تازه ترین مطالب

پربیننده ها

تاریخ : 30. مرداد 1398 - 9:21   |   کد مطلب: 32515
یک کارشناس فرهنگی سنت حسنه اطعام افراد نیازمند را یکی از شاخص ترین سنت ها و شیوه اهل بیت ع خواند و اظهار کرد: عظمت این عمل به قدری است که آیه ۸ سوره مبارکه انسان در شأن این خانواده گرامی و درباره این موضوع نازل شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،بیژن نصرتی در گفت‌وگو با خبرنگار عصر همدان، سنت حسنه اطعام افراد نیازمند را یکی از شاخص ترین سنت ها و شیوه اهل بیت ع خواند و اظهار کرد: عظمت این عمل به قدری است که آیه ۸ سوره مبارکه انسان در شأن این خانواده گرامی و درباره این موضوع نازل شده است.

وی گفت: امروزه  بسیاری از مردم کشور اسلامی با تأسی از این شیوه در این عمل خداپسندانه مشارکت دارند که اوج آن را در ماههای رمضان و محرم و صفر مشاهده می کنیم اما میزان پذیرش الهی این عمل با استناد به آیه ۹ این سوره خلوص نیت  آن است.

این کارشناس فرهنگی تصریح کرد: یکی از نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد، افعال این آیه مضارع و حالت استمرار دارد و نشانه آن است که این عمل حسنه باید همیشگی باشد نه منحصر به ایام و ماههای خاص.

وی افزود: طعام موقعی ارزش بیشتری دارد که انسان به دست خویش این عمل خیر را انجام دهد بدون واسطه و البته از چیزی باشد که مورد علاقه انسان است.

این کارشناس فرهنگی با اشاره به اینکه برگزاری سفره اطعام به معنی تجمل و اسراف نیست و هر فرد به اندازه وسع خود می‌تواند در این سنت حسنه سهیم باشد،  گقت: در کنار سفره‌های اطعام اجرای همایش، برنامه‌های فرهنگی برای تبیین اهمیت آن در سطح شهرستان اجرا  شود.

وی خاطرنشان کرد: باید با شرمساری اعتراف کرد که علیرغم این تاکیدات از سوی حضرات معصومین (ع)، اطعام فقرا، در برخی اوقات سنت فراموش شده ای است، هرچند با اطلاع رسانی هایی که طی چند سال اخیر از سوی رسانه ها و مبلغان و خطبا انجام شده تا حدودی این سنت زیبا و پسندیده احیاء شده است.

نصرتی افزود: چه خوب است که هزینه افطارهایی که در طرح رسم ابرار به صورت کاملا برنامه ریزی شده و منسجم صرف برقراری سفره های مذکور آن هم فقط برای اقشار واقعا نیازمند شود و برای دقت در این موضوع می شود بر کمکهای ارگان هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی حساب باز کرد.

وی با بیان اینکه تجربه نشان داده هر گاه در امور خیر و خداپسندانه سکان به دست جوانان مومن و جهادی واگذار شود ما شاهد بروز اتفاقات بسیار ارزشمندی هستیم،افزود:  به خاطر نیروی جوانی و نشاط انقلابی و دینی در این قشر از جامعه و نمونه های فراوانی میشود ذکر کرد که أخرین آن در حادثه سیل لرستان و خوزستان رقم خورد.

انتهای پیام/ن

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب