تازه ترین مطالب

پربیننده ها

تاریخ : 27. تير 1400 - 12:15   |   کد مطلب: 35510
مسئول گروه رسانه و فضای مجازی مرکز پژوهش های مجلس، مهم ترین تغییرات طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی را تشریح کرد و گفت: چند موضوع مهم در پیش نویس قبلی مورد انتقاد بود که در پیش نویس جدید طرح رفع شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ، 

پیش نویس طرح حمایت از حقوق کاربران و خدمات پایه کاربردی فضای مجازی اصلاح شده است و طراحان این طرح خواستار استفاده از اصل ۸۵ قانون اساسی برای تصویب آن هستند.

به گفته طراحان طرح، این پیش نویس جدید نسبت به طرح قبلی از جنبه های مختلفی بهبود یافته است تا نظر مثبت مخالفان را هم جلب کند.

برای اطلاع از تغییرات پیش نویس جدید نسبت به پیش نویس قبلی با امین زاده حسین مسئول گروه رسانه و فضای مجازی مرکز پژوهش های مجلس صحبت کرده ایم و او مهم ترین و کلیدی ترین بخش هایی که در طرح دچار تغییرات شده را بیان کرد. 

وی در گفت وگو با خبرنگار فارس اظهارداشت: چند موضوع مهم در پیش نویس قبلی مورد انتقاد بود که در این پیش نویس رفع شده است.

زاده حسین توضیح داد: درباره ممنوعیت واردات ابزارهای الکترونیکی که نسخه پیش فرض نرم افزار خارجی را داشته باشند، ممنوعیت به مشوق مالیاتی تغییر کرد؛ به این صورت که بسته به عدم استفاده یا استفاده از نسخه پیش فرض، تا ۳۵ درصد از معافیت مالیاتی استفاده کنند یا مشمول افزایش عوارض تا ۳۵ درصد شوند.

زاده حسین ادامه داد: در بحث فیلترینگ تغییری در متن اعمال شد که استفاده تجاری از استفاده کاربر نهایی جدا شد و فقط انتشار عمده یا فروش تجاری فیلترشکن مشمول جرم خواهد بود.

مسئول گروه رسانه و فضای مجازی مرکز پژوهش های مجلس تصریح کرد: ماده مربوط به مرزبانی فضای مجازی هم تغییر کرده و دیگر در اختیار ستاد کل نیروهای مسلح نخواهد بود بلکه در اختیار کارگروهی در مرکز ملی فضای مجازی قرار می گیرد.

وی ادامه داد: آقای فیروزآبادی نامه نگاری رسمی را با ما انجام داد و جلسه ای را با ما برگزار کردند که  بسیاری از نکات مورد نظر مرکز ملی فضای مجازی مطرح شد و در طرح گنجانده شد، ماحصل این همکاری هم خبری بود که از قول آقای خوراکیان معاون مرکز ملی فضای مجازی روی خروجی سایت مرکز ملی قرار گرفت.

زاده حسین اظهارداشت: در طرح قبلی تبلیغات کسب و کارهای داخلی در شبکه های خدمات پایه کاربردی خارجی بدون مجوز ممنوع بود اما در پیش نویس جدید بخش خصوصی از این قاعده مستثنی شد؛ فقط نهادهایی که از بودجه دولتی استفاده می کنند امکان تبلیغ در این شبکه ها را ندارند.

مسئول گروه رسانه و فضای مجازی مرکز پژوهش های مجلس افزود: وزارت ارتباطات هم سر جای خود باقی است و باید باشد.

وی گفت: قبلا دیده شده بود که شبکه هایی که هم اکنون مردم از آنها استفاده می کنند اگر از حاکمیت ایران مجوز نگیرند باید فیلتر شوند؛ در پیش نویس جدید قاعده ای گذاشته شد که وزارت ارتباطات باید برای تولید نمونه مشابه داخلی اقدام کند، اگر وزارت ارتباطات اقدام نکرد مرکز ملی فضای مجازی باید راسا برای انجام این مهم اقدام کند و علاوه بر این، تصمیم گیری درباره فیلتر شدن یا نشدن آن شبکه هم در کمیسیون انجام خواهد شد. 

انتهای پیام/ ص

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت