تازه ترین مطالب

تاریخ : 7. شهريور 1401 - 8:31   |   کد مطلب: 36716
در روزهای بحران و تنش آبی همدان خیرین نوع‌دوستی بودند که برای کمک به مرتفع شدن مشکل کم‌آبی این شهر همانند دوران هشت سال دفاع مقدس دوباره به میدان ایثار آمدند تا این بار طعم بی‌آبی را همنوعانشان احساس نکنند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،در روزهای بحران و تنش آبی همدان خیرین نوع‌دوستی بودند که برای کمک به مرتفع شدن مشکل کم‌آبی این شهر همانند دوران هشت سال دفاع مقدس دوباره به میدان ایثار آمدند تا این بار طعم بی‌آبی را همنوعانشان احساس نکنند.

در این امر خداپسندانه بسیاری از کشاورزان استان پای کار آمده و با همراهی در اتصال چاه‌های کشاورزی باغ‌ها و مزارع خود به شبکه تأمین آب شرب شهر همدان در آبرسانی به همدان به یاری آمده‌اند.

فتحعلی لطفی، جانباز شیمیایی ۵۰ ساله کبودراهنگی یکی از خیرین بوده که در تنش آبی استان همدان به کمک شرکت آب و فاضلاب استان همدان آمده و آب چاه کشاورزی خود در اراضی کشاورزی روستای خالقوردی از توابع بخش گل تپه شهرستان کبودراهنگ را برای تولید آب شرب به منظور همکاری در اختیار آب و فاضلاب استان همدان گذاشته است.

این کشاورز کبودراهنگی در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: تعدادی از خیرین کشاورز روستای خالقوردی کبودراهنگ آب چاه خود را برای مرتفع شدن مشکل آب همدان در اختیار شرکت آب و فاضلاب استان قرار داده اند که این اقدام آنها قابل تحسین بود و این حرکت زیبایشان بنده را هم به این امر ترغیب دو چندان کرد.

وی افزود: آب چاه اراضی کشاورزی خود در خالقوردی را از یکم مهرماه سال گذشته تا دهم تیرماه ۱۴۰۱ به مدت ۹ ماه با تمام منصوبات آن به صورت شش دانگ با هزینه خود در اختیار آب و فاضلاب استان گذاشتم که برای آب شرب همدان از طریق لوله سد تالوار مورد استفاده قرار گیرد.

لطفی میزان اراضی کشاورزی خود را در مجموع ۵۰۰ هکتار برشمرد و یادآور شد: بخشی از اراضی کشاورزی بنده در روستای خالقوردی، بخشی در لالجین و شهر جهانی و بخشی در روستای طاسران واقع شده است.

وی با بیان اینکه سیب زمینی، گندم و جو از مهمترین محصولات تولیدی اراضی کشاورزی بنده به شمار می‌رود و در سال‌های مختلف به عنوان کشاورز برتر و نمونه کشوری و استانی در تولیداتی چون سیب زمینی، گندم و جو بوده‌ام، تصریح کرد: کشاورزان منطقه خالقوردی نهایت همکاری را با اداره آب و فاضلاب در رابطه با مرتفع شدن مشکل کم آبی همدان داشته‌اند و در حال حاضر هم برای تخصیص آب چاه خود همکاری دارند.

وی در ادامه با بیان اینکه بیشترین بخش آب مصرفی دنیا به بخش کشاورزی اختصاص دارد، افزود: خشکسالی‌های متوالی، کمبود آب را به پدیده غالب کشور تبدیل کرده و با توجه به اینکه کشاورزی پرمصرف‌ترین بخش است، تغییر الگوی کشت، گسترش کشت گلخانه‌ای، توسعه سامانه‌های نوین آبیاری و انتقال کشت بهاره به زمستان، از راهکارهای استفاده بهینه آب در کشاورزی به نظر می‌رسد که باید کشاورزان در حوزه کاری خود به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند.

لطفی یادآور شد: تغییر الگوی کشت بحث بسیار مهمی است که باید به آن توجه ویژه شود چراکه امروز دیگر صلاح نیست کشاورزان به سمت کاشت محصولات پرآب‌بر و با ارزش افزوده پایین بروند.

وی بهره وری از منابع آب را نسخه شفابخش در کشاورزی دانست و تصریح کرد: باید مصرف بهینه آب در کشاورزی بین کشاورزان با آموزش و راهکارهای مختلف نهادینه و فرهنگ سازی شود.

لطفی گفت: با توجه به کم‌بارشی و خشکسالی متوالی سال‌های گذشته و همچنین برداشت بی‌رویه از آب‌های زیرزمینی استان، همچنان در شرایط کم‌آبی به سر می‌بریم و تقریباً همه دشت‌های استان با اُفت شدید سطح آب‌های زیرزمینی مواجه است.

این کشاورز کبودراهنگی یادآور شد: وابستگی بخش بزرگی از جمعیت استان به کشاورزی و مصرف بیش از ۹۰ درصد از منابع آب استان در بخش کشاورزی، اقتضاء می‌کند که بعد از تأمین و توزیع آب در بخش کشاورزی مدیریت مصرف را نیز جدی‌تر بگیریم.

لطفی اضافه کرد: کمیابی منابع آبی و عدم توانایی انسان در تولید آب برخلاف دیگر محصولات توجه بیش از پیش به اقتصاد منابع آب را می طلبد.

این خیر کبودراهنگی با بیان اینکه به طور قطع این برهه را با همدلی هم با کمک خداوند پشت سر خواهیم گذاشت، تأکید کرد: در بی آبی شهر همدان باید همه مردم و به ویژه کشاورزان را به توجه هر بیشتر به سرمایه تجدیدناپذیر آب معطوف کرده و در مصرف و مدیریت بهینه این مایه حیات و استفاده بهینه از آب و سفره‌های آب زیرزمینی حساس‌تر کند.

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت