تازه ترین مطالب

پربیننده ها

تاریخ : 12. اسفند 1399 - 10:15   |   کد مطلب: 35030
کرونا، ویروسی است که مدیران کبودراهنگ را از خواب بیدار کرد و ارتقاء تجهیزات پزشکی را در این شهرستان را به ارمغان آورد، به طوری که سال ۹۹ را باید سال کارنامه درخشان و طلایی بهداشت و درمان کشور از جمله شبکه بهداشت و درمان شهرستان کبودراهنگ نامید.

کرونا، ویروسی است که مدیران کبودراهنگ را از خواب بیدار کرد و ارتقاء تجهیزات پزشکی را در این شهرستان را به ارمغان آورد، به طوری که سال ۹۹ را باید سال کارنامه درخشان و طلایی بهداشت و درمان کشور از جمله شبکه بهداشت و درمان شهرستان کبودراهنگ نامید.

شهرستان کبودراهنگ دارای یک بیمارستان با ۷۸ تخت فعال، چهار مرکز درمانی شهری، ۱۲ مرکز درمانی روستایی، ۹۰ خانه بهداشت فعال و چهار مرکز فوریت پزشکی است که این مراکز به ۱۴۳ هزار و ۱۷۱ نفر جمعیت در سه شهر کبودراهنگ، شیرین سو و گل تپه و سه بخش مرکزی، شیرین سو و گل تپه و  ۱۰ دهستان و ۱۲۸ آبادی خدمات ارائه می دهند  که حدود ۱۳.۹ درصد دهستان های استان و ۱۱.۶ درصد از روستاهای دارای سکنه استان در این شهرستان قرار دارند.

بد نیست در اینجا معرف مهمترین مؤسسه تحقیقاتی استان کشور یعنی مؤسسه انستیتو پاستور روستای اکنلو نیز باشیم، انستیتوپاستور ایران که مؤسسه ای تحقیقاتی است و در سال ۱۲۹۹ در حوزه بیماری های نوپدید و بازپدید در روستای اکنلو بخش شیرین سو شهرستان کبودراهنگ برای مقابله با طاعون تأسیس شده و هم اکنون نیز فعال است.

همه اینها مطرح شد تا تقدیر تلاش شبانه روزی کادردرمان در شهرستان کبودراهنگ انعکاس داده شود و خالی از لطف نیست در اینجا گریزی هم به افزایش تجهیزات و اماکن درمانی کبودراهنگ در سال جاری بزنیم چراکه ویروس کرونا با همه خسارت هایی که دارد، در برخی موارد مزایایی هم در شهرستان کبودراهنگ داشته از جمله اینکه افزایش شیوع ویروس در کبودراهنگ باعث شد مدیران ارشد شهرستان و مراکز درمانی کبودراهنگ پیگیری های خود را برای تهیه و نصب دستگاه سی تی اسکن در بیمارستان امام رضا(ع) و کلنگ زنی بیمارستان ۱۲۸ تختخوابی خیرساز را با همت خیر کشوری حاج آقا «امیر جانی» و مجمع خیرین سلامت شهرستان به نتیجه برسانند و چندین پروژه که سال های گذشته به علت کمبود اعتبار نیمه تمام رها شده بود، بهره برداری شوند تا قبل از روز بزرگداشت بسیج جامعه پزشکی هدیه ای به پزشکان، پرستاران، ماماها، کارشناسان بهداشتی، بهیاران و بهورزان در شهرستان کبودراهنگ باشند.

فرماندار شهرستان کبودراهنگ در جلسه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید شهرستان کبودراهنگ بیان کرد: از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ۸۱ جلسه ستاد کرونا برگزار شده و همه موارد پیشنهادی و مصوبات در جلسات به طور کامل  پیگیری شده و بازرسی و نظارت ها در سطح شهرستان و روستاها با جدیت کامل به انجام رسیده است.

حجت الله مهدوی ادامه داد: در بحث تخلفات و جرائم رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی و تجمعات با هیچ کس تعارف نداشتیم بر همین اساس ضمن اینکه کبودراهنگ از نظر وسعت بزرگترین شهرستان استان همدان است، شیوع ویروس و فوتی در کبودراهنگ کمتر از برخی شهرستان هاست و تاکنون ۶۶۴ نفر از شهروندان کبودراهنگ به ویروس کرونا مبتلا شده و ۹۸ نفر بر اثر ویروس کرونا در شهرستان جان خود را از دست داده اند.

مردم شهرستان و روستاهای کبودراهنگ نیز از نظارت جدی مدیران شهرستان و بخشداران در پیشگیری از شیوع ویروس کرونا رضایت دارند و معتقدند ۵۰ درصد موارد مبتلا به کرونا مربوط به مجالس عروسی است و این موضوع همچنان به شدت ادامه دارد به طوریکه تا هفته گذشته وضعیت شهرستان به رنگ آبی بود و یک هفته است که به علت ساده انگاری مردم و افزایش مجالس عروسی به رنگ زرد تبدیل شده است که به گفته رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان کبودراهنگ در زمان مرحله نخست واکسیناسیون کادردرمان بیمارستان امام رضا(ع)، وضعیت زرد کرونا در کبودراهنگ شکننده است. ۲۰ نفر از کادردرمان بخش های اورژانس، داخلی و ICU که در معرض خطر بیشتری هستند، واکسینه شدند و  تا پایان سال ۱۰۰ نفر در مراکز درمانی کبودراهنگ واکسینه می شوند.

علی احمدی در ستاد پیشگیری، کنترل و هماهنگی مقابله با کرونای شهرستان کبودراهنگ افزود: از اسفندماه ۹۸ تاکنون ۵۵۸۴ نفر با علائم حاد تنفسی به مراکز بهداشتی و درمانی شهرستان کبودراهنگ مراجعه کرده‌اند که از این تعداد، ۳۵ درصد در بیمارستان بستری شده و ۶۵ درصد به صورت سرپایی درمان شده‌اند و متأسفانه تاکنون ۹۸ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

کارشناسان بهداشت کبودراهنگ نیز از مردم تقاضا دارند انجام واکسناسیون را  آغاز یک افق روشن بدانند نه پایان کرونا چراکه همچنان کرونا در تجمعات خانوادگی و مجالس عروسی شهرستان کبودراهنگ قربانی می گیرد.

یادداشت از: پروین سلیمی‌بینا، خبرنگار ایسنا

انتهای پیام

دیدگاه شما

مرکزآموزش علمی کاربردی الوان ثابت
سایت رهبر معظم انقلاب