پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).

تازه ترین مطالب

تاریخ : 30. دى 1394 - 12:20   |   کد مطلب: 21338
استان همدان بهشت طبیعت‌گردی کوهستانی ایران به دنبال پایلوت شدن در ورزش‌های زمستانی کوهستانی و احیای توریسم ورزشی با رویکرد طبیعت است.
«الوند» بهشت طبیعت‎گردی کوهستانی

به گزارش کورنگ به نقل از فارس ، ایران سرزمین چهار فصلی است که طبیعت زیبای هر نقطه از این دیار کهن در فصول مختلف، چشم‌نواز بوده و می‌توان از وجود این نعمت‌های الهی به بهترین شکل ممکن و در ابعاد مختلف بهره‌مند شد.

استان همدان و به وی‍ژه الوند و دشت میشان یکی از مناطق زیبای کوهستانی ایران با جاذبه‌های گردشگری و توریستی فراوان است که تاکنون با کمترین تبلیغات، به دلیل موقعیت خوب جغرافیایی توانسته در جذب گردشگر و توریسم موفق ظاهر شود.

کار‌های بسیاری در این منطقه جذاب و دیدنی کوهستانی می‌توان انجام داد که تحقق این امر نیازمند یاری مسئولان مربوطه و علاقه‌مندان به اجرای طرح‌های ابتکاری و خلاقانه در این موضوع دارد.

استان همدان با وجود پیست اسکی، در فصل زمستان توانایی جذب گردشگر و توریست را دارد که برگزاری مسابقات در این فصل از جمله اقدامات برای توسعه گردشگری زمستانی کوهستانی است، در بهمن ماه نیز همدان میزبان مسابقات کشوری اسکی خواهد بود که با برگزاری این مسابقات ورزشکاران و گردشگران بسیاری در استان حضور می‌یابند.

با گذراندن یک روز جمعه زمستانی در جمع طبیعت‌گردان،‌ گردشگران و کوهنوردان، مطالبی را از زبان آنان شنیدم که انگیزه‌ای شد تا مطالب عنوان شده را پیگیری کنم.

احمد احدیان یکی از گردشگران همدانی می‌گوید سال‌هاست در فصول مختلف، ایام تعطیل و جمعه‌های خود را در کوهستان و طبیعت زیبای این منطقه گذرانده است.

او که تازه کوله یک روزه خود را بر زمین گذاشته و با نفسی عمیق هوای پاک کوهستان را استنشاق می‌کند می‌گوید: استان همدان جذابیت‌های طبیعی بسیاری دارد که در فصول مختلف دیدنی است اما حیف که هنوز آنطور که باید به دیگران معرفی نشده است.

احدیان ادامه می‌دهد: الوند پوشیده از برف در زمستان آنچنان چشم‌نواز است که هر کوهنورد و گردشگری را به خود جذب می‌کند اما متأسفانه ما و مسئولان مرتبط نتوانسته‌ایم به خوبی استان و جاذبه‌های آن را به ویژه در فصل زمستان معرفی کنیم.

وی با تأکید بر اینکه کار‌های بسیاری می‌توان در بحث گردشگری مناطق کوهستانی انجام داد، گفت: همدان زیرساخت‌های مناسبی به منظور توسعه گردشگری زمستانی دارد که همت مسئولان را برای تحقق این مهم می‌طلبد.    

به منظور پیگیری ظرفیت‌های موجود در منطقه کوهستانی الوند و چگونگی استفاده از این ظرفیت‌ها خبرنگار ورزشی فارس گفت‌و‌گویی را با سخنگوی هیئت کوهنوردی همدان ترتیب داد.

عباس چشمه‌قصابانی با اشاره به بحث توریست و فواید مالی آن برای شهر و مجموعه‌های مرتبط اظهار کرد: با توجه به جاذبه‌های طبیعی، موقعیت خوب جغرافیایی همدان و طبیعت بکر این منطقه، بحث اکوتوریسم، جهانگردی طبیعت یا طبیعت‌گردی در این منطقه مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه در استان همدان با توجه به موقعیت‌های طبیعی آن طبیعت‌گردی کوهستانی مطرح است، گفت: طبیعت‌گردی کوهستانی علاقه‌مندان بسیاری دارد که با توجه به تجارب کسب شده حتی برخی مناطق اروپایی از این موضوع در بحث درآمدزایی نیز استفاده می‌کنند.

سخنگوی هیئت کوهنوردی همدان ادامه داد: درآمد‌ها از منابع طبیعی موجود در طبیعت‌گردی به صورت استفاده از ابتکارات خلاقانه در طبیعت و یا طبیعی است.

وی با اشاره به استفاده از برخی موارد طبیعی و خلاقانه افزود: در مناطقی همچون الوند می‌توان با ایجاد اماکنی به منظور انجام ورزش‌هایی همچون اسکی،‌ کوهنوردی، سنگنوردی و سایر ورزش‌ها در توسعه طبیعت‌گردی استفاده کرد.

چشمه‌قصابانی بیان کرد: در انجام کار‌های خلاقانه برخی کشور‌های اروپایی با ایجاد قطار تا قله، امکانات تفریحی را بدون آسیب به محیط زیست فراهم کرده‌اند که ما نیز می‌توانیم کار‌های مشابه و این چنینی را برای جذب توریسم داشته باشیم.

وی با تأکید بر اینکه باید منابع درآمدی را از نفت به سوی جذب توریسم ببریم گفت: طلای سفید یا برف نیز یکی از جاذبه‌های توریستی مناطق کوهستانی است که باید از آن در فصل زمستان بهره برد.

*فعالیت 7 پناهگاه کوهستانی در همدان

سخنگوی هیئت کوهنوردی همدان تصریح کرد: همدان هفت پناهگاه کوهستانی با ظرفیت سرویس‌دهی به 500 توریست تخصصی را دارد که این امکانات باید در داخل و خارج از کشور معرفی شود.

وی در توضیح فعال بودن پناهگاه‌های استان اظهار کرد: اکنون پنج پناهگاه قزل‌ارسلان، کلاغ‌لان، میدان میشان، یخچال صاحب‌الزمان (عج) و پناهگاه ایزدی در مرکز استان فعال هستند و در اسدآباد، نهاوند و تویسرکان نیز پناهگاه داریم.

چشمه‌قصابانی با بیان اینکه به جز یک پناهگاه سایر پناهگاه‌ها متولی ندارد و همه می‌توانند از آن استفاده کنند ادامه داد: پناهگاه شماره یک میدان میشان یکی از بزرگترین و مجهز‌ترین پناهگاه‌های کشور است که در تمام ایام سال و روز‌های هفته آماده سرویس‌دهی به مراجعه‌کنندگان است.

وی به حضور 10 تا 12 هزار کوهنورد طی هفته گذشته در میدان میشان اشاره کرد و یاد‌آور شد: بیش از یک‎هزار نفر از این کوهنوردان از خارج از استان بودند که می‌توانند معرف استان به دیگران باشند و در درآمدزایی استان نیز نقش موثری داشته باشند.

سخنگوی هیئت کوهنوردی همدان گفت: طبیعت‌گردان حاضرند در قبال خدمات هزینه پرداخت کنند و برای جذب بیشتر این افراد نیاز به تبلیغات است.

*توسعه گردشگری طبیعی نیازمند هزینه‌های بالا نیست

وی توسعه گردشگری طبیعی با هزینه ناچیز را مطرح کرد و افزود: باید از بضاعت‌های موجود برای جذب توریست و طبیعت‌گرد استفاده کرد که با تبلیغات زیرپوستی در فضای مجازی، تاکنون کمک‌های بسیاری در این خصوص شده است.

چشمه‌قصابانی به ابتر ماندن برگزاری جشنواره زمستانی در سال جاری به دلیل کمبود بودجه اشاره کرد و گفت: متولیان استان باید برای معرفی جاذبه‌های گردشگری استان و طبیعت زیبای آن برنامه‌های مدون با رویکرد جدید داشته باشند.

وی با تأکید بر اینکه استان همدان می‌تواند به عنوان پایلوت گردشگری مطرح باشد، تصریح کرد: همدان با توجه به اقلیم منحصر به فرد می‌تواند به عنوان یک شهر‌ توریستی زمستانی معرفی شود.

سخنگوی هیئت کوهنوردی همدان ادامه داد: برای معرفی استان و توسعه طبیعت‌گردی و توریست زمستانی باید به معرفی بیشتر استان بپردازیم و تبلیغات ابتدا باید به جامعه کوهنوردی منحصر شود.

