تازه ترین مطالب

پربیننده ها

تاریخ : 25. مرداد 1400 - 9:51   |   کد مطلب: 35588
رئيس منابع طبیعی و آبخیزداری کبودراهنگ خبر داد؛
خطر بیابانی شدن ۱۰ هزار هکتار از اراضی کبودراهنگ
ابوالقاسم علی ویردی از بیابانی شدن بیش از ۱۰ هزار هکتار از اراضی این شهرستان خبر داد .

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،

ابوالقاسم علی ویردی، رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان کبودراهنگ در گفتگو با عصر همدان؛ بیابانی شدن اراضی کبودراهنگ را تهدیدی جدی دانست و اظهار کرد: در ادامه وقوع خشکسالی‌های طولانی۱۰هزار و ۷۲۰ هکتار از اراضی کبودراهنگ در معرض خطر بیابانی شدن قرار گرفته است.

وی در خصوص اقدامات موثر برای مقابله ب این آسیب افزود: برای پیشگیری از بیابانزایی در سطح اراضی مرتعی در پلاک‌های کردآباد، خان آباد، گنده جین وشاوه در سال‌جاری ۳۳۵ هکتار بیابان‌زدایی انجام شده و کشت گونه‌های بیابانی و مقاوم به شوری ،گیاه آتریپلکس در سطح ۷۵ هکتار را در دستور کار داریم.

علی ویردی با اشاره به اقدامات منابع طبیعی در راستای مقابله با بیابان زدایی بیان کرد: بذرپاشی، کپه‌کاری، قُرُق، کودپاشی، ذخیره نزولات، مرمت چشمه، احداث آبشخور و جنگل‌کاری،اجرای طرح‌های آبخیزداری، مبارزه با بیابانزایی، اجرای کاداستر و اخذ اسناد تک‌برگی برای اراضی ملی و مبارزه جدی و قاطع با هرگونه تخریب و تصرف اراضی ملی را از خدمات نیروهای منابع طبیعی برشمرد.

رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری کبودراهنگ از دامداران شهرستان خواست در چرای دام‌های خود به قوانین منابع‌طبیعی برای حفظ مراتع اهمیت بیشتری قائل شوند.

وی همچنین درباره توسعه فضای سبز سطح شهرستان وجنگل کاری افزود: کبودراهنگ فاقد جنگل طبیعی است بنابراین تاکنون ۶۴۹ هکتار جنگل دست کاشت در سطح شهرستان ایجاد شده و امسال نیز کاشت ۲۰۰ هکتار جنگل‌کاری در سطح شهرستان را در برنامه‌ کاری خود داده ایم.

وی در انتها خاطرنشان کرد: همشهریان عزیز، کشاورزان زحمت‌کش، بهره‌برداران محلی و دامداران محترم می‌توانند با مراجعه به اداره منابع طبیعی شهرستان و ارائه کارت ملی و یا به‌صورت غیر حضوری از طریق سامانه همیار طبیعت به آدرس (hamyartabiat.frw.ir) جهت ثبت‌نام به‌عنوان همیارطبیعت اقدام کنند تا آموزش‌های لازم برای آنها صورت گیرد و عموم مردم نیز می‌توانند تخلفات برداشت، تخریب و تصرف منابع طبیعی را از طریق تماس با خط رایگان امداد جنگل ومرتع به شماره ۱۵۰۴ اطلاع رسانی نمایند.

انتهای پیام/ص

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت