تازه ترین مطالب

تاریخ : 9. آذر 1396 - 10:19   |   کد مطلب: 26279
‌در حالی‌که استادیوم ۱۵ هزار نفری شهید مفتح همدان یکی از پیشرفته‌ترین استادیوم‌های کشور است و ۷۵ میلیارد ریال نیز هزینه ساخت آن شده به دلیل جانمایی اشتباه کمکی به پیشرفت ورزش همدان نکرده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ،زیرساخت‌های ورزشی عامل مهم توسعه و پیشرفت ورزش به شمار می‌آیند، از اینرو ساخت، تکمیل و تجهیز اماکن ورزشی در دهه 80 مورد توجه دولت وقت قرار گرفت و هر روز خبری از کلنگ‌زنی یک استادیوم یا سالن ورزشی در کشور به گوش می‌رسید، ورزشگاه‌هایی که به عقیده کارشناسان ساخت آنها بدون مطالعه صورت گرفت و بیشتر این اماکن با جانمایی نامناسب نتوانستند مشکل حاد کمبود سرانه فضای ورزشی در کشور و نیاز مبرم تیم‌ها و باشگاه‌های ایرانی را به اماکن و استادیوم‌های مجهز و مدرن حل کنند، تا جایی که در حال حاضر بیشتر این استادیوم‌ها بدون استفاده مانده و سالانه هزینه هنگفتی هم صرف نگهداری از آنها می‌شود.

جانمایی نامناسب مجموعه شهید مفتح

استادیوم 15 هزار نفری شهید مفتح برای علاقمندان به ورزش همدان نمونه ملموس و بارزی از این دست استادیوم‌هایی است که بدون کار کارشناسی و جانمایی مناسب در آن دوره احداث شده است زمان افتتاح این استادیوم در سال 1388 رئیس وقت سازمان تربیت بدنی از برگزاری مسابقات بین المللی در این استادیوم خیر داد اما به دلیل فاصله دور از شهر، عدم برخورداری از حمل و نقل عمومی و امنیت کم در محدوده استادیوم نه تنها یک بازی بین المللی در این استادیوم برگزار نشد بلکه تیم پاس که قرار بود از ورزشگاه شهید مفتح در لیگ برتر به عنوان ورزشگاه خانگی استفاده کند پس از مدتی عطای بازی در این مکان را به لقایش بخشید و در استادیوم شهدای قدس پذیرای تیم‌های رقیب شد. همچنین تیم الوند نیز در زمان فعالیت خود در لیگ یک قبول نکرد که این استادیوم به مصاف رقبای خود برود و در حال حاضر نیز دو تیم پاس و شهرداری در لیگ 2 به صورت مشترک ورزشگاه قدس را به عنوان ورزشگاه خانگی به سازمان لیگ معرفی کردند.

تدبیری برای حفظ امنیت و نظم

معاون توسعه ورزش قهرمانی اداره کل ورزش و جوانان استان همدان در گفت و گو با خبرنگار تسنیم در همدان با بیان این که ورزشگاه شهید مفتح از ورزشگاه‌های مجهز و مدرن کشور به حساب می‌آید اظهار داشت: این استادیوم چند منظوره با مساحت 30 هزار متر مربع و با اعتباری بالغ بر 7.5 میلیارد تومان در سال 1388 به بهره برداری رسید و به عنوان ورزشگاه خانگی تیم پاس در مسابقات لیگ برتر به سازمان لیگ فدراسیون فوتبال معرفی شد.

علی ضمیری کامل افزود: استادیوم شهید مفتح همدان مجهز به سامانه گرمایشی از کف چمن، شبکه آبیاری خودکار، روشنایی زمین، سونای خشک، صاعقه گیر و صفحه نمایش مسابقات است و فضای مناسبی نیز برای مسابقات اتومبیلرانی و موتورسواری و احداث پیست دوچرخه سواری در اطراف آن موجود است.

وی با اذعان به جانمایی نامناسب ورزشگاه شهید مفتح در زمان کلنگ‌زنی گفت: در یک دوره نظر مدیران ارشد ورزشی کشور بر این بود که به دلیل گسترش شهرها و افزایش جمعیت، به منظور در نظر گرفتن مسائل امنیتی ورزشگاه‌ها در بیرون از محدوده شهر ساخته شود که استادیوم شهید مفتح نمونه‌ای ‌از این استادیوم‌ها است.

ضمیری کامل تصریح کرد: ورزشگاه مفتح یک مجموعه ورزشی است و صرفا به استادیوم فوتبال آن محدود نمی‌شود و برنامه اداره کل ورزش و جوانان استان همدان بر این بوده که با تجهیز و تکمیل پیست اتومبیلرانی و موتورسواری و احداث پیست دوچرخه سواری و تکمیل سایر زیر مجموعه‌های این استادیوم بهره کاملی از آن را برای ورزش استان ببرد.

تیم‌ها تمایلی به بازی در استادیوم مفتح ندارند

دبیر هیئت فوتبال استان همدان نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم درهمدان با اشاره به این که در سال‌های اخیر هیچ یک از تیم‌های همدانی حاضر در لیگ‌های فوتبال کشور به دلیل فاصله دور استادیوم شهید مفتح تا شهر و در نتیجه استقبال کم هواداران از مسابقات حاضر نشدند در این استادیوم بازی‌های خود را برگزار کنند اظهار داشت: در این فصل از مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال باشگاه‌های کشور نیز مسئولان دو تیم پاس و شهرداری ترجیح دادند در استادیوم شهدای قدس میزبان حریفان خود باشند.

مهدی بوجاریان در رابطه با کاربری فعلی استادیوم شهید مفتح نیز گفت: اگرچه مسابقات رسمی در زمین فوتبال مفتح انجام نمی‌شود اما به این معنا نیست که این زمین از دایره خدمات به فوتبال همدان بیرون رفته است.

وی افزود: در این سال‌ها تمرینات تیم‌های پایه همدان، تمرینات بانوان و در مقاطعی تمرینات تیم فوتبال پاس در این استادیوم برگزار شده است.

بوجاریان نیز با اذعان به جانمایی نامناسب استادیوم شهید مفتح تاکید کرد: به دلیل فاصله 10 کیلومتری این استادیوم از شهر و هزینه های سنگین رفت و آمد ، تماشاگران رغبتی برای رفتن به این استادیوم ندارند و خانواده ها نیز به دلیل فاصله زیاد با شهر مانع آن می شوند که فرزندان نونهال و نوجوانشان به تنهایی به این استادیوم بیایند و این در حالی است که بخش عمده تماشاگران فوتبال در ایران را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند.

بازسازی استادیوم قدس به جای ساخت یک استادیوم جدید

یک کارشناس ارشد معماری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در همدان در رابطه با جانمایی مناسب ورزشگاه‌ها گفت : برای ساخت یک زیرساخت ورزشی از جمله یک مجموعه ورزشی یا یک استادیوم فوتبال مهم‌ترین نکته‌ای که باید که باید مورد توجه سازندگان قرار بگیرد دسترسی آسان و نیز راحتی و آسایش تماشاگران چه در زمان رفت و آمد و چه در زمان تماشای مسابقه است.

محمدصالح لقمانی افزود: به همین دلیل باید مولفه‌هایی برای ساخت یک استادیوم در نظر گرفت که از آن دست می توان به زیبایی بصری، دسترسی آسان، مسیر رفت و آمد استاندارد، همجواری با ایستگاه‌های وسایل حمل و نقل عمومی و ساخت پارکینگ اختصاصی اشاره کرد.

وی تاکید کرد: متاسفانه هیچ یک از این مولفه‌ها در ساخت استادیوم شهید مفتح همدان در نظر گرفته نشده است. فاصله استادیم مفتح از مرکز شهر زیاد است. خط شرکت واحد یا تاکسی برای رفتن به این استادیوم در نظر گرفته نشده . جاده فرعی استادیوم ایمنی ندارد و در نتیجه تماشاگران برای رفتن به این استادیوم با مشکل مواجهند.

لقمانی نسبت به معماری یکسان ورزشگاه‌های کشور از جمله ورزشگاه مفتح همدان نیز انتقاد کرد و گفت: همه استادیوم‌هایی که در یک برهه زمانی در کشور ساخته شدند در قالب یک پلان بیضی شکل با ستون‌ها و سکوهای بتنی طراحی شدند و از یک معماری پیشرفته و چشم نواز بهره نمی‌برند. ضمن آن که تماشاگر نیز اشراف کاملی به زمین مسابقه ندارد.

وی با اشاره به این که گودرزی وزیر سابق ورزش و جوانان در سفر به همدان نسبت به جانمایی نامناسب استادیوم شهید مفتح انتقاد کرد و از تشکیل کارگروهی در وزارتخانه برای جانمایی مناسب ورزشگاه‌ها در سطح کشور خبر داد گفت: به دلیل محدود بودن فضای شهر همدان و نیز گرانی زمین در محدوده شهر جانمایی مناسب یک استادیوم جدید در داخل شهر سخت بود و اگر اعتبار ورزشگاه شهید مفتح همدان به بازسازی ورزشگاه قدس تعلق می‌گرفت با توجه به مکان مناسب این استادیوم می‌توانست سود بیشتری برای ورزش استان داشته باشد.

وی با بیان اینکه دیگر نباید بودجه های عمرانی کشور اینگونه دور ریخته شود تاکید کرد: برگزار نشدن مسابقات رسمی در این استادیوم باعث می‌شود که سرعت تخریب و فرسودگی آن افزایش یابد و عمر استفاده از این مجموعه کوتاه شود که این موضوع باید مورد توجه متولیان ورزش استان قرار بگیرد.

انتهای پیام/

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان