پیغام خطا

  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).
  • Notice: Trying to get property of non-object در block_block_view() (خط 247 از /home/korangir/domains/korang.ir/public_html/modules/block/block.module).

تازه ترین مطالب

پربیننده ها

تاریخ : 16. اسفند 1394 - 16:56   |   کد مطلب: 21966
جشن چهارشنبه سوری در سالیان اخیر توسط برخی سودجویان و معاندین دچار انحرافات شدید شده که در نهایت منتج به ایجاد خسارت های فراوان و جبران ناپذیری نیز شده است، قطعا همه مردم شریف ایران به این نکته اذعان دارند که قصد و جشن چهارشنبه سوری در تاریخ این مرز و بوم هر چه که بوده باشد سوختگی منازل و انفجار واحد های مسکونی و مرگ و نقص عضو هموطنان نبوده است.
به نام رسم و شادی؛ به کام مرگ و زاری

چهارشنبه سوری یکی از صدها آئین و رسوم ایران باستان است که نسل به نسل منتقل شده و اینک در آستانه برگزاری آن در شب چهارشنبه آخر سال 94 هستیم، هر ساله در روزهای منتهی به برگزاری این جشن و سنت قدیمی فضای جامعه تحت تاثیر این رخداد هیجان انگیز قرار می گیرد، نوجوانان به نسبت بیشتر از دیگران در تکاپوی فراهم کردن مقدمات چهارشنبه سوری هستند و از روزها قبل تدارکات لازم را فراهم می کنند تا یک شب به یادماندنی و خاطره انگیز را رقم بزنند.

در این مبحث قصد نداریم به قدمت و تاریخچه این آئین کهن و تاریخی اشاره کنیم چرا که همه ایرانیان کاملا با ماهیت این رسم قدیمی آشنا هستند و سعی همه مسئولان نیز بر حفظ و زنده نگه داشتن آئین نیاکان و رسوم بومی و ملی ایرانی به عنوان یکی از میراث های جاودان این سرزمین در کنار دیگر رسوم دینی و مذهبی است.

چهارشنبه سوری در سالیان اخیر توسط برخی سودجویان و معاندین دچار انحرافات شدید شده که در نهایت منتج به ایجاد خسارت های فراوان و جبران ناپذیری نیز شده است، قطعا همه مردم شریف ایران به این نکته اذعان دارند که  قصد و جشن چهارشنبه سوری در تاریخ این مرز و بوم هر چه که بوده باشد سوختگی منازل و خودروها و انفجار واحد های مسکونی و مرگ و نقص عضو هموطنان نبوده است، رسم کهنی که اکنون مسیر دیگری برای آن تعبیه شده که عده ای تاجر و سودجو بتوانند ترقه ها و مواد آتش زای غیراستاندارد چینی خود را با مبالغ بالا به مردم عرضه کنند و فقط به کسب سود فکر کنند و در سوی دیگر ماجرا عده ای از نوجوانان و جوانان هم که دنبال تخلیه انرژی و هیجان خود هستند تابع جو رسانه ای و عرفی همسالان خود قرار گیرند و با حرکات خطرناک و ماجراجویانه علاوه بر خود به جان و مال دیگران نیز آسیب وارد کنند.

طبق گزارشات هر ساله سازمان آتش نشانی، در شب چهارشنبه سوری صدها نفر بر اثر انفجارات ناشی از مواد آتش زا و نارنجک های قوی و خطرناک جان خود را از دست می دهند و یا دچار نقص عضو می شوند حال اینکه چه تعداد واحد مسکونی نیز طعمه حریق می شود بماند. تخلیه هیجان زودگذر به قیمت سوختگی شدید و مرگ و نقص عضو جوانان هموطن موضوع دردناکی است، باید فکر جدی برای فرهنگ سازی و اجرای صحیح و اصولی آئین های کهن این مرز و بوم کرد، شدت خسارات وارده و خطراتی که جامعه را در این شب تهدید می کند باعث شده که اکثر خانواده ها این شب را در خانه بمانند و یا اینکه محیطی امن را برای جشن چهارشنبه سوری پیدا کنند که کمترین خطرات را برای آنان در پی داشته باشد، صدای مهیب انفجارات آسایش مردم خصوصا کهنسالان و بیماران قلبی که در بیمارستان و منازل خود در حال استراحت هستند را می گیرد.

طبق اعلام مسئولان بهداشتی و درمانی اکثر کسانی که دچار حادثه و نقص عضو شدید شده اند افراد بی گناه و عابران پیاده ای بودند که ناخواسته مورد اصابت ترقه و نارنجک های دست ساز شده اند شبی که صدای مهیب انفجارات نارنجکهای دست ساز و آژیر خودروهای امدادی و آتش نشانی جو شهر را همانند یک شهر جنگ زده و نا امن کرده است،  موج نا امنی و سوء استفاده برخی افراد ناآگاه باعث شده که چهارشنبه سوری در اذهان مردم به چهارشنبه سوزی تبدیل شود و این رسم قدیمی اکنون به عنوان یک معضل امنیتی در کشور شناخته شود و همه دستگاه های مربوطه از روزها قبل در آماده باش کامل قرار گیرند تا جائی که اکثر علما و مسئولانی که حافظ امنیت و جان مردم هستند نیز با توجه به تبعات جشن های چهارشنبه سوری در سال های اخیر رای به برگزار نکردن آن داده اند تا خسارات کمتری به جان و مال مردم وارد شود.

بنابر گزارشی که چندی قبل در یکی از روزنامه ها به چاپ رسید طبق آمار مرکز آمار ایران اگر هر ۲۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خانواده ایرانی فقط یک نوع از مواد محترقه ارزان قیمت، به طور مثال یک آبشار ۲هزارتومانی خریداری کند در روزهای پایانی سال گردش مالی این مواد محترقه به خروج  ۴۷ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان از کشور منتهی می شود این در حالی است که برای برگزاری مراسم تا چندصدهزارتومان نیزتوسط یک نفر خرج می شود، این مبلغ به جیب وارد کنندگان ترقه چینی و فروشندگان آن وارد می شود و در عین حال اینکه چقدر هزینه نیز برای ساخت نارنجک های دستی می شود نیز قابل ملاحظه است، حال باید دید دوستانی که انجام هزینه در بخش های دینی را زیر سوال می برند و تاکید می کنند که باید هزینه ها را به سمت کمک به فقرا سوق داد آیا در مورد هزینه های هنگفتی که صرف تهیه ترقه و نارنجک برای جشن چهارشنبه سوری می شود نیز موضع گیری می کنند؟ آیا اقدامات خطرناک برخی افراد سودجو در قالب جشن چهارشنبه سوری در زیر عنوان زنده نگه داشتن آداب و رسوم کهن را محکوم می کنند؟

براستی آیا کشورهای دیگر نیز با رسوم قدیمی و کهن خود اینچنین رفتار می کنند؟ آیا آنان اجازه می دهند جشن ها و اعیاد و مناسبت های ملی شان توسط عده ای سودجو به انحراف کشیده شود؟ آیا قرار است رسوم بومی و ملی را  با دست خود در پس بدعت های جدید وارداتی مخفی کنیم؟

همه ما مسئول هستیم که در برابر فرهنگ اسلامی ایرانی خود در مقابل کج روی ها و انحرافات بایستیم، نقش رسانه ها و نخبگان در آگاهی بخشی به جامعه و فرهنگ سازی در خصوص برگزاری آئین ها و رسوم قدیمی حائز اهمیت است و باید نسل جدید را نسب به آموزه های اخلاقی و فرهنگی بیش از پیش آگاه کرد تا تحت تاثیر برخی افراد معاند و سودجو خواسته یا ناخواسته بر پیکر فرهنگ غنی این مملکت آسیب وارد نکنند و به بهانه تخلیه هیجانات کاذب و زودگذر، خود و دیگران را در معرض تهدیدات و خطرات جبران ناپذیر قرار ندهند.

قطع به یقین کسی منکر برگزاری رسومات صحیح و آداب و جشن های ملی نیست اما اینکه این مراسم ها به دست عواملی خواسته و یا ناخواسته تبدیل به معضل امنیتی و تهدیدی برای جان و مال مردم شده قطعا باید با این مسئله برخورد کنیم و اجازه ندهیم  عده ای از فضایی که به اسم جشن محیا شده سوء استفاده کنند.

منبع / خبرگزاری بسیج

دیدگاه شما

سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان