تازه ترین مطالب

تاریخ : 7. بهمن 1400 - 9:41   |   کد مطلب: 35989
نمایندگان مردم در خانه ملت با طرح تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی علیصدر موافقت کردند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،نمایندگان در نشست علنی امروز (سه شنبه 5 بهمن) مجلس شورای اسلامی با طرح تحقیق و تفحص شرکت سیاحتی علیصدر همدان با 167 رأی موافق، 36 رأی مخالف و 13 رأی ممتنع از مجموع 232 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

مرتضی آقاتهرانی رئیس کمیسیون فرهنگی گزارش این کمیسیون درخصوص طرح تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی علیصدر همدان را قرائت کرد و گفت: در اجرای ماده (212) آیین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، ابتدائاً اطلاعات واصله از دستگاه‌های اجرایی در مورخ 1400/6/22در اختیار متقاضیان تحقیق و تفحص قرار گرفت و نظر به اظهار مورخ 1400/7/21 متقاضیان مبنی بر عدم کفایت اطلاعات ارائه شده کمیسیون، موضوع درجلسه رسمی مورخ 1400/7/25 ‌کمیسیون که با حضور 14 نفر حاضرین از نمایندگان عضو کمیسیون، متقاضیان تحقیق و تفحص مطرح و پس از استماع نظرات طرفین، ضرورت انجام تحقیق و تفحص در محورهای ذیل به تصویب رسید.

وی درباره محورهای تحقیق و تفحص گفت: درآمدهای غار سیاحتی علیصدر در کجا وچگونه هزینه شده است؟ درآمد ها، هزینه کرد و نحوه مدیریت شرکت سیاحتی غار علیصدر

فتح الله توسلی نماینده مردم بهار و کبودرآهنگ به عنوان طراح طرح مذکور گفت: در شرایطی کشور در تامین منابع ارزی دچار مشکل است و سایر کشورهای منطقه از ظرفیت ها و درآمدهای توریستی خود به خوبی استفاده می کنند و میلیاردها دلار درآمد کسب می کنند، در کشور ما یکی از مهمترین مکان های گردشگری غار جهانی علیصدر است که سالانه حدود 700 هزار گردشگر را با خود جذب می کند، اما متاسفانه این غار 30 سال است که در اختیار شرکتی قرار گرفته که در تامین حقوق پرسنل خود درمانده شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته کشورهای اسپانیا حدود 70 میلیارد دلار، ترکیه 22 میلیارد دلار و امارات 20 میلیارد دلار از محل جذب گردشگر درآمد کسب کرده اند. در سال 2019 حدود 146 میلیون نفر از غارهای جهان بازدید کردند که حدود 1 میلیون نفر از آنها متعلق به غار علیصدر همدان است، اما وضعیت این غار مشخص نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: اغلب شما یا تاکنون برای دیدن مهمترین، بزرگترین و منحصربه فردترین غار آبی جهان به قدمت 190 میلیون سال یعنی غار علیصدر به شهرستان کبودراهنگ سفر کرده اید و یا قصد دارید سفر کنید. به عنوان نماینده این شهرستان از شما دعوت می کنم پس از بازگشایی مجدد، از غار علیصدر بازدید کنید.

توسلی تصریح کرد: شاید جالب باشد که بدانید این غار بی نظیر که می توانست نه تنها حوزه انتخابیه من را از محرومیت نجات دهد و میلیون ها گردشگر خارجی را جذب کند و ارزآوری زیادی برای کشور داشته باشد، اکنون حتی توان پرداخت حقوق کارکنان خود را ندارد. این موضوع ناشی از بی کفایتی و ضعف مدیریتی مسئولین این شرکت است.

وی گفت: وزارت میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری غاری را که سالانه حدود 30 میلیارد تومان درآمد دارد را به 800 میلیون تومان اجاره داده است، بنا به گفته مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر تنها در سال 98 این غار 24 میلیارد تومان درآمد مستقیم داشته و از مسائل دیگر مانند تپه عباس آباد و گنج نامه نیز درآمد کسب کرده است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: بارها کارگران شرکت مذکور در مقابل استانداری و فرمانداری تجمع کردند. 30 سال است شرکتی تشکیل شده برای مدیریت غار علیصدر بدون اینکه مزایده ای در کار باشد. تنها به استناد یک برگ کاغذ، 30 سال قبل بدون اینکه مشخص شود سهام هر کدام از اعضا چه میزان است، مهمترین غار آبی کشور و حتی دنیا را به شرکتی اجاره داده اند.

توسلی ادامه داد: ده ها میلیارد تومان درآمد غار علی صدر مشخص نیست در کجا هزینه شده است، اغلب مدیران این شرکت از استانداری و نهادهای دولتی انتخاب شده اند، در حال حاضر شرکت برای استانداری در تهران اتاق و ساختمان اجاره کرده و حقوق کارکنان آن را پرداخت می کند. ده ها میلیارد تومان سهام خریداری کرده اند که وضعیت مشخصی ندارد.

وی افزود: کارگران شرکت ماه هاست که حقوق دریافت نکرده اند، آیا در شرایطی که کشور به مدیریت حوزه گردشگری و توریست نیاز دارد، باید مهمترین غار آبی جهان اینگونه مدیریت شود؟ ما قسم یاد کرده ایم به عنوان نماینده مردم تا از حقوق مردم دفاع کنیم. حقوق ملت در این شرکت و وزارت میراث فرهنگی پایمال شده است.

نماینده مردم بهار و کبودراهنگ در مجلس گفت: نمایندگان ملت که با فرموده حضرت امام خمینی (ره)  عصاره فضائل ملت هستند، بدانند که 230 هکتار زمین مردم توسط شرکت تصاحب شده تا مجتمع گردشگری بسازد، اما دور آن دیوارکشی شده و مردم امکان تردد در آن را ندارند. ما قصد داریم بدانیم شرکت سیاحتی علیصدر که در حال حاضر به 18 میلیارد تومان پرداخت غرامت محکوم شده است، در چه وضعیت قرار دارد و دلیل محکومیت آن چیست؟

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: وضعیت سهام شرکت سیاحتی علیصدر مشخص نیست. براساس گزارش دیوان محاسبات، شرکت مذکور به پرداخت 17 میلیارد تومان محکوم شده و حقوق دولتی را طی سالیان اخیر پرداخت نکرده است، در حالی که درآمدهای این شرکت می توانست منطقه را از محرومیت نجات دهد، و مردم منطقه که در حال حاضر برای کمترین نیازهای خود به مسئولان مراجعه می کنند، نیازی نداشته باشند.

وی تصریح کرد: کاری که می توانست کمک کننده استان همدان باشد، در شرایط بدی قرار دارد. این شرکت پرونده قطوری در بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات دارد که باید تمام لایه های آن مشخص شود. کسانی که طی 30 سال گذشته از این شرکت حقوق دریافت کرده و توسط آن به سفر خارجی رفته اند، باید مشخص شوند. درخواست من این است که نمایندگان با رأی قاطع خود به من کمک کنند تا حق و حقوق مردم ضایع شده مردم را به آنها بازگردانیم. همه ما در مقابل مردم تکلیف داریم. 

 

رحمت اله نوروزی در تذکر آیین‌نامه‌ای با اشاره به اصل (76) قانون اساسی گفت: در این اصل آمده است که مجلس شورای اسلامی حق تحقیق و تفحص در تمام امور کشور را دارد. آقای رئیس این تحقیق و تفحص از خرداد سال 99 تا به حال مطرح شده است و تحقیق وتفحص‌های فراوانی انجام شده است.

نماینده مردم علی آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: هم در دوره نهم و هم دوره دهم مجلس این تحقیق و تفحص مطرح شده است، اگر این تحقیق و تفحص‌ها به نتیجه نرسد، فایده‌ای ندارد. در تبصره (8) ماده 212 این موضوع مطرح شده است. باید تحقیق و تفحص‌ها به نتیجه برسد.

وی با اشاره به هجمه اتاق بازرگانی به مجلس ادامه داد: اتاق بازرگانی به دلیل تحقیق و تفحص به مجلس هجمه کرده است و آقای نیکزاد از این موضوع دفاع کرده است. باید از تحقیق و تفحص مجلس دفاع شود چرا که همکاران وقت می‌گذارند و در کمیسیون‌ها به آن می‌پردازند و از تحقیق و تفحص ها حمایت می‌کنند. این تحقیق و تفحص در مجلس باید اثرگذار باشد.

نوروزی تأکید کرد: هیأت رئیسه و کمیسیون‌ها باید از تحقیق و تفحص‌ها، حمایت کنند چرا که اگر این حمایت‌ها نباشد این تحقیق و تفحص‌ها هیچ اثری ندارند. مجلس دو بال دارد؛ یک بال نظارت و یک بال قانونگذاری و این موضوع نباید لوث شود.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر گفت: البته اخطار شما وارد نیست و طبق اصلی که شما اشاره کردید این اختیار به مجلس داده شده و موضوع تحقیق و تفحص‌ها در کمیسیون‌ها بررسی می‌شود و به صورت گزارش در صحن قرائت می‌شود و مجلس تصمیم می‌گیرد.

وی تأکید کرد: ولی نکته‌ای که شما اشاره کردید بسیار مهم است، ما گزارشی را درباره تحقیق و تفحص های صورت گرفته در دوره‌های قبل را باز بررسی کردیم و نشان داد که این طرح ها اثری را که باید داشته باشد، ندارد و این موضوع از جهت کارکردی بحث درستی است و به نظر می‌رسد همکاران باید در کمیسیون‌ها در بررسی تحقیق و تفحص ها برای ارجاع دادن به صحن دقت بیشتری داشته باشند.

 

علیرضا سلیمی در جریان رسیدگی به طرح تحقیق و تفحص از شرکت سیاحتی علیصدر همدان در تذکری با استناد به ماده 212 آئین نامه داخلی مجلس، گفت: هر نماینده می تواند از همه امور کشور تقاضای تحقیق و تفحص داشته باشد که اتاق بازرگانی نیز یکی از این سازمان ها بود که تحقیق و تفحص آن از سوی نمایندگان مطرح شد.

نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به اظهارات یکی از مسئولان اتاق که مسائلی را به مجلس نسبت داد، گفت: آن ها سعی دارند یا نمایندگان را از تحقیق و تفحص منصرف کرده و یا نتیجه آن را پیشاپیش زیر سوال ببرند.

وی افزود: بودجه اتاق بازرگانی 400 میلیارد تومان از سوی مجلس تعیین می شود و درآمد آن ها چند هزار میلیارد تومان است که باید گفت در واقع مجلس اتاق را شارژ می کند اما آن ها می گویند بخش خصوصی هستیم در حالی که با مصوبه مجلس این بودجه را دارند و دیوان محاسبات نیز از آن ها حساب کشی نکرده در حالی که پولی نجومی دارند و باز هم زمان تحقیق و تفحص مجلس را زیر سوال می برند.

عضو هیات رئیسه مجلس خطاب به قالیباف، ادامه داد: از شما و آقای نیکزاد برای دفاع جانانه از مجلس تشکر می کنم اما می خواهم تحقیق و تفحص از اتاق بازرگانی خارج از نوبت و به صورت فوری پیگیری شود.

عضو مجمع نمایندگان استان مرکزی در پایان عنوان کرد: از زمان برخی تحقیق و تفحص ها 6 ماه گذشته، همچنین از زمان تمدید زمان آن ها نیز از سوی هیات رئیسه نیز گذشته است ولی هنوز به صحن نیامده که لازم است رئیس مجلس دستورات لازم را در این خصوص صادر کند.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به این تذکر، گفت: مسئول اتاق بازرگانی گفته که اظهارات من به این شکل نبوده است لذا ما نمی خواهیم وارد موضوع شویم و پیگیری های لازم را انجام می دهیم و از جایگاه مجلس دفاع کرده و می کنیم اما نباید موضوعات را به یکدیگر ارتباط داد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنان خاطرنشان کرد: یک تحقیق و تفحص از اتاق بازرگانی نیز از مدت ها پیش مطرح شده و در کمیسیون اقتصادی بررسی و به تصویب رسیده که در نوبت خود به صحن می آید و این تحقیق و تفحص به خاطر حرف های افراد نیست. ما انفعالی عمل نکرده و طبق روال قانونی اقدام خواهیم کرد.

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت