تازه ترین مطالب

تاریخ : 19. تير 1396 - 8:43   |   کد مطلب: 25450
با وجود اینکه همه مسوولان بارها بر نبود هرگونه جنس چینی و خارجی در فروشگاه‌های سفال و سرامیک لالجین تأکید کرده‌اند، اما همچنان برخی از فروشگاه‌ها این اجناس را در مغازه‌هاي خود مي‌فروشند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ، چینی بودن یا نبودن سفال لالجین و همچنین وجود اجناس خارجی در ویترین مغازه‌های لاله‌جینی تا چندی قبل نقل محافل شده بود و همین موضوع باعث شد استاندار همدان به عنوان مدیر ارشد وارد شده و با تأکید بر برچیده شدن این اجناس از شهر جهانی سفال، خواستار سروسامان دادن به این موضوع شود.

رسانه‌ها نیز بارها این موضوع را در صدر اخبار خود قرار دادند، تا شهر جهانی سفال که اکنون از سراسر جهان برای بازدید به این شهر مراجعه می‌‌شود، عاری از هرگونه جنس خارجی بوده و محصولات بومی بتوانند عرض اندام کرده و به فروش برسند.

با وجود اینکه این مسئله به عنوان یک اصل از سوی مسوولان مطرح می‌شود و بازرسان زیادی ضمن بازدید، فروشندگان را ملزم به رعایت این موضوع کرده‌اند، اما همچنان محصولات سفال و سرامیک چینی در کنار محصولات زیبا و با کیفیت داخلی قرار گرفته و گاهی فروش بیشتری را نیز به خود اختصاص داده است.

آنچه در بازدید اولیه از فروشگاه‌های سفال و سرامیک در لالجین از وجود اقلام خارجی به چشم می‌آید، رنگ و لعاب جیغی است که بر سر و روی این اجناس کشیده شده و خریدار در وهله اول فریب همین رنگ و لعاب را خورده و اقدام به خرید می‌کند.

اما آنچه خریدار باید بداند این است که محصول بومی لالجین که با خاک رس و به دست هنرمندان چیره‌دست این شهر جهانی کیمیا می‌شود، بسیار با کیفیت است و حتی از قیمت مناسبی نیز برخوردار است، پس در حین خرید به خارجی بودن یا نبودن اجناس مد نظر توجه کنند زیرا با کم اقبال شدن، اجناس خارجی خود به خود از فروشگاه‌ها رخت خواهد بست.

در همین رابطه خبرگزاری فارس با چند تن از فروشندگان لالجینی که برخی موافق وجود اجناس خارجی و برخی مخالف آن بودند، گفت‌وگویی داشت که در زیر می‌خوانید.

*ضرورت مقابله با ورود کالاهای چینی از مبدأ

یکی از فروشندگان سفال و سرامیک لاله‌جینی که در مغازه‌ او به وفور کالای خارجی یافت می‌شد، اظهار کرد: باید از مبدأ با ورود این کالاها مقابله شود نه اینکه تنها به فروشنده فشار آورد.

مرتضی خوش‌باور افزود: مشتری در مغازه هر دو جنس را می‌بیند و هر کدام که به نظرش بهتر باشد را انتخاب می‌کند، این خود یک رقابت در بود و نبود اجناس داخلی و خارجی است.

وی با تأکید بر اینکه درخواست برای اجناس خارجی وجود دارد که وارد می‌شود، افزود: بسیاری از مشتریان درخواست محصول خارجی را دارند که ما نیز اقدام به این کار می‌کنیم، وگرنه اگر تقاضا نباشد، عرضه هم نخواهد بود.

این فروشنده لالجینی با بیان اینکه تنها بنده نیستم که محصول خارجی در فروشگاه دارم، بیان کرد: ما همه دلسوز شهرمان که تولیدکننده بزرگ سفال و سرامیک است، هستیم و اگر از مبدأ با ورود این کالاها مقابله شود، خیلی عالی است و ما همه استقبال می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه فکر نمی‌کنم با ورود این کالاها مقابله شود، افزود: ورود این اقلام چینی برای واردکننده سودآور است و وقتی وارد شود ما نیز آن را رد نمی‌کنیم.

خوش‌باور با اشاره به اینکه جنس و بسته‌بندی این اجناس فرق می‌کند، افزود: برای ما جنس خارجی سود آنچنانی ندارد و بیشترین سود آن برای واردکننده اصلی است، ما تنها برای جور شدن اجناسمان از آن استفاده می‌کنیم تا از هر کدام که مد نظر مشتری بود، داشته باشیم.

وی اضافه کرد: اگر همه فروشگاه‌ها جنس خارجی خود را جمع کنند، من نیز جمع می‌کنم اما تحقق این در صورتی خواهد بود که همه فروشگاه‌ها در این زمینه اقدام کنند، چون فروشنده نیز سود خود را در بازار در نظر می‌گیرد.

*مشکل سوخت کارگاه‌ها و کاهش تولیدات سفال

 فروشنده دیگری نیز در گفت‌وگو با فارس با بیان اینکه همه اجناس فروشگاه ما داخلی است، گفت: همه اجناس فروشگاه ما داخلی است و این از سوی معاونت صنای‌دستی و بازرسان تأیید شده است.

وی ضمن تأیید وجود اجناس خارجی به ویژه چینی در فروشگاه‌ها اظهار کرد: این اجناس از گمرک و به صورت قانونی وارد کشور می‌شود که فروشنده‌ها نیز از سود حاصل از فروش این اجناس نگذشته و اقدام به فروش آن می‌کنند.

این فروشنده لالجینی در پاسخ به اینکه مسوولان اجناس خارجی موجود را سرامیک دانسته و می‌گویند سفال نیست، افزود: اینکه اجناس خارجی صرفاً سرامیک است، مشخص نمی‌شود و همه اقلام از جمله سفال، سرامیک و چوب را در برمی‌گیرد.

وی با بیان اینکه مسوولان و بازرسان هر هفته از فروشگاه‌ها بازدید داشته و می‌دانند محصولات خارجی نیز عرضه می‌شود، بیان کرد: من به عنوان فروشنده اصلاً راضی به وجود اقلام خارجی در فروشگاه‌ها نیستم، زیرا با توجه به این مهم همه سود حاصل فروش محصولات داخلی شهرمان خواهد شد.

این فروشنده لالجینی در ادامه با بیان اینکه با گذشت یک سال از جهانی شدن لالجین تغییراتی به چشم نمی‌‌آید، تصریح کرد: اکثر کارگاه‌های لالجین مشکل سوخت دارند، زیرا کارگاه‌ها با برخورداری از مشکلاتی چون جواز کسب و... هنوز  به سوخت گاز مجهز نشده‌اند و سوخت نفت آنها نیز قطع شده است و همین 70 درصد تولیدات سفال را تعلیق کرده است.

وی با بیان اینکه سوخت گاز به راحتی در اختیار کارگاه‌ها قرار نمی‌گیرد، افزود: اگر همین کارگاه‌ها اقدام به گازسوز کردن کارگاه خود کنند، هشت ماه تا یک سال طول می‌کشد و این موجب تعطیلی کارگاه می‌شود.

این فروشنده سفال و سرامیک لالجین با اشاره به اقدامات شهرداری در لاله‌جین بیان کرد: در مقابل فعالیت‌هایی که شهرداری برای شهر جهانی سفال انجام داده است، اما حمایتی از سوی اتحادیه سفال و سرامیک صورت نگرفته است.

وی به افزایش میزان گردشگران در لالجین اشاره کرد و گفت: میزان فروش به نسبت سال گذشته بوده و افزایش آنچنانی را شاهد نبودیم و این را ناشی از نبود قدرت خرید و رکود اقتصادی می‌دانیم.

*لالجین جهانی انتظارت را برآورده نکرده است

دیگر فروشنده لالجینی از نبود سفال چینی در فروشگاه خود گفت و افزود: برخی از مغازه‌های سفال و سرامیک اقدام به فروش محصولات خارجی می‌کنند که برای شناخت آنها می‌توان به کیفیت و نوع بسته‌بندی آنها توجه کرد.

وی با تأکید بر اینکه قرار بود فروشگاه‌ها عاری از سفال و اجناس چینی باشد، بیان کرد: متأسفانه برخی از همکاران ما به این موضوع دقت ندارند و از این اجناس در فروشگاه خود استفاده می‌کنند.

این فروشنده لالجینی ضمن تأکید بر اینکه برای مقابله با ورود اجناس خارجی باید از مبدأ جلوی آن گرفته شود، بیان کرد: وقتی کانتینر این محصولات وارد می‌‌شود، دیگر چگونه می‌توان با فروش آن در مغازه‌ها مقابله کرد؟

وی با بیان اینکه اجناس وارداتی صرفاً سفال نیست و صنایع‌دستی خارجی را در برمی‌گیرد، اضافه کرد: ورود این اجناس به صنف ما آسیب وارد می‌کند، ما مخالف ورود اجناس خارجی به لالجین هستیم، از مسوولان می‌خواهیم با همت خود مانع از فروش این محصولات در لاله‌جین شوند.

فروشنده سفال لالجین با بیان اینکه در لاله‌جین سه تا چهار مغازه نیست که اجناس خارجی دارند، خاطرنشان کرد: عمده اجناس خارجی را نیز این فروشگاه‌ها به سایر مغازه‌ها می‌دهند، اگر با این فروشگاه‌ها مقابله شود، برای لالجین بسیار خوب است.

وی در خصوص یک ساله شدن جهانی شدن لالجین نیز گفت: در یک سال اخیر اقداماتی در این شهر انجام شد، اما تغییرات آنچنان محسوس نبوده است و امکانات مطلوبی در سطح شهر چه برای فروشندگان و چه گردشگران ایجاد نشده است.

این فروشنده با بیان اینکه ما هنوز یک سرویس بهداشتی مطلوب برای گردشگران نداریم، گفت: درمانگاه شبانه‌روزی در لالجین داشتیم که تعطیل شده است و بیمارستانی که بتواند جوابگوی گردشگران باشد، نداریم.

وی با تأکید بر اینکه شهر جهانی سفال یک درمانگاه درست و حسابی ندارد، افزود: حتی شهروندان این شهر نیز نیاز خود برای درمانگاه را با سفر به همدان برطرف می‌کنند.

فروشنده سفال و سرامیک با بیان اینکه حدود 50 تا 60 درصد تغییرات در کیفیت و فروش محصولات لالجین ایجاد شده است، بیان کرد: میزان این تغییرات نیز در حد انتظار ما نبود و نمی‌تواند جوابگوی شهر جهانی سفال باشد.

به گزارش خبرگزاری فارس، یک سال از جهانی شدن شهر سفال و سرامیک لالجین گذشت و انتظاراتی که می‌رفت با جهانی شدن محقق شود، همچنان باقی مانده که امیدواریم هر چه زودتر جامه عمل بپوشد و بتوانیم شاهد شهری نه به ظاهر و نام بلکه در عمل و واقعیت، «جهانی» باشیم.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان
نسیم وصال ایلام
سایت رهبر معظم انقلاب