وی خاطر‌نشان کرد: با تبلیغات در جامعه کوهنوردی حضور ورزشکاران از سایر نقاط در استان به سرعت و تصاعدی افزایش می‌یابد.

چشمه‌قصابانی با بیان اینکه باید با دادن اطلاعات و خوراک فکری به کوهنوردان تبلیغات صورت گیرد، افزود: با ایجاد انگیزه در کوهنوردان توریسم ورزشی با رویکرد طبیعت در کوهستان عمومی خواهد شد.

وی تأکید کرد: در امر توسعه گردشگری و طبیعت‌گردی استان رسانه‌ها و صدا و سیما و دستگاه‌های متولی ورزش نقش بسزایی دارند.

*وجود زیرساخت‌های جذب گردشگر طبیعی در همدان

مدیرکل ورزش و جوانان همدان نیز در توضیح گردشگری زمستانی در استان همدان اظهار کرد: زیر‌ساخت‌هایی همچون پیست اسکی، پناهگاه‌های متعدد و تله‌سیژ از جمله جاذبه‌های توریستی استان در زمستان است که گردشگران زمستانی را به استان همدان جذب می‌کند.

رسول منعم وجود هیئت کوهنوردی استان را یکی از ظرفیت‌های فنی استان دانست و گفت: وجود افراد متخصص و متعهد در این هیئت در توسعه ورزش‌های زمستانی و گردشگری زمستانی استان موثر است.

وی میزبانی صعود‌های سراسری و مسابقات کشوری و بین‌المللی را نیز زمینه‌ساز توسعه گردشگری زمستانی برشمرد و بیان کرد: البته زیرساخت‌های دیگری نیز باید به همین منظور ایجاد شود.

مدیرکل ورزش و جوانان همدان یادآور شد: برگزاری جشنواره زمستانی و کنفرانس توریسم ورزشی در توسعه گردشگری زمستانی موثر بود که متأسفانه در سال جاری شاهد برگزاری این برنامه‌ها نبودیم.

وی خواستار اهتمام کلی و هماهنگی بین دستگاه‌های استانی برای توسعه گردشگری زمستانی شد و تصریح کرد: دستگاه‌هایی همچون، میراث فرهنگی، استانداری، فرمانداری، اداره کل ورزش و جوانان، شهرداری و هلال احمر می‌توانند نقش مهمی در این خصوص داشته باشند.

*همدان پایلوت ورزش‌های زمستانی شود

منعم با تأکید بر اینکه هدف از اجرای برنامه‌های مختلف پایلوت کردن همدان در بحث ورزش زمستانی کوهستانی است، خاطر‌نشان کرد: وجود ارتفاعات مناسب، پناهگاه‌های متعدد، پیشکسوتان و مربیان ورزشی از ظرفیت‌های استان است.

وی با بیان اینکه هیئت‌های ورزشی نیز می‌توانند در بحث توسعه گردشگری زمستانی نقش داشته باشند، افزود: دانشگاه‌ها نیز می‌توانند با ارتقای بحث علمی ما را در تحقق این مهم یاری کنند.

مدیرکل ورزش و جوانان استان همدان اظهار کرد: دید مثبت مسئولان استان به توریسم و توجه به اولویت جذب توریسم می‌تواند در توسعه گردشگری استان موثر باشد.

وی نقش رسانه‌ها را در توسعه گردشگری زمستانی مهم دانست و گفت: رسانه‌ها با معرفی بیشتر جاذبه‌های گردشگری و طبیعت بی‌نظیر استان می‌توانند در این امر نقش داشته باشند.

مسئولان گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همواره در گفت‌و‌گو‌های خود بر توسعه گردشگری استان تأکید کرده و برنامه‌های ویژه در این خصوص را نیز رسانه‌ای می‌کنند اما کمتر به این مهم توجه داشته‌اند که همدان استانی است که جاذبه‌های طبیعی و گردشگری آن در فصل زمستان بی‌نظیر است و مسئولان باید برنامه‌های ویژه‌ای را نیز در این فصل به منظور توسعه گردشگری زمستانی و توریسم کوهستانی داشته باشند.

انتهای پیام/

تصاویر تکمیلی: 
«الوند» بهشت طبیعت‎گردی کوهستانی
«الوند» بهشت طبیعت‎گردی کوهستانی
«الوند» بهشت طبیعت‎گردی کوهستانی

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان