تازه ترین مطالب

تاریخ : 21. بهمن 1398 - 12:03   |   کد مطلب: 32860
در سال های انقلاب و در اوج مبارزات ملت ایران بر علیه رژیم شاهنشاهی، به مردم همدان خبر رسید که یگان زرهی ارتش متشکل از تانک ها و نفربرهای متعدد از سوی کرمانشاه به سمت تهران برای سرکوبی راهپیمایی ها در حرکتند و با رسیدن آنها به تهران فاجعه بزرگی به وقوع خواهد پیوست.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ، به گزارش نوید شاهد همدان: 21 بهمن ماه سال 1357 برای مردم همدان یادآور حماسه ای بزرگ به رهبری شهید محراب آیت الله مدنی است که با درایت وی و حضور به موقع مردم، یگان زرهی ارتش در مسیر حرکت از کرمانشاه به تهران در همدان متوقف شد و رژیم شاهنشاهی از سرکوب نیروهای انقلابی با استفاده از تانک ها و تسلیحات نظامی ارتش نا امید شد.

در این واقعه ابتدا مردم شهرستان اسدآباد در مسیر عبور این تانک قرارگرفته و با پرتاب سنگ، نفرت خود را نشان دادند، اما نتوانستند مانع حرکت آن ها شوند. ستون زرهی در حال حرکت بود و اگر به تهران می رسید معلوم نبود چه فاجعه ای رخ می داد.

اما لطف خداوند که همواره همراه انقلاب بود این بار هم رخ نمود و برای درایت و رهبری آیت الله مدنی مانع حرکت ارتش شد.

وی به کمک مبارزان انقلابی چون شیخ "علی اکبر یارمحمدی" که آن روزها از نیروهای نزدی شهید مدنی بود، مردم را فراخواند و با ایجاد دیوار انسانی و موانع از حرکت تانک ها جلوگیری کرد.

مردم شهرهای بهار، مریانج و همدان که در مسیر جاده کرمانشاه قرار داشتند در طول مسیر و چهار راه میدان بار جمع شده و بر کف خیابان خوابیدند و با استفاده از آهن آلات، ماشین های فرسوده، چوب و سنگ و سیمان و ضایعات ساختمانی، مسیر حرکت تانک ها را مسدود کردند.

فرمانده ستون که قصد درگیری با مردم و عبور از بین آن ها را داشت با سخنرانی روشنگرانه و دلسوزانه آیت الله مدنی منصرف شد. وی ارتش را برادر ملت خواند و آن ها را که قلبا با مردم همراه بودند از ادامه مسیر منصرف کرد.
انتهای پیام/ص

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب