تازه ترین مطالب

تاریخ : 11. تير 1396 - 13:11   |   کد مطلب: 25334
من يك بافنده‌ام، دنياي من طبيعتي است كه در آن به دنيا آمده‌ام و آنچه در متن فرشم نقش مي‌بندد.

به گزارش کورنگ به نقلز ا فارس ،دنیای من طبیعتی است که در آن به دنیا آمده‌ام و آنچه در متن فرشم نقش می‌بندد از گل‌های وحشی دامنه الوند، دشت سرسبز فارس، کوه‌های سر به فلک کشیده بختیاری، زندگی جاری عشایری، مناظر زیبای کردستان، سلسله‌کوه‌های البرز با همه زیبایی‌‌اش، حیوانات مختلف، پرندگان مهاجر بر شاخ درختان که گاه در ذهنم تا عرش پرواز می‌کنند را از همین طبیعت الهام گرفته‌ام.

من طبیعت را به هر سلیقه که بخواهید رنگ می‌کنم آرام، تند، قناری، بادامی، بژ، مسی، فراهانی، عدسی، دانه انار، روناس، گردویی، کاهوئی، پوست هندوانه‌ای، جفتی یا هر رنگ دیگری که مورد پسند شما باشد.

من می‌توانم طبیعت زیبای کشورم را در تار و پود قالی‌ام به تجسم آورم اگر بخواهید حتی در فصل خزان از پنجره فرشم بهار زیبا را در برابر دیدگانتان به تصویر می‌کشم، من می‌توانم فرهنگ و باور ایران عزیزم را در طرح‌های اسلیمی، شکارگاه، اصفهان، جوزان، شیخ صفی، شاه عباسی، لچک ترنج، گل فرنگ یا هر قالب دیگری که بخواهی بر صفحه فرشم حک نموده، جاودانه نمایم.

من می‌توانم علم و معرفت و عرفان بوعلی و مولانا و حافظ و سعدی را بر صفحه فرشم تحریر نمایم، فرش من می‌تواند تابلوی احساسات و عواطف انسانی باشد.

می‌توانم در بیستون قالی‌ام با کلنگ دفه و قلاب و سیخ و شانه‌ام عشق فرهاد را تصویر شیرین کنم، فرش من می‌تواند در سینه خود قصه دلدادگی مجنون و آوازه عشق لیلی را تا تاریکترین زوایای زندگی ماشینی قطب‌های صنعتی جهان ببرد. قصه فتوت و جوانمردی رستم را می‌توانم بر شاهنامه فرشم به تصویر کشم.

من می‌توانم فرش و گلیمم را رسولی کنم که آیه‌های رحمت الهی را فریاد می‌کند، محراب مسجد جامع شهر را می‌توان بر فرش من بنا نهاد تا آن را به بلندترین نقطه کلیساها ببرد.

من بنای کعبه، قدس، کربلا و نجف را می‌توانم در سرزمین فرش خود بنا نهم می‌توانم تخت جمشید و کاخ مدائن و هگمتانه و شوش دانیال را در حصار قالی‌ام محدود کنم، می‌توانم در شکارگاه قالی‌ام آهوی تیز پا را در کنار سلطان جنگل ساکن نمایم و بر شاخه‌های رنگارنگ فرشم پرندگانی را نقاشی کنم که با همه سکونت ثابت در فرش، دائم در مهاجرت باشند ماهیان بر حوض قالی‌ام در دام هیچ صیادی گرفتار نخواهند شد.

تو هم به یاری من بیا دست در دست من گذار تا با هم آنچه می‌خواهیم بر بال فرشته فرش من نهاده و در خانه‌های سرد و بی‌روح غرب بر بالاترین نقطه قاب کنیم، من و تو می‌توانیم فرهنگ و تمدن درخشان خود را در قالب زیبای فرش به جهان ابلاغ کنیم دست در دست من گذار، به یاری‌ام بیا تا فرشی به پهنای جهان ببافیم و بار دیگر درخشش فرش ایران را جهانی کنیم و ایلمه بند این نقش بر قالی اذهان جهانیان باشیم که: «هنر نزد ایران است و بس»

انتهای پیام/

دیدگاه شما

نسیم وصال ایلام
سایت رهبر معظم انقلاب
شبکه اطلاع رسانی دانا
پایگاه خبری نافع همدان