تازه ترین مطالب

تاریخ : 28. اسفند 1398 - 7:54   |   کد مطلب: 33066
جریان حکمت ملی طی بیانیه‌ای به نحوه انتخاب نخست‌وزیر جدید مامور تشکیل کابینه عراق و بی‌توجهی «برهم صالح» به نظر اغلب گروه‌های سیاسی مهم شیعی اعتراض کرد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ، به نقل از خبرگزاری فارس ؛ جریان حکمت ملی به رهبری «سید عمار الحکیم»، صبح امروز (چهارشنبه - 19 مارس)، طی بیانیه‌ای، ملاحظه خود درباره سازوکار و شیوه انتخاب «عدنان الزرفی» برای تشکیل کابینه را اعلام کرد.

در بیانیه دفتر سیاسی جریان حکمت ملی که نسخه‌ای از آن در پایگاه خبری «ناس» منتشر شد، آمده است که این جریان در عین حال که بر ضرورت عبور از شرایطی که کشور شاهد آن است تاکید دارد و تلاش بی‌وقفه‌ای برای بررسی مواضع و بلوغ و ایجاد همگرایی میان آنها برای برون‌رفت از بحران سیاسی کنونی انجام می‌دهد، بر ضرورت احترام به اصول اساسی که بر پایه آن، قانون اساسی و روند سیاسی کشور بنا نهاده شده و نیز پایبندی به آنچه که همبستگی و وحدت ملی را تقویت می‌کند، تاکید دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: از آنجا که جریان ما پیگیر سازوکاری که جناب رئیس‌جمهور برای انتخاب مامور جدید تشکیل کابینه در دوره انتقالی به آن تکیه کرد، بود؛ ما نیز اعتراض خود را به این سازوکار اعلام می‌کنیم و درباره روش استفاده شده در این اقدام که بیانگر بی‌توجهی به شماری از گروه‌های سیاسی مهم و اساسی کشور است - با وجود اعتماد ما به حسن نیت‌ها و اولویت دادن به منفعت عمومی- ملاحظات خود را داریم.

جریان حکمت ملی در ادامه از تمامی طرف‌ها خواست تا شکاف‌های موجود را پر کنند و به قانون اساسی پایبند باشد و به اصولی ملی که بر اساس آن، روند سیاسی کشور ادامه یافته و دولت‌های متوالی را تشکیل داده، توجه کنند و در مسیر اصلاح پیش روند.

رئیس‌جمهور عراق دیروز (سه شنبه-17 مارس)، به طور رسمی «عدنان الزرفی» استاندار پیشین نجف اشرف و دبیرکل حزب «الوفاءالعراقیه» را مامور تشکیل کابینه این کشور کرد.

این امر با موضع‌گیری و مخالفت گروه‌های سیاسی شیعی چون ائتلاف دوله القانون،  ائتلاف الفتح، جریان الحکمه و حزب الفضیله همراه شده است.

پیش از انتخاب الزرفی به عنوان نخست‌وزیر مامور تشکیل کابینه، «سید عمار الحکیم» رئیس جریان حکمت ملی در پیامی توئیتری اعلام کرد که این جریان هیچ نقشی در انتخاب نخست وزیر برای دوره انتقالی نخواهد داشت.

وی پس از خروج جریان حکمت ملی از کمیته هفت‌نفره مسئول معرفی نامزد نخست‌وزیری جدید نوشته بود: «از آنجا که با ماندن در معادله تعویق مسائل کشور مخالفیم و با حسابگری‌های سیاسی‌ای که منافع عالی عراق و شهروندانش را رعایت نمی‌کند و شرایط فعلی کشور را در نظر نمی‌گیرد موافقت نداریم، تصمیم گرفتیم که از این پس در مأموریت انتخاب نامزدها برای منصب نخست‌وزیری در مرحله انتقالی شرکت نکنیم.»

«لازم است تأکید کنیم که حضور جریان حکمت ملی با هدف تلاش برای ایجاد برون‌رفت از بن‌بست سیاسی و معطل ماندن منافع کشور بوده و بس. بار دیگر بر این موضع تأکید می‌کنیم که مأموریت نامزد آینده صرفاً بازیابی اقتدار حکومت و اتخاذ تدابیر لازم برای اجرای انتخابات پیش از موعد در سال جاری میلادی است.»

انتهای پیام/ص

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب