تازه ترین مطالب

تاریخ : 15. آذر 1397 - 10:44   |   کد مطلب: 29698
نخست وزیر جمهوری کوزوو اعلام کرد که این کشور در آینده به افغانستان نظامی اعزام خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ به نقل از دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم ، «راموش هارادینای» نخست وزیر جمهوری کوزوو اعلام کرد که در آینده ارتش این کشور در افغانستان حضور خواهد داشت.

به گزارش «اسپوتنیک»، نخست وزیر کوزوو اظهار داشت که این جمهوری علیه صرب‌هایی که در شمال این کشور ساکن هستند ارتش ایجاد کند بلکه نظامیان این کشور برای کمک به صلح جهانی در عراق و افغانستان حضور خواهند یافت.

در حال حاضر 41 کشور جهان در قالب ائتلاف نظامی به رهبری آمریکا در افغانستان حضور دارند. بیشتر این کشورها در قالب ماموریت «حمایت قاطع» ناتو برای آموزش، مشاوره و کمک به نیروهای افغان در این کشور حضور دارند و شماری از کشورها نیز در بخش مبارزه با تروریسم مسئولیت مبارزه با مخالفان مسلح کابل را عهده دارند.

در ماه اکتبر پارلمان کوزوو حکم نیروهای امنیتی این کشور را تغییر داد و ارتش آن بطور رسمی در 14 دسامبر تشکیل خواهد شد.

 براساس گزارش‌ها ارتش کوزوو از 5 هزار نیروی فعال و 3 هزار نیروی ذخیره تشکیل می‌شود.

 

کوزوو در سال 2008 از صربستان اعلام استقلال کرد اما صربستان آن را به رسمیت نشناخت و هنوز کوزوو را بخشی از خاک خود می‌داند.

با این حال تا 27 فوریه سال 2017 میلادی 110 کشور دنیا این کشور را به رسمیت شناخته و کوزوو به عضویت نهادهای بین‌المللی از جمله بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز درآمده است.

گفتنی است که به دلیل اینکه روسیه و چین به عنوان دو عضو ارشد شورای امنیت سازمان ملل استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسند این کشور هنوز به عضویت سازمان ملل در نیامده است.

کوزوو همچنین هنوز از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) نیز نیست.

انتهای پیام/رستمی

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب