تازه ترین مطالب

تاریخ : 4. فروردين 1392 - 12:38   |   کد مطلب: 4642
غار علیصدر همدان به عنوان بهشت خاموش ایران زمین هم اکنون آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است که قصد سفر به همدان را دارند.

غار علیصدر به عنوان شگفت انگیزترین غار آبی جهان ، تنها غار تالابی کشورمان به شمار می رود.

این غار بر اساس نظر کارشناسان مطرح زمین شناسی دنیا یک از بی نظیر ترین و بزرگ ترین غارهای آبی جهان است که شکل گیری آن به دوره ژوراسیک دوره دوم زمین شناسی بر می گردد.

غار علیصدر در سال های 1341 و 42 توسط تعدادی از کوه نوردان و غار نوردان گروه سینای همدان شناسایی شد و قایقرانی در این غار با وسایل ابتدایی در سال 46 به همت دست اندرکاران امر و تعریض دهانه غار امکان پذیر شد.

نام این غار برگرفته از نام روستای علیصدر است که طی سالیان گذشته علی سد و علی سرد نیز گفته می شده است.

بر اساس تحقیقات و مستندات موجود بخش های ورودی غار در دوره صفویان مورد استفاده مردمان آن زمان قرار می گرفته به طوری که از مدخل ورودی به عنوان پناهگاه و از آب آن به صورت آب انبار برای مصرف کشاورزی استفاده می شده است.

دمای داخل غار حدود 16 درجه و دمای آب 12 درجه سانتیگراد ثابت است PH آب تقریبا خنثی است و عمق آب بین نیم تا 14 متر اندازه گیری شده است.

سختی آب غار علیصدر بالا بوده و از نوع آهکی است بنابراین استفاده از آن برای آشامیدن توصیه نمی شود، علیصدر غاری زنده است که هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی شود و به علت وجود جریان هوا تنگی نفس در آن احساس نمی شود همچنین به علت عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نشده است.

تاکنون 3/11 کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی و حدود 2/3 کیلومتر آن مورد بازدید علاقمندان قرار می گیرد.

غار علیصدر در 70 کیلومتری شمال غربی همدان و در یکی از مرتفع ترین مناطق استان در امتداد رشته کوه زاگرس واقع شده است . ارتفاع غار از سطح دریا دو هزار و 180 متر است.

به گفته کارشناسان میراث فرهنگی استان همدان هر ساله بخش اعظمی از گردشگران و مسافران نوروزی این استان، بیشترین ساعات خود را در غار علیصدر می گذرانند.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی همدان در این باره گفت: غارعلیصدر از نقاط محوری استان همدان در جذب گردشگران داخلی و خارجی است که همه ساله شاهد استقبال بسیار مطلوب مسافران از این غار هستیم.

ˈعلیرضا ایزدیˈ روز شنبه در گفت وگو باخبرنگار ایرنا افزود: وجود غارعلیصدر به عنوان جذابترین غار آبی جهان در محدوده جغرافیایی شهرستان کبودرآهنگ یک ظرفیت برای استان همدان به شمار می رود.

وی اضافه کرد: هر ساله افزون بر 700 هزار گردشگر داخلی و خارجی از غار علیصدر به عنوان یکی از پدیده های شگفت انگیز جهان بازدید می کنند.

وی، ایجاد اشتغال مستقیم و غیرمستقیم در بخش خدماتی ، رفاهی و صنایع دستی را از دیگر ره آوردهای وجود این غار شگفت انگیز در منطقه کبودرآهنگ عنوان کرد.

مدیر عامل شرکت توریستی، تفریحی علیصدر نیز در این باره گفت: غار علیصدر یک پدیده شگفت انگیز از عجایب خلقت باری تعالی یکی از 10 غار مهم دنیا محسوب می شود.

ˈحسن اسلامیانˈ با بیان اینکه سالانه حدود 700 هزار نفر از غار علیصدر دیدن می کنند که در دنیا مقام دهم را دارا است افزود: دریاچه زیبای غار علیصدر تداعی کننده بهشتی خاموش در استان همدان است.

وی اظهار داشت: غار علیصدر از غارهای تحکیم یافته است که در طول پنج میلیون سال گذشته هیچگونه ریزشی در آن صورت نگرفته است چراکه ˈاستالاکمیت هایˈ موجود در غار با عمری به همین میزان دیده می شود.

مدیرعامل شرکت سیاحتی علیصدر همدان خاطرنشان کرد: تاکنون بیش از 11 کیلومتر از مجموع دهلیزهای این غار در مراحل مختلف شناسایی شده و بیش از سه کیلومتر آن مورد بازدید گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است.

وی یادآور شد: هتل سه ستاره ، سوییت های اقامتی ، رستوران، کافی شاب، بازارچه سوغات ، شهربازی، نمازخانه ، سینما چهار بعدی ، عکاسی ، فروشگاه عرضه محصولات فرهنگی و کباب خانه از جمله خدمات قابل ارایه در این غار است.

استان همدان دارای هزارو 830 اثر تاریخی ،فرهنگی و طبیعی است که حدود 900 مورد از آنها ثبت جهانی شده که همواره مورد اقبال هموطنان و همچنین میهمانان خارجی بوده است.

منبع: ایرنا

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب