پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).

تازه ترین مطالب

تاریخ : 6. بهمن 1397 - 7:57   |   کد مطلب: 30978
هشدار کارشناسان و نمایندگان نسبت به تبعات تصویب لوایح FATF؛
حاجی‎دلیگانی: در صورت مطالعه کامل لوایح، اعضای مجمع قطعا رای منفی می‏ دهند
لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به پالرمو در روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی تصویب و موجب انتقاد جمعی از نمایندگان و کارشناسان سیاسی سراسر کشور شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ لایحه الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، موسوم به پالرمو در روزهای اخیر در مجلس شورای اسلامی تصویب شده است. کنوانسیون سازمان ملل متحد برای مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی، در تاریخ 21 دسامبر سال 2001 در شهر پالرمو در ایتالیا به تصویب رسید و در سال 2003، برای کشورهای عضو سازمان ملل متحد لازم‌الاجرا شد و تاکنون 180 کشور آن را پذیرفته‌اند. این کنوانسیون همان‌طور که از نامش پیداست، گامی در جهت مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی و تشخیص کشورهای عضو برای مصادیق آن برای جدی بودن مشکلات ناشی از جرائم فراملی است، و کشورهای پذیرنده این کنوانسیون را ملزم به رعایت جلوگیری از قاچاق انسان به‌ خصوص زنان و کودکان، جلوگیری از قاچاق زمینی، دریایی و هوایی مهاجران و جلوگیری از ساخت و قاچاق سلاح گرم و اجزای آن می‎کند.

مفاد و شرایط این کنوانسیون موجب انتقاد جمعی از نمایندگان و کارشناسان سیاسی سراسر کشور شده است.

نماینده اردستان: پالرمو یک اهرم فشار بر تحریم‎های اقتصادی فعلی می‎شود/ این معاهده سودی برای کشور ندارد، همانطور که برجام منفعتی نداشت

حجت‎الاسلام سید صادق طباطبایی‎نژاد در گفتگو با صاحب نیوز؛ اظهار کرد: همانطور که قبلا هم گفته شده معاهدات بین‎المللی که یکی از آن ها FATF است و دیگری هم پالرمو، مواردی است که در ظاهر شاید محاسنی داشته باشد، کشورهایی نشسته اند  برای منافع خودشان و یا قصد و غرض هایی که داشته اند تعهداتی را ایجاد کرده اند برای کشورهای دیګر و ما از مقاصد آنها و پایان این تعهدات مطمئن نیستیم.

وی افزود: همانطور که در تعهدات دیګری که تا کنون داده ایم هیچ نفعی برای ایران حاصل نشده است و حتی تعهدی که در رابطه با هسته ای داده ایم و قرار بود در دانش هسته ای و توسعه صلح آمیز آن به ما کمک کنند که کمک نکردند و  آن مقداری که هم خودمان داشتیم و به دست آوردیم با بهانه های مختلف متوقف کردند.

نماینده مردم اردستان در مجلس شورای اسلامی گفت: تعهداتی که ما در کنوانسیون های بین المللی می دهیم بیشتر از اینکه  کمکی باشد برای اهداف جمهوری اسلامی اهرمی برای فشار بر ملت و دولت است؛ به طور کلی بدون اینکه نقشی داشته باشد اهرم فشار می شود و این از اول انقلاب تا کنون به بهانه های مختلف انجام شده است.

حجت الاسلام طباطبایی نژاد با بیان اینکه در تعهداتی همچون پالرمو قصد و غرض هایی وجود دارد و حتی آن مواردی که هم حرفی رویش نبوده و ما معاهده را بسته ایم منفعتی برای کشور نداشته است، تصریح کرد: می بینیم کشوری مثل اسراییل به راحتی معاهده هسته ای را امضا نمی کند و تولید بمب هسته ای می کند و کسی با او کاری ندارد و در شورای امنیت برای او جلسه ای نمی ګیرند اما کشورهای همچون ایران که برنامه هسته ای را در راستای برنامه صلح آمیز پیگیری می کنند و با اینکه معاهده دارند فشار بر آنها ګذاشته می شود.

عضو کمیسیون فرهنګی مجلس شورای اسلامی ګفت: آنچه که معلوم است معاهدات بین المللی یک اهرم فشاری است بردولت های مختلف که کشورهای زورگو از آن استفاده می کنند بیش از آن که بخواهند منفعتی به کشورها برسانند.

پالرمو سودی برای کشور ندارد، همانطور که برجام منفعتی نداشت 

حجت الاسلام طباطبایی نژادبا اشاره به اینکه معاهداتی نبندیم که به جای کمک به ما فشار بیاورد، خاطرنشان کرد: آنچه که در FATF و پالرمو می بینیم پیش از اینکه مشکلات کشور را مرتفع کنند بر مشکلات کشور می افزایند.

وی اذعان کرد: خود کسانی که طرفدار این معاهده هستند به زبان خودشان می ګویند ضمانتی برای رهایی از فشارها وجود ندارد.

عضو کمیسیون مجلس شورای اسلامی همچنین بهترین کار را مقاومت و الګو ګیری از مبانی ناب اسلامی و استقامت و نظام بخشی به قوانین در داخل کشور دانست و افزود: منفعتی از پالرمو به دست نمی آید همانطور که از برجام و fatf نیامد و غیر از فشار چیزی ندارد.

وی در پایان گفت: منطق آن هایی که دنبال پالرمو هستند این است که ما فشار و تحریم را کم کنیم، ولی منطقی که ما از دشمنانمان دیده ایم این فشارها کم نمی شود، بلکه اهرم فشاری اضافه می شود.

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی: «پالرمو» مانند برجام هیچ تأثیری بر وضعیت اقتصادی مردم ندارد

حمیدرضا ترقی، عضو شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی در گفت‌و‌گو با صبح توس پیرامون تصویب پالرمو اظهار کرد: تاکنون این مصوبه در کمیسیون‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام رد شده است چرا که این مصوبه مسائل نظام را موردنظر قرار می‌دهد.

وی افزود: به عقیده بنده امکان رأی آوردن پالرمو بسیار ضعیف است چرا تصویب و تائید آن هیچ‌گونه تأثیر مثبتی بر وضعیت اقتصادی مردم ندارد، همان‌طور که برجام تأثیری بر زندگی مردم نداشته است.

دبیر حزب موتلفه اسلامی خراسان رضوی تأکید کرد: تصویب پالرمو نه به نفع کشور است و نه تأثیری بر وضعیت اقتصادی مردم دارد و به نظر نمی‌رسد که غربی‌ها با چنین مصوباتی بخواهند مشکلات کشور را حل نمایند.

ترقی ادامه داد: تلاش دشمن به افزایش مشکلات و حملات اقتصادی نقطه زن است، از همین رو باید در مورد مسائلی که به بهانه رفع مشکلات مطرح می‌شود، دقت فراوان کرد.

وی تاکید کرد: قرار نیست با تصویب پالرمو مشکلات اقتصادی مردم حل شود زیرا این مصوبه نیز مانند برجام تاثیر بر سفره مردم نخواهد گذاشت.

 

عضو کمیسیون آموزش مجلس: امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت به پالرمو رای مثبت ندهد/ ضرورت شفافیت رأی اعضای مجمع در این لایحه

 

سید محمدجواد ابطحی در گفت‌وگو با صاحب نیوز با اشاره بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام، اظهار کرد: پالرمو و یا کنوانسیون سازمان مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی به دنبال این است که تروریست‌ها و حامیان آن‌ها را البته با تفسیر و معنایی که آمریکایی‌ها و اسرائیلی‌ها از تروریست‌ها دارند، شناسایی کند و راه‌های تقویت تروریست را حذف کند.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی گفت: با پیوستن به این کنوانسیون، اختیار کشور را به مجمعی از کشورهای دشمن که تعریف آن‌ها از تروریست با تعریف ما زمین تا آسمان متفاوت است، می دهیم، این‌ها رژیم اسرائیل را مهد تمدن می‌دانند و حرکت‌های آزادی‌بخش مانند حزب‌الله، حماس، حشد الشعبی و انصار الله یمن را تروریست می‌دانند.

وی افزود: استکبار جهانی نظام جمهور اسلامی را در کل و با مجموعه‌های مانند سپاه پاسداران، صداوسیما، دانشگاه‌ها و… را حامی تروریست می‌دانند، با تصویب پالرمو به دشمنان مجوز می‌دهیم که ما را محدود و محکوم کنند.

ابطحی بابیان اینکه ما از پیش محکوم‌شده‌ایم که با تصویب این معاهده حکمی را علیه خودمان امضا می‌کنیم، تصریح کرد: عضویت در این کنوانسیون به‌شدت مخالف منافع، عزت و استقلال کشور است.

وی ادامه داد: امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام پالرمو را رد کند؛ ما موظفیم شرط‌های آن‌ها در این کنوانسیون‌ها را بپذیریم اما شرط‌های ما را نمی‌پذیرند، امضای ما باعث می‌شود در کنوانسیون قرار بگیریم که خروج از آن هم برای ما دشوار است.

نماینده خمینی‌شهر در مجلس بیان کرد: اکنون که عضو این کنوانسیون نشده ایم، ما را تروریست می‌دانند، اما اگر بپیوند‌یدم و خارج شویم ما را صد درصد تروریست می‌دانند؛ ساده‌اندیشی است که برخی‌ها دارند و شاید قول‌هایی به آن‌ها داده‌اند که اینقدر برای تصویب این پالرمو پای فشاری می‌کنند.

وی تأکید کرد: آقای ظریف در مجلس گفتند FATF که یکی از بندهای این کنوانسیون است ربطی به تحریم‌ها ندارد و هیچ گشایش اقتصادی هم برای کشور ایجاد نمی‌کند، سری که درد نمی‌کند را دستمال نمی‌بندند!

ابطحی ادامه داد: متأسفانه برخی از نماینده مجلس به همراه برخی از دولت‌مردان و جریان‌های سیاسی تلاش می‌کنند با فضای مجازی و ابزارهای رسانه‌ای قوی که دارند، اعلام کنند که کشور به بن بست رسیده‌است و چاره ای جز قبول این معاهده نداریم.

وی با اشاره بر عدم تضمین حل شدن مشکلات در مقابل عضویت ایران در این کنوانسیون، گفت: برجام با اینکه وعده‌های متعددی برای حل مشکلات داده شد، اما هیچ مشکلی حل نکرد، چگونه باید به پالرمویی که هیچ تضمینی برای حل مشکلات نمی‌دهند، امید داشت.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطرنشان کرد: طبق روایت «مؤمن از یک سوراخ، دو بار گزیده نمی‌شود» باید جلوی این کنوانسیون گرفته شود؛ مجمع تشخیص مصلحت نظام باید به این درایت و شهامت برسد که این طرح استکباری را رد کند.

وی تأکید کرد: باید این شهامت وجود داشته باشد که اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام به‌طور شفاف رأی خود را اعلام کنند که بدانیم چه کسانی دلسوز و چه افراد خیانت‌کار به کشور هستند، نباید به‌صورت مخفی‌ رأی بدهند و در مصاحبه‌هایشان گونه‌ای دیگر باشند.

ابطحی  ادامه داد: برخی وزرا نامه‌ای به رهبری نوشتند تا توپ را می‌خواهند به زمین رهبری بفرستند که در صورت تصویب یا رد اعلام کنند این کار توسط نظام انجام‌شده است؛ این کار را هم با برجام کردند، رهبر انقلاب با برجام مخالف بود اما با فشارهای متعددی که آوردند امام خامنه فرمودند که من می‌دانم نتیجه‌ای ندارد و به ریش شما می‌خندند اما بروید و تجربه کنید.

وی اضافه کرد: این نامه هم به این دلیل بود که مسئولیت را از خود صلب کنند؛ امیدواریم مجمع تشخیص مصلحت نظام با شجاعت و تکیه به مردم این را لایحه را رد کند که هیچ حادثه‌ای برای کشور پیش نمی‌آید.

نماینده مردم خمینی‌شهر ادامه داد: دولت آمریکا گرفتار بن بست خود است و نمی‌تواند به ایران ضربه بزند، ما اگر خودمان تدبیر کنیم مشکلات اقتصادی ما حل‌شده بود.

وی در پایان گفت: شش سال از دست رفت، تمام مؤلفه‌های قدرت را کنار گذاشتیم و بازهم می‌گویند باید ثابت کنید که تروریست نیستند که راه‌های ثابت کردن آن از بین بردن موشک‌ها و … است.

 

نماینده سیستان: نباید معیشت مردم را به قراردادهای بین المللیِ بی‎ثمر پیوند زد/ بعید است این کنوانسیون با موافقت اعضا مجمع تشخیص مصلحت روبرو شود

 

حبیب الله دهمرده در گفت و گو با عصرهامون، با اشاره به جلسه شنبه هفته آینده مجمع تشخیص مصلحت نظام برای بررسی قرارداد پالرمو، افزود: با توجه به شناخت مسئولین مجمع تشخیص مصلحت نظام نسبت به ابعاد پشت پرده این لایحه بعید است این کنوانسیون با موافقت اعضا روبرو شود.

وی اضافه کرد: اجرای اینگونه طرح ها در مجلس رای گیری می شود، اگر چه تعدادی از نمایندگان مخالف طرح پالرمو هستیم ولی با توجه به اینکه 290نماینده با سلایق مختلف و سه فراکسیون در مجلس حضور دارند، متاسفانه اکثریت نمایندگان موافق این طرح هستند.

به گفته وی، با توجه به اینکه برجام عملا هیچ دستاورد قابل توجهی برای کشور نداشت، تصویب پالرمو هم توجیه عقلی، اقتصادی و سیاسی برای کشور ندارد، براین اساس با این طرح مخالف هستم.

عضو مجمع نمایندگان سیستان و بلوچستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به  بررسی قرارداد پالرمو در روز شنبه هفته آینده در مجمع تشخیص مصلحت نظام، ادامه داد: ضرر طرح هایی به مثل پالرمو به مملکت، بیشتر از منافع آن حتی در کوتاه مدت است.

وی خاطر نشان کرد: هدف برخی از کشورها در اجرای این گونه طرح ها، ضربه زدن به جمهوری اسلامی ایران است و از هر فرصتی برای سوء استفاده می کنند.

دهمرده در پاسخ به این سوال که وقتی هیچ یک از مقامات دولتی کوچکترین تضمینی درباره بهبود شرایط اقتصادی بعد از تصویب لوایح مرتبط با fatf از جمله پالرمو نداده اند و دقیقا بر اساس کدام منطق باید پالرمو تصویب شود؟، گفت: باید پاسخ این سوال را موافقان طرح و رئیس جمهور جواب دهند.
 
 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس: اعضای مجمع تشخیص در صورت مطالعه کامل لوایح مروبط به FATF، قطعا به آن رای منفی خواهند داد/در صورت مطالعه کامل لوایح اعضای مجمع تشخیص مصلحت قطعا رای منفی می‏دهند

 

حسینعلی حاجی دلیگانی در گفتوگو با خبرنگار سیاسی آناج درخصوص لایحه الحاق ایران به کنوانسیون بین المللی مقابله با تأمین مالی تروریسم (CFT)، اظهار داشت: دیدگاه ما در خصوص این لایحه مشخص است و همواره براین دیدگاه تاکید می‌کنیم، ما این قراردادها را به نفع کشور نمی‌دانیم و مخالف آن هستم. 

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در خصوص رفع ایرادات شورای نگهبان توسط مجلس ابراز داشت: ایرادات شورای نگهبان در مرحله آخر بررسی لایحه توسط مجلس رفع نشده و هیچ اصلاحی بر روی ایرادات شورای نگهبان بر این لایحه انجام نگرفت.

وی در خصوص احتمال تصویب این طرح در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر هر کدام از اعضای مجمع تشخیص مصلحت این لوایح را کامل خوانده باشند به این لوایح قطعا رای منفی خواهند داد.

حاجی‌دلیگانی در خصوص نامه 8 وزیر دولت به رهبر انقلاب متذکر شد: این دوستان ناکارآمدی‌های خودشان را به عرصه دیگر منتقل می‌کنند و به‌جای پاسخگویی می‌خواهند نقش طلبکارانه داشته باشند.

وی افزود: طبیعتا مجلس در مورد خصوص نامه مذکور واکنش نشان داده و در رای اعتمادی که به این وزرا داده‌اند تجدید نظر خواهد کرد.

نماینده مردم شاهین‌شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی با اشاره تشابه فضای موجود به فضای قبل از تصویب برجام عنوان داشت: آن روزها هم قبل از تصویب برجام نامه می نوشتند و ادعا داشتند که اگر برجام تصویب شود همه جا گل و بلبل خواهد شد تحریم‌ها برداشته شده و از بین خواهد رفت و اشتغال ایجاد خواهد شد اما اکنون که به خط پایان برجام رسیده‌اند می خواهند برای برجام جایگزین‌هایی را مطرح کنند.

وی ادامه داد: این جایگزین‌ها همان که لوایح پالرمو و سی‌اف‌تی است و نامه 8 وزیر هم شبیه به اقدامات قبل از برجام است و مطمئنا این لوایح به نتیجه نخواهد رسید.

حاجی دلیگانی در خصوص نظر مقام معظم رهبری راجب FATF و لوایح مربوط به آن نیز گفت: رهبر انقلاب فرمودند که نظراتشان را همواره به صراحت بیان می‌کنند پس بنابر این ما هم موظف هستیم آنچه رهبری به صراحت بیان کردند را عمل کنیم.

وی افزود: رهبر انقلاب در 30 خردادماه امسال در خصوص لوایح مذکور فرموده‌اند این‌گونه قراردادها برای کشور مفید نیست.

کارشناس مسائل سیاسی: تصویب پالرمو وضعیت اقتصادی کشور را بسیار بدتر می کند/پالرمو به دلیل ایراداتی که شورای نگهبان به آن گرفت به مجمع تشخیص مصلحت رفت

محمود معلمی در گفت‌وگو با خبرنگار صاحب نیوز، اظهار کرد:FATF داری چهار لایحه است که یکی از آن‌ها پالرمو و دیگری CFT است.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: متن پالرمو مبارزه با جرایم سازمان یافته و دارای چند توصیه است اما از جرایم سازمان یافته تعریفی که می‌شود مانند بقیه موارد با تعریف کشور ما تفاوت دارد.

وی افزود: متاسفانه این لایحه را دولت امضاء کرده و حالا باید ان‌را قانونی کند که اگر قانونی نشود طرف اروپایی نمی پذیرد و در این راستا این طرح در مجلس تصویب شد و به شورای نگهبان رفت که شورای نگهبان در مواردی ایراداتی به آن گرفت که به مجمع تشخیص مصلحت نظام رفت.

معلمی در ادامه گفت: مجمع از دو زاویه بررسی می کند؛ از نظر تشخیص مصلحت نظام و از اختیاری که رهبر معظم انقلاب در خصوص اصل 110 قانون اساسی که اختیار رهبری را در مسئله نظارت به اجرای کلی سیاست های نظام واگذار شده به مجمع، بررسی می‌کنند.

محمود معلمی بیان کرد: مجمع یک هیات عالی پانزده نفره به دبیری محسن رضایی است و این هیات عالی این موضوع را بررسی می کند و البته این لایحه در دو کمسیون دفاع و امنیت مجمع رد شده است و به زودی در دستور کار بررسی مجمع قرار می‌گیرد و احتمالا مجمع آن را رد می‌کند.

وی افزود: متاسفانه دولت مثل مسئله برجام عمل می کند؛ فشارهای سنگین به مقام معظم رهبری و نامه‌ای که هشت نفر از وزرا به ایشان نوشتند حاکی از تلاش برای تصویب این لایحه است، این‌ها به ضرر کشور است.

کارشناس سیاسی اذعان کرد: امریکایی ها و اروپایی ها دنبال این هستند که ایران به یک کشور نرمال به تعبیر آن ها، تغییر رفتا ر بدهد یعنی با تحمیل کنوانسیون‌های بین المللی و تحمیل مذاکرات به کشور، ایران را از اصول اسلامی و انقلابی خودش عقب برانند و ما نباید آن را بپذیریم.

وی افزود: در برجام فریب خوردیم و مشکلات اقتصادی کشور نه تنها حل نشد بلکه بیشتر هم شد و مردم هم معتقدند که وضعیت اقتصادی کشور قبل از برجام بهتر بود و تمام حرف هایی که در برجام گفته شد به ان عمل نشد؛ توصیه می کنم مجمع تشخیص مصلحت این لایحه را نپذیرد تا کشور در مسیر خودش حرکت کند.

فرهنگی: تصویب پالرمو نیز بهانه‎های دشمنان را تمام نمی‎کند

محمدحسین فرهنگی نماینده مردم تبریز ، اسکو و آذرشهر در گفتگو با تبریزبیدار در خصوص بررسی لایحه پالرمو در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت:با تصویب این لایحه اتفاق خاصی در وضعیت اقتصادی و معیشتی مردم رخ نخواهد داد.

در صورت قرار گرفتن اطلاعات کشور در اختیار دشمنان، بیش از قبل صدمه می بینیم

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه تصویب «برجام» هیچ دستاوردی برای کشور نداشته است، اکنون با چه منطق عقلی، سیاسی و اقتصادی به دنبال تصویب این لایحه هستند، ابراز نمود: توجیه موافقان لایحه پالرمو این است که با تصویب این لایحه، بهانه های دشمنان از بین می رود, درحالی که این طور نیست و اگر اطلاعات ما از طریق این لایحه در اختیار دشمنان و تحریم کنندگان ما قرار بگیرد، بیشتر از قبل می توانند به ما صدمه بزنند و شرایط فعلی ما نیز متعارف و معمولی نیست که بگوییم اگر این کار هم انجام شد، خودمان مدیریت می کنیم. 

فرهنگی ادامه داد: موضوع برجام با این قضیه متفاوت است و در برجام شریط خاصی وجود داشت که و در آن شرایط مجوز های لازم داده شده بود و مذاکرات انجام می شد، و اگر طبق آن موافقت نامه جلو می رفتیم، آثار مثبتش زیاد بود البته اینطور هم نیست که برجام هیچ اثر مثبتی ندارد، همین که نمی توانند در دنیا ( غرب و اروپا ) اجماع واحدی علیه ایران به وجود بیاورند، در سایه وجود برجام اتفاق افتاده است منتهی رهبر انقلاب هم قبلا فرموده بودند که به آمریکا خوش بین نیستند و عملا هم ثابت شد که حرف رهبری کاملا دقیق و درست بود.

 

کارشناس مسائل سیاسی مطرح کرد؛ ایجاد التهاب دوباره بازار یکی از مشکلات تصویب پالرمو است/ چگونه زمانی که برجام دستاوردی برای کشور نداشته به دنبال تصویب معاهده جدیدی هستند

سیدجلال حسینی در گفت‌وگو با صاحب نیوز بابیان اینکه تعریف غربی‌ها از پالرمو، تحریم تروریست و مبارزه با پولشویی خوب است اما اگر به معنای واقعی اجرا شود، اظهار کرد: با تصویب این لایحه برنامه دور زدن تحریم‌ها توسط ایران را غیر محال و حتی حمایت از گروه‌های جهادی را جرم تلقی می‌کنند.

کارشناس مسائل سیاسی گفت: با تصویب پالرمو مشکلات متعددی برای کشور ایجاد می‌شود؛ ما نمی‌توانیم طبق نظرات آن‌ها عمل کنیم و اگر بخواهیم طبق نظرات آن‌ها عمل کنیم باید عملاً دست از انقلاب برداریم.

وی افزود: اما ما دست از انقلاب اسلامی برنمی‌داریم، آن‌ها ما را تحریم می‌کنند که ما باید تحریم‌ها را دور بزنیم، باید از گروه‌های جهادی حمایت کنیم.

حسینی بابیان اینکه ایجاد التهاب دوباره در بازار یکی از مشکلات تصویب پالرمو است، خاطرنشان کرد: با تصویت این معاهده مشکلات اقتصادی کشور چند برابر می‌شود و بر اساس آیات قرآن هم اجازه نداریم که زیر سلطه استکبار برویم.

وی تصریح کرد: علمایی مانند آیت‌الله نوری همدانی موضع گرفته‌اند و با پالرمو مخالفت کرده‌اند؛ دشمنان فشار می‌آورند که بتوانند بهانه‌ای جدیدی برای تحریم‌ها مجدد ایران ایجاد کنند.

این کارشناس سیاسی بیان کرد: زمانی که پالرمو تصویب شود نهادها، دستگاه‌ها و شرکت‌هایی که می‌خواهند تحریم‌ها را دور بزنند و کالا و ارز را به کشور وارد کنند، با مشکلات متعددی روبه‌رو می‌شوند.

وی با اشاره به نامه‌ای چند وزیر دولت روحانی به رهبر معظم انقلاب پیرامون تصویب پالرمو، تأکید کرد: دولتمردان با این نامه یک فرصت ضرب العجله ای را ایجاد کرده‌اند که تا از رهبر انقلاب در تصویب این طرح استفاده کنند.

حسینی اضافه کرد: این نامه مانند نامه‌ای بود که مجلس ششم به امام خامنه‌ای نوشتند و درخواست تسلیم شدن در برابر آمریکا را داشتند که حضرت آقا تسلیم‌نامه آنان نشدند و فرمودند اگر دشمن فشار بیاورد صلح امام حسن (ع) تکرار نمی‌شود بلکه عاشورای دیگری تکرار می‌شود.

این کارشناس سیاسی با تأکید بر اینکه در برجام مشاهده کردیم که مسئولان ارشد کشوری گفتند که عملاً هیچ دستاوردی از برجام نداشتیم، اظهار کرد: درحالی‌که چند سال بهترین لحظات کشور را تلف کردند و امید داشتند که با برجام تمام مشکلات کشور حتی آب خوردن و … حل شود که نشد، اکنون دوباره فشار می‌آوردند که پالرمو را بر جمهوری اسلامی تحمیل کنند.

کارشناس مسائل سیاسی: مجمع تشخیص مصحلت نظام با رد پالرمو از ورود خسارات بیشتر به نظام جلوگیری کند

اصغر زارعی در گفت‌وگو با صبح توس با اشاره به وفای به عهد و پایبندی جمهوری اسلامی ایران در پیمان های بین المللی اظهار کرد: ایران یکی از معدود کشورهایی است که همیشه در کنوانسیون ها به تعهدات خود عمل کرده، اما طرف های مقابل ما معمولا پایبندی کافی به تعهدات خود نداشته و اهداف دیگری را دنبال می کنند.

وی افزود: همانطور که پیش بینی می شد و مقام معظم رهبری هم بارها در بیانات خود اعلام فرموده بودند، آمریکا و اتحادیه اروپا قابل اعتماد نبوده و نتوانستیم در برجام به اهداف مورد نظر خود دست پیدا کنیم، امروز هم هدف از مطرح کردن معاهداتی چون پالرمو، CFT و FATF چیزی نیست جز تحمیل شرایطی که کشور ما را همسو با اهداف نظام سلطه کند.

کارشناس مسائل سیاسی تصریح کرد: با تجربه تلخی که از برجام داریم به یقین می توان گفت پذیرش پالرمو راهی است برای بستن دست کشور در پیمان های بین المللی و به تبع آن تغییر در رفتار نظام اسلامی ایران، به نحوی که با استاندارد غرب کانالیزه شود.

زارعی گفت: بخشی از مسئولین اجرایی فکر می کنند حضور ایران در عرصه پالرمو می تواند فضای جدیدی را به روی ما باز کند؛ این در حالی است که پیمان پالرمو به نوعی باز گذاشتن دست حریف برای دست یابی به اطلاعات و تراکنش های بسیار مهم اقتصادی کشور است؛ این معاهده اقدامات ایران را برای حضور در منطقه و یا پشتیبانی از جریانات همسو با انقلاب، به شدت مورد تهدید قرار می دهد.

وی در بخش های دیگری از سخنان خود عنوان کرد: متاسفانه امروز وضعیتی حاکم است که به صراحت می توان گفت گرایش به همکاری و تعامل با نظام سلطه در بین اهالی مجلس وجود دارد؛ برخی از نمایندگان به خیال خود در پی تغییر در اوضاع کشور و ایجاد تعادل هستند که البته در چند ساله اخیر شاهد هستیم که طرز تفکر آنها باعث از بین رفتن بخش اعظمی از دستاوردهای انقلاب شده است.

کارشناس مسائل خاورمیانه تبیین کرد: در این میان امیدواریم که اعضای مجمع تشخیص مصحلت نظام تحت فشارهای سیاسی قرار نگرفته و با مد نظر قرار دادن قانون اساسی و شرع مقدس اسلام، از ورود خسارات بیشتر به نظام جلوگیری کنند.

زارعی با تاکید بر لزوم شفافیت آراء اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: باید نتیجه این گونه مسائلی که نقش حیاتی برای یک کشور دارد در تاریخ ثبت شود تا آیندگان بدانند چه کسانی پای چنین تعهدات خسارت باری را امضا کرده و در اردوگاه استعمار و غرب بوده اند.

وی در پایان خاطر نشان کرد: هنوز مردم به یاد دارند که عده ای در وعده های دروغین و کذب برجام می گفتند امضای کری تضمین است و تحریم ها بالمره برداشته خواهد شد؛ امروز همانها با کمال وقاحت اصرار دارند دوباره این مسیر سراسر اشتباه و خسارت را طی کنند در حالی که می دانند هیچ گونه تضمینی برای تحقق وعده های آنها وجود ندارد.

 

انتهای پیام/رستمی

 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان