تازه ترین مطالب

تاریخ : 26. بهمن 1399 - 8:31   |   کد مطلب: 34950
راه اندازی کارگاه تولیدی نان سنتی بانوی داق داق آبادی در همدان، آئین دیرینه پخت نان‌های محلی در منطقه کبودراهنگ را زنده کرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ، پخت نان محلی از هنرهای بانوان روستایی در نقاط مختلف شهرستان کبودراهنگ به شمار می‌رود، پیشینه‌ای تاریخی که با صنعتی شدن نان به دست فراموشی سپرده شده است.

این سنت فرهنگی حرفه‌ای قدیمی بود که دانش تهیه آن توسط مادران به دختران در شهر و روستا آموزش داده می‌شد.

با ورود تکنولوژی نان‌های ماشینی و مشغله روزانه خانواده‌ها در جامعه امروزی حال کمتر بانویی فرصت پخت نان خانگی دارد تا جایی که این سنت در حال فراموشی کلی است.

اعظم امینی یکی از بانوان کارآفرین شهرستان کبودراهنگ است که در اقدامی جالب با راه اندازی نانوایی سنتی در روستای داق داق آباد ضمن احیای پخت نان محلی چرخه اقتصادی چندین خانواده دیگر را نیز به حرکت درآورده است.

وی در تشریح فعالیت خود ضمن تاکید بر نقش مؤثر زنان در اقتصاد خانواده اظهار کرد: زنان روستایی می‌توانند در کنار خانه داری و تربیت فرزندان نقش مهمی در اقتصاد خانواده ایفا کنند.

خانم امینی در تشریح فعالیت خود اضافه کرد: از سال ۹۸ با ۴۰ میلیون تومان اعتبار نانوایی سنتی خود را راه اندازی کردم که هم اکنون ۱۱ نفر به صورت مستقیم مشغول فعالیت در این نانوایی هستند.

این بانوی روستایی استقبال مردم از نان‌های سنتی را بسیار مطلوب دانست و خاطر نشان کرد: خوشبختانه با توجه به کیفیت مطلوب نان‌های محلی و با توجه و نحوه پخت این نان‌ها در تنور مردم روستا و دیگر روستاهای هم جوار استقبال خوبی از نان محلی کارگاه ما کرده‌اند که این موضوع باعث شده تا هر روز حدود شش کیسه آرد در این نانوایی پخت شود.

انتهای پیام/ وحید رستمی 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت