سزارین متولد شده اند زیاد است.
جوزی ادامه داد: صدمات جنینی نظیر شکستگی جمجمه جنین یا سایر استخوان ها و فلج شدن بازو در عمل های سزارین هم ممکن است ایجاد شود. 
وی اظهار داشت: کلاس های آمادگی زایمان فیزیولوژیک در هشت جلسه به مادران از هفته 20 بارداری و 2 جلسه برای پدران به صورت رایگان برگزار می شود.
مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی فاطمیه همدان، گفت: بسیاری از زنان به خاطر ترس از زایمان طبیعی متقاضی سزارین هستند این درحالی است که می توان با ترویج روش های کم تهاجمی میزان گرایش مادران به سزارین را کاهش داد.
جوزی افزود: هنگام بارداری و زایمان احتمال بروز مسائل غیرطبیعی زیاد است که با توجه به بیماری های زمینه ای مادر باید مداخلاتی برای تولد و زایمان انجام شود.
وی اضافه کرد: سزارین و زایمان به روش جراحی یکی از مداخلات مفید و نجات بخش در این زمان محسوب می شود اما در کنار آن روش های کم تهاجمی مفیدتری است تا مادر به خاطر درد، خود را در معرض خطرات ناشی از جراحی قرار ندهد.
مدیر مرکز آموزشی درمانی پژوهشی فاطمیه همدان بیان کرد: بسیاری از افراد به دلیل ترس از درد، خودشان را در معرض سزارین قرار می دهند که هم بیهوشی و هم عوارض جراحی دارد، اما می توان با استفاده از زایمان های بی درد دارویی پروسه درد را مدیریت کرده تا مادر بدون درد زایمان کند.
جوزی توضیح داد: در این روش بدون اینکه دارویی استفاده شود، می توان با استفاده از روش های حمایتی و استفاده از تکنیک های دستی و بدون نیاز به دارو که توسط ماماها بکار می رود، درد مادر را در حین زایمان کاهش داد.
منبع: ایرنا

انتهای پیام /رستمی

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان