تازه ترین مطالب

پربیننده ها

تاریخ : 22. مرداد 1398 - 13:35   |   کد مطلب: 32500
سخنگوی قوه قضاییه: ­دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی به صورت علنی در حال برگزاری است و یک تا دو جلسه نیز برگزار شده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی کورنگ ،به نقل از خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما؛ در نشست خبری غلامحسین اسماعیلی، خبرنگاری پرسید دادگاه مدیران سابق بانک مرکزی آیا غیرعلنی شده و یکی از متهمان پرونده برغم اتهام‌هایی که داشته ممنوع الخروج و ممنوع المعامله نشده و بعد از فروختن اموال خود از کشور خارج شده است، ضمن اینکه در جلسه دادگاه نیز به وکیل آقای عراقچی اجازه حضور در جلسه دادگاه داده نشده است و از طرفی نیز گفته می‌شود این پرونده یک نوع تسویه حساب مسئولان قضایی سابق با دولت است، نظر شما در این باره چیست؟ 
اسماعیلی هم گفت: این یک نوع تحلیل است نه سوال، اما دادگاه این پرونده در حال برگزاری علنی است و علنی بودن دادگاه به معنی حضور خبرنگاران در آن نیست یا، چون خبرنگاران در آن جلسه دادگاه نبودند، به معنی غیرعلنی بودن نیست.
وی ادامه داد: گاهی به دلایل نوع تحقیقاتی که در پرونده وجود دارد، ممکن است حاضران جلسه دادگاه جمع محدودتری را شامل شوند، اما جلسات دادگاه ادامه دارد و توصیه من به همه این است که صبوری پیشه کنند و اجازه دهند ادامه جلسه دادگاه برگزار شود و دادگاه تصمیم قضایی خودش را بگیرد و اعلام کند.
اسماعیلی افزود: همه ما نیز به داوری دادگاه احترام بگذاریم و ان شاء الله در این پرونده مانند سایر پرونده‌ها دادگاه تصمیم خود را خواهد گرفت و تصمیم دادگاه نیز به اطلاع افکار عمومی جامعه خواهد رسید.
 
پرونده برادر رئیس جمهور در مرحله تجدیدنظر است
سخنگوی قوه قضاییه گفت: پرونده برادر رئیس جمهور در مرحله تجدیدنظر است و هنوز حکم قطعی صادر نشده است.
غلامحسین اسماعیلی در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید آخرین روند رسیدگی به پرونده برادر رئیس جمهور و برادر معاون اول رئیس جمهور به کجا رسید؟ پاسخ داد: یکی از این پرونده‌ها پیش از این در دادگاه بدوی رسیدگی و حکم صادر شده است که اکنون پرونده در دادگاه تجدیدنظر و در نوبت رسیدگی قرار دارد.
وی گفت: هنوز در این پرونده رای نهایی و قطعی صادر نشده و بعد از صدور رای اطلاع رسانی خواهد شد.
اسماعیلی افزود: درباره بخش دوم سوال نیز پرونده برادر معاون اول رئیس جمهور، در دادسراست که تاکید کرده ایم روند رسیدگی به این پرونده تسریع شود و به زودی دادسرا نتیجه نهایی را اعلام خواهد کرد.
وی ادامه داد: اگر نتیجه منجر به کیفرخواست شد پرونده به دادگاه خواهد رفت در غیر این صورت مانند دیگر پرونده‌ها قابلیت مختومه شدن در مرحله دادسرا وجود دارد.
 
توزیع عادلانه پرونده در میان کارشناسان با سامانه الکترونیکی
سخنگوی قوه قضاییه گفت: با بهره گیری از سامانه الکترونیک، توزیع پرونده‌ها در میان کارشناسان عادلانه خواهد شد.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری درباره اختلاف نظر کارشناسان درباره ارزش یک ملک و ضرورت تقارن و تقارب در اظهارنظر کارشناسان و عدالت قضایی در ارجاع پرونده‌ها افزود: درباره اختلاف نظر کارشناسان هم بر لزوم سلامت کار کارشناسان تاکید شده و هم بر دقت نظر و اظهارنظر‌های دقیق آن‌ها تاکید شده است.
وی ادامه داد: همچنین قرار شد با آموزش تقریب دیدگاه‌ها و نظر کارشناسان به کارشناسی دقیق و علمی برسیم که قابل خدشه نباشد، چون اظهارنظر آن‌ها در تحقق عدالت اثرگذار است.
اسماعیلی گفت: همچنین به همکاران خودمان توصیه کردیم انتخاب کارشناس بنابر قانون آیین دادرسی و بر اساس قرعه انجام شود و در سامانه مدیریت پرونده‌های قضایی لیست کارشناسان هر رشته در اختیار همکاران ما قرار گرفته است تا بتوانند با بهره گیری از این سامانه و با قرعه الکترونیک و دیجیتالی، کارشناس صلاحیت دار را انتخاب کنند.
وی ادامه داد: مزیت سامانه جدید این است که می‌توانیم رصد کنیم هر کدام از کارشناسان در هر حوزه تخصصی بیشتر از چه موضوع‌هایی استفاده کرده اند و اگر توزیع عادلانه‌ای در میان کارشناسان نباشد یا انتخاب کارشناس براساس قرعه نباشد، این موضوع قابل رصد خواهد بود که ان شاء الله با بهره گیری حداکثری از این سامانه این نقیصه نیز برطرف شود.
 
لزوم مطالبه گری دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی
سخنگوی قوه قضاییه: دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی از دستگاه‌های مختلفی که در امر حجاب و عفاف وظایفی دارند، بخواهد تا هم مأموریتشان را به طور شایسته انجام و هم گزارش عملکرد دهند.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری افزود: همه دستگاه‌های اجرایی مخاطب مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی در بحث حجاب و عفاف باید بار دیگر تکالیف خود مندرج در سند تصویبی شورای عالی انقلاب را بازخوانی کنند، چه بسا مدیران جدید، سند را مرور نکرده و توجهی ندارند که باید وظایف خود را بازخوانی و مأموریت‌های محوله را اجرایی کنند.
وی گفت: این دستگاه‌های ۲۶ گانه باید گزارش عملکرد خود را در حوزه عفاف و حجاب به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال کنند و ما از دبیرخانه شورا می‌خواهیم که از دستگاه‌های مخاطب این سند بخواهد گزارش عملکرد ارائه کنند.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: اگر در گام نخست، حجاب و عفاف در برخی مکان‌های دولتی از جمله آموزش و پرورش، شهرداری‌ها و نهاد‌های ارائه کننده خدمات عمومی رعایت شود تحول خوبی ایجاد خواهد شد.
اسماعیلی گفت:​ رئیس قوه قضاییه در مأموریتی به سازمان بازرسی کل کشور خواسته است همه دستگاه‌های مسئول گزارشی از عملکرد خود در این خصوص ارائه کنند.
 
بیشتر دستگاه‌ها در حوزه عفاف و حجاب وظایف خود را انجام نداده اند
سخنگوی قوه قضاییه: بیشتر دستگاه‌های ۲۶ گانه‌ای که در بحث عفاف و حجاب وظایفی دارند، این وظایف را به خوبی انجام نداده اند.
غلامحسین اسماعیلی در هشتمین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران افزود: در نشست‌های گذشته به موضوع عفاف و حجاب پرداختیم، اما امروز هم اعلام می‌کنیم همه اهتمام ما بر ارتقای وضع حجاب و عفاف جامعه است که موضوعی شرعی و هم تکلیفی قانونی محسوب می‌شود.
وی با اشاره به مصوبه‌های شورای عالی انقلاب فرهنگی در حوزه عفاف و حجاب، ان را برای بخش‌های حاکمیتی لازم الاجرا خواند و گفت: ارزیابی‌های اولیه نشان می‌دهد اغلب دستگاه‌های ۲۶ گانه‌ای که بر اساس سند تصویبی شورای عالی انقلاب فرهنگی، وظایفی در امور حجاب و عفاف دارند، این وظایف را به خوبی انجام نداده اند که اگر انجام می‌دادند، امروز متدینان و خانواده‌های شهدا از وضع حجاب و عفاف گلایه نمی‌داشتند.
 
دریافت گزارش‌های مردمی در مجتمع ویژه جرایم اقتصادی
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در دستورالعمل مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی تمهیدات لازم برای دریافت گزارش‌های مردمی و تشویق گزارش دهندگان در حوزه مفاسد اقتصادی پیش بینی شده است.
غلامحسین اسماعیلی در ادامه نشست خبری افزود: در ادامه فعالیت‌های قاطعانه و سریع دستگاه قضایی در برخورد با مفاسد اقتصادی بنا به درخواست عموم شهروندان از نهاد‌های مختلف حاکمیتی و درخواست‌های مردمی در همه ملاقات‌های رئیس قوه قضاییه با مردم، مقرر شد برخورد با مفاسد جدی‌تر باشد و بر همین اساس مجتمع ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی در دادگستری استان تهران راه اندازی شد و هفته گذشته دستورالعمل تشکیل این مجتمع به تصویب رئیس قوه رسید و برای اجرا به دادگستری استان تهران ابلاغ شد.
وی افزود: از نقاط مثبت این دستورالعمل این است که تمهیدات لازم برای دریافت گزارش‌های مردمی و تشویق و حمایت گزارش دهندگانی که اطلاعات حوزه مفاسد اقتصادی را اعلام می‌کنند، پیش بینی شده است و سامانه اطلاع رسانی مجتمع هم یکایک آرای صادره و همه متن آرا را در اختیار افکار عمومی قرار می‌دهد.
 
با پیگیری اصحاب رسانه از بروز خیلی فجایع پیشگیری شده است
سخنگوی قوه قضاییه با تبریک روز خبرنگار گفت: با اطلاع رسانی صحیح جامعه خبرگزاری‌ها در بسیاری از موارد از بروز خطا‌ها و فجایع پیشگیری شده است.
غلامحسین اسماعیلی در هشتمین نشست خبری با تبریک عید سعید قربان و آغاز دهه ولایت افزود: به لحاظ مشغله‌های فراوان توفیق حضور در جمع خبرنگاران حاصل نشد، اما ارادتم را به زحمات شما خبرنگاران اعلام می‌کنم و رئیس قوه قضاییه هم در نشست با حفاظت اطلاعات قوه قضاییه ضمن تبریک روز خبرنگار از زحمات اصحاب رسانه و تلاش آن‌ها در حوزه اطلاع رسانی تشکر کرد.
وی گفت: خبر از ناحیه حضرت حق خطاب به پیامبر (ص) آغاز شد و پیامبر (ص) به عنوان نبی یعنی کسی که در حوزه اطلاع رسانی و خبر دادن از خداوند انجام وظیفه می‌کرد واسطه آگاهی بخشی به عالم بشریت شد.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: انقلاب ما هم فرهنگی است و در حوزه مسائل فرهنگی، نقش اصحاب فرهنگ و رسانه و خبرنگاران در آگاهی بخشی به شهروندان مهم است.
اسماعیلی گفت: بر اثر اطلاع رسانی صحیح جامعه خبرگزاری‌ها در بسیاری از موارد از بروز فجایعی پیشگیری و در بسیاری مواقع موجب حس مسئولیت و پاسخگویی مدیران شد و با انتقال صحیح مطالب، افکار عمومی جامعه مدیریت شد.
وی افزود: همان گونه که نقش خبرنگاران بسیار اهمیت دارد، رعایت اخلاق حرفه‌ای در حوزه خبرنگاری و مطبوعات رسانه هم بسیار مهم است و من همه این فعالان عرصه خبر را به رعایت اخلاق حرفه‌ای دعوت می‌کنم که با رعایت اخلاق حرفه‌ای، اثربخشی حوزه فعالیت اصحاب رسانه ارتقا پیدا می‌کند.
سخنگوی قوه قضاییه گفت: در حوزه تحول قوه قضاییه بنای ما تقویت ارتباط با مجموعه فرهنگی و رسانه‌ای کشور است و با کمک شما خبرنگاران به دنبال تقویت ارتباط با مردم هستیم.
اسماعیلی افزود: قوه قضاییه در دوره تحول از سعه صدر و تحمل بیشتری برخوردار خواهد بود و نقد‌های منصفانه و خیرخواهانه را با دل و جان می‌پذیریم و ایراد‌ها و اشکال را از این طریق برطرف می‌کنیم.
وی گفت: بر همین اساس رئیس قوه قضاییه در این سمت و سمت‌های قبلی از کسی شکایت نکرده و همه شکایت‌هایی که قوه قضاییه در این خصوص از اصحاب رسانه داشته، مسترد شده و پرونده‌ها نیز مختومه شده که تعداد آن هم قابل توجه بوده است.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: البته ما در مسائلی که ارزش‌های نظام و آسایش و امنیت و باور‌های مردم را زیر سوال ببرد، چاره‌ای جز برخورد نداریم.
 

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب