تازه ترین مطالب

تاریخ : 17. دى 1399 - 9:46   |   کد مطلب: 34835
در حوزه واکسن همه چیز با دقت پیش می‌رود؛
ایران، پیشرو در ساخت هر سه نوع از واکسن کرونا
تولید واکسن کرونا در سطح جهان به ۳ صورت انجام می گیرد که در کشور ما ساخت هر سه نوع این واکسن در جریان است. مردم بدانند که در این حوزه همه چیز با دقت پیش می‌رود و تا آخر سال پیشرفت های زیادی حاصل می شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ، به نقل از عصر همدان؛ مدیر گروه تحقیقات ویروس‌شناسی انستیتو پاستور، کیهان آزادمنش از توانمندی دانشمندان ایرانی برای ساخت واکسن کرونا از هر نسل خبر داد و گفت: ایران برای تولید واکسن از هر نوع اقدام کرده و در حال پیش روی است و نوع پیش رفته ی این واکسن آماده ی تست انسانی است.

وی با بیان اینکه تولید واکسن کرونا در سطح جهان به ۳ صورت انجام می گیرد، افزود: ویروس کشته شده یا غیر فعال به عنوان نسل اول تولید واکسن محسوب می شود. نسل دوم هم برپایه پروتئین‌های تخلیص شده است و نسل سوم به عنوان نسل پیشرفته برپایه ناقلین (وکتورهای) نوترکیب قرار دارد که در کشور ما ساخت هر سه نوع این واکسن در جریان است.

آزاد منش ادامه داد: حداقل پنج واکسن نسل سه (شامل یک واکسن  DNA  و واکسن mRNA، یک واکسن مبتنی بر ناقل ویروسی غیر تکثیر شونده و یک واکسن مبتنی بر ناقل ویروسی تکثیر شونده نوترکیب)در حال آماده سازی برای ورود به فاز انسانی هستند؛ در شرکت هوم ایمن زیست فن آور با همکاری شرکت واکسن سازی بیوسان و انستیتو پاستور ایران ۲ نوع واکسن کرونا مبتنی بر ناقل ویروسی نوترکیب در حال ساخت است و پیش بینی می شود هر دوی آنها تا آخر سال جاری وارد مرحله تست انسانی شوند.

مدیر گروه تحقیقات ویروس‌شناسی انستیتو پاستور با بیان اینکه نسل های مختلف واکسن کرونا نشان دهنده ی پیچیدگی تکنولژی آن است اظهار کرد: هیچ کدام از انواع واکسن کرونا نا کار آمد نیستند بلکه تکنولوژی ساخت آن ها تفاوت دارد.

وی تاکید کرد: هرچند درصد محافظت واکسن های نسل سوم کرونا که تاکنون گزارش شده بیشتر است، اما کارایی نمونه ها نسل اول هم بالای ۷۰ درصد بوده است که این درصد برای محققان مناسب است. به عبارتی محققان به دنبال ایمنی بالای ۷۰ درصد هستند.

همچنین شمسی‌کوشکی دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت با بین جزئیات ورود ۳ نفر داوطلب از ابتدا وارد فاز یک مطالعه بالینی واکسن کرونا ، از ورود ۴ فرد جدید برای آزمایش واکسن کرونا خبر داد و افزود: این فاز بین یک ماه و نیم تا دو ماه طول می‌کشد بعد از این مدت اگر کار انجام شده و نتایج به دست آمده در فاز اول مطالعه بالینی درست باشد، وارد فاز دوم مطالعه بالینی می‌شویم.

وی با بیان اینکه گروهی با عنوان کمیته پایش ایمنی داده‌ها شامل مسئول اداره مطالعه بالینی سازمان غذا و دارو، نماینده کمیته ملی اخلاق در پژوهش و تعدادی از افراد بسیار شناخته شده و محققین ارشد دائما نتایج را بررسی می کنند ادامه داد: مردم بدانند که در این حوزه همه چیز با دقت پیش می‌رود. با توجه به حساسیت موضوع، خود من به عنوان دبیر کمیته ملی اخلاق در پژوهش وزارت بهداشت در جلسات حضور دارم.

انتهای پیام /ص

برچسب‌ها: 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب