پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).

تازه ترین مطالب

تاریخ : 16. شهريور 1396 - 11:59   |   کد مطلب: 25716
«ایران با وجود تمامی اقدامات ایالات متحده، در سال های اخیر قدرتمندتر شده و حیطه نفوذ خود خلیج[فارس] و شامات را گسترش داده است؛ یکی از دارایی های با ارزش ایران، توسعه نظامی این کشور در دهه گذشته بوده است...»

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،روزنامه اماراتی "خلیج تایمز" (Khaleej Times) با انتشار گزارشی تحت عنوان "نباید به ایران اعتماد کرد" در صفحه آنلاین خود، به فضاسازی علیه کشورمان پرداخته است.

 

رسانه ها و مقامات سعودی و متحدان ریاض که از گسترش نفوذ ایران در منطقه بویژه پس از شکست داعش در سوریه و عراق وحشت زده شده اند، دشمنی خود را با فضاسازی علیه ایران به نمایش می گذارند.

 

روز گذشته، عادل الجبیر، وزیر خارجه سعودی در واکنش به مواضع مسالمت جویانه وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، با ادبیاتی خارج از شئونات دیپلماتیک بار دیگر بر رویکرد خصمانه رژیم عربستان در قبال کشورمان تاکید کرده و اظهارات ظریف را "مضحک و خنده دار خواند." (اینجا بخوانید)

 

در این گزارش می خوانیم:
«ایران و آمریکا بار دیگر به صورت خطرناکی در مسیر برخورد قرار گرفته اند. آمریکا که به دنبال نظارت دقیق بر ایران و حفظ منافع خود در خاورمیانه است، به زبان تهدید رو آورده و از روی میز بودن تمام گزینه ها از جمله حمله نظای احتمالی، منزوی ساختن ایران از لحاظ دیپلماتیک و استفاده از تحریم های اقتصادی سخن به میان آورده است.

 

به نظر می رسد که ایران با وجود تمامی اقدامات ایالات متحده، در سال های اخیر قدرتمندتر شده است و اکنون حیطه نفوذ خود در منطقه خلیج[فارس] و منطقه شامات را گسترش داده است؛ یکی از دارایی های با ارزش ایران، توسعه نظامی این کشور در دهه گذشته بوده است.

 

بر اساس گزارش های منتشر شده در سال 2015 حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، بودجه سالانه سپاه پاسداران این کشور در رابطه با امنیت سایبری را 19.8 میلیون دلار تعریف کرده است.

 

اکنون تجهیزات نظامی ایران یک فاکتور در حال رشد در بازارهای تسلیحاتی منطقه در عراق، سوریه و لبنان است و این کشور به تجارت تسلیحاتی با دولت ها و گروه های شبه نظامی می پردازد.

در حال حاضر نیروهای سپاه پاسداران ایران از توانایی اعمال قدرت در سراسر خاورمیانه برخوردارند؛ سپاه ایران، مشاوران نظامی خود را به کشورهای دیگر اعزام می کند و آموزش گران نظامی حرفه ای خود و نیروهای داوطلب را به کشورهایی مانند عراق و سوریه و همچنین گروه های شبه نظامی اعزام می کند.

 

تهران در ژوئن سال جاری، برای اولین بار با موشک های میان برد خود، مواضع داعش در سوریه را هدف قرار داد و همچنین موشک های بالستیک دوربرد، تانک های نظامی و هواپیماهای بدون سرنشین خود را تولید و با موفقیت مورد آزمایش قرار داد. این کشور همچنین موفق به تولید زیردریایی ها و شناورهای جنگی داخلی شده است. بر اساس اظهارات بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، ایران همچنین در حال ساخت کارخانه های تولید موشک در سوریه و لبنان است.

چگونه ایران موفق شده است که نفوذ خود را تا این حد افزایش دهد؟

حقیقت آن است که حمله نظامی آمریکا به عراق در سال 2003 ورق را به نفع ایران بازگرداند؛ در واقع آنچه پرزیدنت جرج بوش به عنوان مبارزه با ترور از آن یاد کرده است، به ناخواه منافع عظیمی برای ایران داشته است.

 

استراتژی گسترش قدرت ایران بر پایه همبستگی گسترده شیعیان و آنچه رهبر عالی این کشور، [آیت الله] خامنه ای از آن تحت عنوان "اقتصاد مقاومتی" یاد کرده، شکل گرفته است. تهران بر گسترش روابط خود با شیعیان عراق برای از بین بردن تهدید این کشور برای ایران، سرمایه گذاری کرده و این راهبرد موفقیت آمیز بوده است. در سال 2010 گروه ها و احزاب شیعی تحت حمایت ایران در عراق به پیروزی دست یافتند و اکنون قدرت سیاسی در بغداد را کنترل می کنند. تهران همچنین به حمایت از بشار اسد در سوریه و همچنین حزب الله لبنان که در حال نبرد در این کشور است، پرداخته است.

 

باید گفت اقتصاد مقاومتی، استراتژی استادانه ایران برای پایداری مقابل محیط خصمانه اقتصاد جهانی بوده است. این سیاست که با هدف مقابله با تاثیرات مخرب تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا تعریف شده است، به دنبال کاهش آسیب پذیری ایران در مقابل شوک های اقتصادی جهانی و منطقه ای با ایجاد ظرفیت های داخلی، توسعه اقتصاد دانش بنیان و بهبود تولیدات اقتصادی و رقابت در حیطه فناوری است. یکی دیگر از اهداف بزرگ این استراتژی، کاهش وابستگی اقتصاد ایران به نفت و گاز است که تا کنون منبع اصل درآمد این کشور بوده است.

 

ایران به دنبال آن است که اگر آمریکا کاملا بساط خود را از خاورمیانه جمع نکرده و از منطقه خارج نشود، دست کم حضور ایالات متحده در منطقه کاهش یابد. تهران حضور ارتش و نیروی دریایی آمریکا در خلیج عربی [!] را کاملا غیرقابل قبول تلقی می کند؛ این موضوع یکی از موارد مهم نگرانی کشورهای عربی حوزه خلیج [فارس] که متحدان آمریکا در منطقه اند، و وابستگی زیادی به پشتیبانی تسلیحاتی آمریکا و همکاری واشنگتن برای تامین امنیت این کشورها دارند، بوده است.

امروز ممکن است ایران برای نشان دادن بی اعتنایی و ایستادگی خود مقابل تحریم های آمریکا، مصمم به تکمیل برنامه موشک های بالستیک خود باشد. در حالی که تنش ها میان واشنگتن و تهران در حال گسترش است، احتمال وقوع بدترین سناریوهای ممکن از جمله رویارویی نظامی در حال افزایش است. هر چه در پیش باشد، روشن است که حوادث سال های اخیر، ایران را به یک بازیگر محوری و موثر در منطقه خاورمیانه تبدیل کرده است.»

انتهای پیام/

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان